Krapai – vienas populiariausių lietuviškų daržų prieskonių, kurio šviežias skonis ir aromatas puikiai papildo daugelį patiekalų. Vasarą, kai daržuose užderėję krapai žaliuoja ryškia žaluma ir žadina uoslę savo kvapu, kyla klausimas – kaip išsaugoti šį vertingą žolelių derlių žiemos mėnesiams? Yra keletas patikrintų būdų, kaip tinkamai paruošti krapus, kad jie išlaikytų savo skonį ir maistinę vertę.
Kada ruošti krapus žiemai
Geriausias laikas krapų ruošimui – rugpjūčio pabaiga ir rugsėjo pradžia, kai augalai dar žali ir sultingi, bet jau spėjo sukaupti maksimalų aromatingųjų medžiagų kiekį. Rinkite krapus anksti ryte, kai ant lapelių dar yra rasos ir augalas pilnas sulčių.
Rinkite tik sveikus, nepažeistus augalus be ligų požymių ar vabzdžių pažeidimų. Geriausiai tinka vidutinio aukščio krapai – ne per jauni, bet dar nepradėję žydėti. Žydintys krapai nustoja augti ir dėl to praranda dalį skonio intensyvumo.
Krapų džiovinimas – klasikinis metodas
Džiovinimas yra seniausias ir patikimiausias krapų konservavimo būdas. Nuplovę krapus šaltu vandeniu ir kruopščiai nusausinę, suriškite juos į nedidelius ryšulius. Pakabinkite juos viršūnėmis žemyn gerai vėdinamoje, sausoje vietoje, kur nėra tiesioginių saulės spindulių.
Tinkama džiovinimui vieta yra palėpė, veranda ar specialiai tam įrengtas kambarys. Svarbu, kad aplinka būtų sausa – drėgmė gali sukelti pelėsį. Džiovinimo procesas paprastai trunka 1–2 savaites, priklausomai nuo oro sąlygų.
Tinkamai išdžiovinti krapai turi išlaikyti žalią spalvą ir tapti trapūs – lengvai sutrinami tarp pirštų. Sudėkite juos į sandarius stiklainius ar popierines pakuotes ir laikykite tamsoje.
Šaldymas – greitas sprendimas
Šaldymas puikiai išsaugo krapų skonį ir maistinę vertę. Nuplautus ir nusausintus krapus smulkiai sukapokite ir sudėkite į ledukų formas. Galite užpilti vandens arba pašaldyti be skysčio – abu būdai veikia puikiai.
Kitas būdas – supakuoti sukapotus krapus į maišelius šaldymui, pašalinti orą ir užšaldyti. Šaldiklyje krapai išlieka švieži maždaug 6–8 mėnesius. Atšildyti nereikia – tiesiog įberkite į ruošiamą patiekalą.

Sūdymas – senovinis metodas
Krapų sūdymas – tai tradicinis konservavimo būdas, kuris ne tik išsaugo žoleles, bet ir suteikia joms originalų skonį. Sumaišykite smulkiai kapotus krapus su jūros druska santykiu 1:5 (viena dalis druskos, penkios dalys krapų).
Gerai išmaišykite ir sandariuose induose laikykite šaldytuve arba šaltoje vietoje. Druska ištrauks drėgmę iš krapų ir sukurs konservavimo aplinką. Tokiu būdu paruošti krapai išlieka švieži iki metų.
Aliejuje marinuoti krapai
Krapai, paruošti aliejuje, įgauna ypatingą skonį ir tekstūrą. Smulkiai sukapokite krapus ir supilkite į stiklainius, užpildami aukštos kokybės augaliniu aliejumi – alyvų, saulėgrąžų ar rapsų.
Įsitikinkite, kad visi krapai yra apsemti aliejumi – tai apsaugos nuo oro poveikio ir bakterijų dauginimosi. Laikykite šaldytuve, kur tokie krapai išliks švieži 2–3 mėnesius.

Krapų pasta
Krapų pasta – universalus produktas, kurį galima naudoti kaip prieskonį daugeliui patiekalų. Sumaišykite smulkiai kapotus krapus su druska ir nedideliu kiekiu aliejaus, kad gautųsi pasta. Galite pridėti česnakų ar kitų prieskonių.
Sudėkite pastą į mažus stiklainius ir laikykite šaldytuve. Tokia pasta puikiai tiks sriuboms, padažams ar tiesiog kaip užtepėlė ant duonos.
Eterinių aliejus išsaugojimas
Norint maksimaliai išsaugoti krapų aromatus, svarbų vaidmenį vaidina tinkamas paruošimas. Krapus reikia plauti labai atsargiai ir neilgokai, kad neišplautumėte vertingųjų eterinių aliejų. Po plovimo kruopščiai nusausinkite popieriniais rankšluosčiais.
Kapojant krapus, naudokite aštrų peilį, kad kuo mažiau pažeistumėte ląsteles ir neišleistumėte vertingųjų medžiagų. Greitai apdorokite – kuo ilgiau krapai verdami, tuo daugiau aromato praranda.
Laikymo patarimai
Nepriklausomai nuo pasirinkto ruošimo būdo, tinkamai laikykite paruoštus krapus. Sausieji krapai geriausia laikosi sandariai uždarytose, tamsaus stiklo talpyklose, atokiai nuo šviesos ir karščio. Ant indų nepamirškite užrašyti datos.
Šaldytuve ir šaldiklyje laikomi krapai turėtų būti hermetiškai supakuoti, kad nepasisavintų pašalinių kvapų. Reguliariai tikrinkite produktų būklę ir pirmus naudokite senesnius.

Panaudojimas virtuvėje
Tinkamai paruošti krapai puikiai tiks žiemos metu ruošiamiems patiekalams. Džiovinti krapai puikiai dera su bulvėmis, sriubomis ir mėsos patiekalais. Šaldyti krapai išlaiko beveik šviežių krapų savybes ir tinka salotoms bei žuvies patiekalams.
Sūdyti krapai puikiai tiks kaip prieskonis kiaulienos ar jautienos patiekalams, o aliejuje marinuoti – kaip pagardas prie duonos ar sūrių.
Krapų ruošimas žiemai – nesudėtingas procesas, reikalaujantis tik šiek tiek laiko ir kruopštumo. Kiekvienas metodas turi savo privalumų, todėl galite išbandyti kelis ir pasirinkti jums tinkamiausią. Tinkamai paruošti krapai leis mėgautis vasaros aromatu ištisus metus ir praturtins žiemos mėnesių meniu.
Kvapnusis aliejus namuose: kaip pasigaminti ir praturtinti kasdienybę aromatais?