Kovo 5-oji, trečiadienis, 10 savaitė
Pelenų diena – pirmoji diena po Užgavėnių, žyminti Gavėnios pradžią. Šią dieną bažnyčiose šventinami pelenai, gauti sudeginus praėjusių metų verbas, ir barstomi tikintiesiems ant galvų su priminimu: „Iš dulkės gimei, dulke ir pavirsi.“ Tikintieji pelenus dažnai parnešdavo ir namiškiams.
Nuo Pelenų dienos prasideda Gavėnia – laikotarpis iki Velykų, per kurį buvo draudžiama valgyti mėsą, linksmintis, šokti ir kelti vestuves. Liaudyje išliko pasakojimų apie žmones, bandžiusius gudrauti dėl pasninko, pavyzdžiui, iš vakaro burnoje paslėpti kumpio kąsnį.
Kai kuriuose kraštuose Pelenų dieną buvo paprotys „gydyti“ kaimynus – persirengėliai lankydavo žmones su netikrais vaistais ir „diagnozuodavo“ ligas. Kitur buvo įprasta į namus įritinti medinę trinką (kad linai gerai derėtų) ar įsivesti silkę ant virvelės (kaip pasninko simbolį).
Tikėta, kad šią dieną geriausia ilgiau pamiegoti ir šviesiai pabusti, o pabudus – išsikuopti namus: išvalyti langus, indus, atsikratyti nešvarumų. Tai ne tik simbolizavo naują pradžią, bet ir padėjo tinkamai pasiruošti Gavėniai.
Dangaus kūnai
- Saulė teka 7.02 val., leidžiasi 18.00 val. Dienos ilgumas 10.58 val.
- Mėnulis (jaunatis) leidžiasi 02.09, teka 09.30 . Šeštoji mėnulio diena – Vaivorykštė. Gera diena, kupina energijos, geros nuotaikos. Viskas turėtų sektis, jei tik elgsitės protingai ir apgalvotai. Šią dieną naudinga mokytis, nes žinios lengvai įsimenamos. Taip pat sėkmingas metas keliauti.
- Sapnai gali pildytis.
- Gimę šią dienąbūna laimingi, juos visada lydi sėkmė.
Vardadieniai šiandien
Austra – lietuvių: austi – „audėja“
Aurora – sen. graikų deivės Aurora vardas; „ryto aušra“
Liucijus – lotynų: „šviesa“
Vydotas – lietuvių: iš-vydo „daug matęs, išvydęs; žiniuonis“
Giedrė – lietuvių: giedri „šviesi, saulėta, tyra“
Klemensas – lotynų: clemens „švelnus, malonus“
Virgilijus – iš lotyniškos pavardės Virgilijus, kilusios iš žodžio virgo (skaistus, nekaltas, mergaitiškas)
Olivija – lotynų: oliva „alyvmedis“
Kovo 5–oji Lietuvoje
1896 m. gimė kompozitorius, dirigentas Kazimieras Viktoras Banaitis. Mirė 1963 m.
1901 m. gimė chorvedys Mykolas Liuberskis. Mirė 1971.
1902 m. gimė literatūros tyrinėtojas Jonas Grinius. Mirė 1980 m.
1918 m. gimė partizanas, Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio (LLKS) Gynybos pajėgų vadas Adolfas Ramanauskas. Sušaudytas 1957 m.
1929 m. mirė Šaulių Sąjungos steigėjas Vladas Putvys (Putvinskas). Gimė 1873 m.
1937 m. Paryžiuje gimė kino režisierius Raimondas Vabalas. Mirė 2001 m. Vilniuje.
1976 m. gimė krepšininkas Šarūnas Jasikevičius.
Kovo 5-oji pasaulio istorijoje
1794 m. Lenkijoje prasidėjo Tadeušo Kosciuškos vadovaujamas sukilimas.
1856 m. Londone sudegė „Covent Garden“ teatro pastatas.
1933 m. naciai Vokietijos parlamento rinkimuose laimėjo 52 procentus vietų.
1945 m. Vokietijoje pradėta skubiai mobilizuoti 16-mečius paauglius.
1953 m. mirė SSRS vadovas Josifas Stalinas, prasidėjo jo režimo irimas.
1953 m. mirė rusų kompozitorius Sergejus Prokofjevas.
1997 m. ginkluoti gyventojai pietų Albanijoje susirėmė su vyriausybės pajėgomis: tęsėsi krizė, kuri prasidėjo žlugus investicinėms programoms bei šimtams tūkstančių albanų praradus visas savo santaupas.
2007 m. būdamas 95 metų mirė vienas garsiausių moderniosios prancūzų literatūros autorių ir vienas populiariausių Prancūzijos biografų Henri Troyat (Anri Truaja), kurio tikrasis vardas buvo Levas Tarasovas. Gimė 1911 m. Maskvoje, bet jo šeimai revoliucijos metu pabėgus iš Rusijos, užaugo Prancūzijoje.
2008 m. Varšuvoje, eidamas 85-uosius, mirė lenkų kino ir teatro aktorius Gustaw Holoubek (Gustavas Holoubekas). G.Holoubekas pripažintas vienas žymiausių XX amžiaus Lenkijos scenos meistrų.
2010 m. sulaukusi 105 metų amžiaus senelių namuose Didžiojoje Britanijoje mirė Prancūzijos pasipriešinimo didvyrė Andree Peel (Andrė Pil), kuri per Antrąjį pasaulinį karą išgelbėjo daugybę sąjungininkų karių gyvybių ir tik per atsitiktinumą išvengė sušaudymo.
2015 m. vakarų Japonijoje gyvenančiai seniausiai pasaulyje moteriai Misao Okawai (Misao Okavai) sukako 117 metų.
2020 m. Tarptautinis Baudžiamasis Teismas nusprendė, kad tyrimas dėl karo nusikaltimų Afganistane, įskaitant galimus JAV pajėgų nusižengimus, privalo būti tęsiamas.
Kovo 5-oji šou pasaulyje
1960 m. Elvis Presley (Elvis Preslis) buvo iškilmingai paleistas iš tarnybos armijoje.
1964 m. gimė prancūzų muzikantas ir dainų autorius, roko grupės „Noir Desir“ lyderis Bertrand Cantat (Bertranas Kanta), liūdnai pagarsėjęs dėl mirtimi pasibaigusio smurto prieš aktorę Marie Trintignant (Mari Trentinjan) Vilniuje 2003-iaisiais.
1970 m. gimė pankroko grupės „Red Hot Chili Peppers“ narys John Frusciante (Džonas Frašiantas).
1982 m. perdozavęs narkotikų Los Andželo viešbutyje mirė 33 metų aktorius ir bliuzo muzikantas John Belushi (Džonas Belušis).
2006 m. per 78-ąją „Oskarų“ įteikimo ceremoniją Los Andžele geriausio filmo statusą gavo filmas „Avarija“.
2019 m. JAV verslo žurnalas „Forbes“ socialinių tinklų bei televizijos žvaigždę Kylie Jenner (Kaili Džener) paskelbė jauniausia milijardiere, susikrovusia turtus savo jėgomis. Jos turtą žurnalas įvertino milijardu dolerių (885 mln. eurų).