Kovo 27-oji, ketvirtadienis, 13 savaitė
Kovo 27 d. minima Teatro diena, kurios šventimą patvirtino UNESCO 1962 metais, po XI Tarptautinio teatro instituto kongreso Vienoje. Ši diena skirta pagerbti teatrą kaip svarbią meno ir kultūros šaką. Žodis „teatras“ kilęs iš graikų kalbos, reiškiantis „vietą, skirtą vaidybai“, ir atspindi šio meno šakos ištakas, kurios siekia senovės laikus, kai teatro elementai buvo naudojami medžiotojų ir žemdirbių apeigose.
Teatro ištakos yra įžvelgiamos dar Renesanso laikais, kai Italijoje gimė pirmasis profesionalus europietiškas teatras, žinomas dėl kaukių komedijų. Tai buvo laikotarpis, kai klajojantys aktoriai pradėjo kurti pastovias vietas, kuriose vyko pasirodymai. Lietuva šiandien gali didžiuotis turinti daugiau nei 30 teatrų, kurie žinomi ir tarptautiniuose festivaliuose. Lietuvoje teatro tradicija yra labai stipri, o šalis garsėja savo kūrybiniu indėliu į pasaulio teatro pasaulį.
Įdomu tai, kad 2003 m. Teatro dienos proga buvo įvykęs nesankcionuotas radikalios Teatro partijos „3 MŪRZOS“ suvažiavimas, kur buvo paskelbtos „Pezės“, kurios pasakojo apie ateities teatrines reformas, tokių kaip teatro meno diktato įvedimas ir šviesoforų uždarymas tik į teatrus. Taip pat buvo pasiūlyta komendanto valanda po 17 val. ir privalomos deklaracijos apie išlaidas teatrui. Šios provokuojančios idėjos ir šventės tradicijos puikiai atspindi teatro svarbą Lietuvoje ir pasaulyje.
Dangaus kūnai
- Saulė teka 6.07 val., leidžiasi 18.43 val. Dienos ilgumas 12.36 val.
- Mėnulis (delčia) teka 06.44, leidžiasi 17.05. Dvidešimt aštuntoji mėnulio diena – Lotosas. Rami ir darni diena. Tinkamas metas rūpintis namais – pirkti, statytis ar remontuoti butą; auginti sodą. Šią dieną viską reikėtų atlikti ramiai, neskubant; didelių planų geriau neįgyvendinti.
- Šią dieną gimusiuosius visada lydės sėkmė.
- Sapnai nereikšmingi.
Kovo 27-osios dienos orai, vardadieniai ir svarbūs įvykiai
Dienos orai Lietuvoje
Šią dieną Lietuvoje bus palyginti saulėta, tačiau kai kur vėsiau. Tikėtina, kad kritulių nebus, tačiau debesuotumas išliks, o vėjas – vidutinio stiprumo.
- Vilnius – debesuota, 6–9 °C, šiaurės vakarų vėjas 2 m/s, gūsiai iki 5 m/s.
- Kaunas – mažai debesuota, 6–10 °C, vėjas 1 m/s, gūsiai iki 5 m/s.
- Klaipėda – mažai debesuota, 4–6 °C, pietvakarių vėjas 3 m/s, gūsiai iki 8 m/s.
- Šiauliai – giedra, 7–10 °C, pietvakarių vėjas 2 m/s, gūsiai iki 7 m/s.
- Panevėžys – giedra, 5–10 °C, vėjas 2 m/s, gūsiai iki 6 m/s.
Vardadieniai šiandien
Nikodemas – graikų: nike „pergalė“ + demos „liaudis“ – „pergalė liaudžiai“
Rupertas – Robertas variantas – sen. vokiečių: hrod „garbė“ + beraht „garsus, žymus“
Alkmenas – sulietuvintas prūsų: alk- (alkas „šventa giraitė, aukojimo vieta“) + men (minėti)
Rūta – lietuvių: rūta (darželio gėlė, simbolizuojanti nekaltybę); 2. hebrajų (sen. žydų) ruth „draugė“
Aleksandras – graikų: alekso „saugoti, ginti“ + aner (andros) „žmogus“
Lidija – graikų: „liedietė, Lidijos (miestelis Mažojoje Azijoje) gyventoja“

Kovo 27–oji Lietuvoje
1686 m. Karaliaučiuje gimė lietuviškų raštų rėmėjas ir istorikas Jonas Jokūbas Kvantas. Mirė 1772 m.
1880 m. gimė inžinierius ir architektas Feliksas Vizbaras, suprojektavęs ne vieną žinomą Kauno tarpukario pastatą, tarp jų – Lietuvos pašto rūmus. Mirė 1970 m.
1940 m. gimė teatro ir kino aktorius Antanas Šurna. Mirė 2014 m.
1944 m. Kauno gete pradėta vykdyti dvi dienas trukusi „vaikų akcija“. Jos metu buvo sunaikinta apie 1,3 tūkst. vaikų ir senelių – didžioji dauguma išvežti į Aušvicą ir ten nunuodyti, likusieji – sušaudyti IX forte.
1990 m. sovietų daliniai Lietuvoje puolė ligonines ir sulaikė mažiausiai 23 iš sovietų kariuomenės pasitraukusius šauktinius.
2011 m. Vilniaus miesto meras Raimundas Alekna poetui, dailininkui Leonardui Gutauskui ir dailininkei tapytojai Jūratei Mykolaitytei skyrė premijas už Vilniaus įamžinimą. Vilniaus miesto savivaldybės mero premija L. Gutauskui skirta už poezijos knygą „Urbo kalnas“, J. Mykolaitytei — už Vilniaus įamžinimą meno kūriniuose.
2011 m. Nacionaliniame dramos teatre vykusioje apdovanojimų teikimo ceremonijoje Auksinį scenos kryžių pelnė režisieriaus Oskaro Koršunovo spektaklis „Dugne“, o geriausiais 2010 metų aktoriais pripažinti Darius Gumauskas ir Eglė Mikulionytė.
2012 m. Seimas priėmė nutarimą, kuriuo 2013 metus paskelbė tarmių metais, skatinant išlaikyti vietines kalbas.
2012 m. tradiciniuose teatro menininkų Auksinių kryžių apdovanojimuose 2011 metų režisieriumi paskelbtas Oskaras Koršunovas.
2014 m. po sunkios ligos mirė ilgametis Lietuvos žydų bendruomenės vadovas Simonas Alperavičius.
2019 m. Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį Sausio 13-osios byloje – buvęs sovietų gynybos ministras Dmtirijus Jazovas ir dar daugiau kaip 60 buvusių sovietų pareigūnų pripažinti kaltais dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų.
2022 m. „Auksinių scenos kryžių“ ceremonijoje triumfavo spektaklis „Dėdė Vania“, pelnęs keturis apdovanojimus režisieriui, aktoriams ir kostiumų dailininkei.
Kovo 27-oji pasaulio istorijoje
1703 m. Rusijos caras Petras Didysis įkūrė Sankt Peterburgą.
1713 m. Ispanija sutiko perduoti Britanijai Gibraltarą.
1790 m. Anglijoje užpatentuoti šiuolaikiniai batų raišteliai su pakietintais galiukais.
1854 m. Prancūzija paskelbė karą Rusijai.
1855 m. kanadietis geologas Abrahamas Gesneris užpatentavo žibalą.
1899 m. italas Gugliermo Marconi (Giljermas Markonis) pirmą kartą pasiuntė radijo signalus per Lamanšo sąsiaurį.
1915 m. suimta ir į karantiną grąžinta „Šiltinės Meri“ – virėja Mary Mallon (Meri Malon), kuri penkerius metus slapstėsi nuo sveikatos apsaugos pareigūnų ir sukėlė kelis vidurių šiltinės protrūkius.
1933 m. Japonija paskelbė išstojanti iš Tautų Lygos.
1945 m. Vokiečiai V2 tipo raketomis apšaudė Londoną; II-ojo Pasaulinio karo metais nuo V2 raketų žuvo beveik 9 tūkst. taikių Anglijos gyventojų.
1945 m. Argentina paskelbė karą Vokietijai ir Japonijai.
1968 m. atlikdamas bandomąjį skrydį žuvo sovietų kosmonautas Jurijus Gararinas – pirmasis pasaulyje į kosmosą pakilęs žmogus. Gimė 1934 m.
1970 m. stiprus žemės drebėjimas įvyko vakarinėje Turkijos dalyje: žuvo mažiausiai 1087 žmonės, 90 tūkstančių liko be pastogės.
1977 m. didžiausia lėktuvo katastrofa aviacijos istorijoje: Tenerifės (Kanarų salos) oro uosto pakilimo take susidūrus dviem „KLM“ ir „Pan-Am“ aviakompanijų „Boeing 747“ laineriams, žuvo 583 žmonės iš 644.
1981 m. SSRS pasmerkė „Solidarumo“ judėjimą Lenkijoje, pavadinusi jį kontrrevoliuciniu.
1994 m. balsavimo metu rinkėjai Ukrainoje atstatydino parlamentą, kuriame daugumą turėjo komunistai.
1995 m. Milane nušautas Italijos madų dizaineris Maurizio Gucci (Mauricijus Gučis).
1996 m. Izraelio premjero Yitzhako Rabin (Icchako Rabino) žudikas Yigal Amir (Jigalas Amiras) nuteistas kalėti iki gyvos galvos.
1998 m. mirė Ferdinand Porsche (Ferdidandas Porše) — vienas garsiojo „Volkswagen Beetle“ automobilio dizainerių Adolfo Hitlerio valdymo metais.
2006 m. Krokuvoje mirė lenkų mokslinės fantastikos rašytojas, filosofas bei futurologas Stanislawas Lemas (Stanislavas Lemas). Gimė 1921 m.
2012 m. Vengrijos prezidentas Palas Schmittas (Palas Šmitas) buvo išteisintas dėl kaltinimų, esą jis nuplagijavo didžiąją dalį savo daktarinės disertacijos.
2014 m. Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja pasmerkė Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją.
2020 m. Šiaurės Makedonija oficialiai prisijungė prie NATO ir tapo 30-ąja Aljanso nare.
Kovo 27-oji šou pasaulyje
1950 m. gimė „Genesis“ narys Tony Banks (Tonis Benksas).
1959 m. gimė „INXS“ muzikantas Andrew Farris (Endriu Ferisas).
1963 m. gimė kino režisierius Quentin Tarantino (Kventinas Tarantino).
1970 m. gimė JAV dainininkė Mariah Carey (Maraja Keri).
1995 m. 67-ojoje „Oskarų“ apdovanojimo ceremonijoje triumfavo filmas „Forestas Gampas“ (Forrest Gump).
2005 m. debiutavo medicininė TV drama „Grey Anatomija“ (Grey's Anatomy).
2022 m. Geriausio filmo „Oskaras“ atiteko dramai apie ekscentrišką kurčiųjų šeimą ir jų muzikalią girdinčią dukrą „CODA“. Keletą pagrindinių vaidmenų šiame filme atlieka kurtieji aktoriai.
Šeši žymiausi ir populiariausi visų laikų miuziklai. Ar esate juos matę?