Kas slepiasi po „sveikas maistas“ įvaizdžiu? Produktai, kurių nesitikėjote rasti
Įdomu sužinoti

Kas slepiasi po „sveikas maistas“ įvaizdžiu? Produktai, kurių nesitikėjote rasti

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Sveikas maistas – tai, ką daugelis siekia įtraukti į savo kasdienę mitybą, tačiau ar tikrai viskas, kas taip vadinama, yra naudinga mūsų sveikatai? Už viliojančių etikečių dažnai slypi nepageidaujami ingredientai ir perdirbti produktai, kurie gali daugiau pakenkti nei padėti. Šioje straipsnio dalyje toliau nagrinėsime, kaip atpažinti tuos „sveikus“ maisto produktus, kurie to titulo galbūt visai nenusipelno.

Ar daržovių traškučiai – sveikas maistas?

Jeigu renkantis tarp bulvių ir daržovių traškučių, pastaruosius renkatės dėl to, nes manote, kad tai sveikas maistas, turime jums liūdnų žinių. Nepaisant to, kad daržovių traškučiai yra sveikesnė alternatyva, jie nėra naudingesni už įprastus bulvių traškučius. Juose dažnai yra daugiau kalorijų, riebalų ir druskos nei įprastuose traškučiuose. Nors juose yra daugiau skaidulų nei bulvių traškučiuose, 30 g porcijoje yra mažiau nei 10 proc. rekomenduojamos paros normos, o skaidulų kiekį galima padidinti ir sveikiau.

Ar tai sveikas maistas? Daržovių traškučiai
Ar daržovių traškučiai – sveikas maistas?

Sportiniai ir energetiniai gėrimai

Nors įmonės reklamuoja sportinius ir energinius gėrimus kaip būdus energijai ir sportiniams rezultatams padidinti, daugumai žmonių šie gėrimai nėra reikalingi. Be to, juose gali būti daug sudedamųjų dalių, pvz., pridėtinio cukraus, dirbtinių dažiklių ir daug stimuliatorių, pvz., kofeino.

Nors kai kuriems sportininkams po intensyvaus fizinio krūvio reikia papildyti prarastas maistines medžiagas sportiniais gėrimais, daugumai žmonių, kurie sportuoja vidutiniškai arba užsiima įprasta kasdiene veikla, nereikia gerti sportinių gėrimų.

Daugelyje sportinių gėrimų yra šokiruojantis cukraus kiekis, ne išimtis ir energetiniai gėrimai. Populiariame „Monster Energy“ gėrime yra 54 g (473 ml) skardinėje.

Ar tai sveikas maistas? Sportiniai gėrimai
Ar sportiniai gėrimai – sveikas maistas?

Baltymų gėrimai ir batonėliai

Daugeliui žmonių atrodo, kad kuo daugiau baltymų yra maiste ar gėrime, tuo jis sveikesnis.

Kai kurie maisto produktai, kuriuose natūraliai gausu baltymų, pvz., žuvis, kiaušiniai ir pupelės, neabejotinai yra sveikas pasirinkimas. Tačiau tokie produktai kaip baltyminiai batonėliai ir baltyminiai kokteiliai gali būti ne tokie sveiki, kaip kai kurie žmonės mano.

Daugeliui sveikų žmonių, kurių mityba subalansuota, nereikia gauti papildomų baltymų su maisto papildais. Vis dėlto, aktyviems žmonėms ir tiems, kurie laikosi vegetariškos ir veganiškos dietos, gali būti naudinga, jei jų mityboje bus daugiau baltymų.

Jei jums reikia papildomų baltymų, jų galite gauti valgydami daugiau baltymų turinčio maisto. Daugelyje baltyminių kokteilių ir batonėlių  yra pridėtinio cukraus ir nereikalingų ingredientų, pvz: dirbtinių saldiklių, dirbtinių dažiklių, aliejų ir tirštiklių.

Ar baltymų gėrimai - sveikas maistas?
Ar baltymų gėrimai – sveikas maistas?

Kai kurie augaliniai aliejai

Jūsų organizmui reikalingi ir omega-6, ir omega-3 riebalai, pvz., eikozapentaeno rūgštis (EPA) ir dokozaheksaeno rūgštis (DHA). Deja, šiuolaikinėje mityboje jų santykis yra maždaug 20:1, o tai gerokai viršija organizmo omega-6 riebalų poreikį.

Tyrimais nustatyta, kad toks omega-6 ir omega-3 riebalų santykio disbalansas yra susijęs su sisteminiu uždegimu, taip pat tyrimai rodo, kad jis gali prisidėti prie ligų rizikos.

Dauguma žmonių, besimaitinančių pagal vakarietišką mitybą, vartoja per daug omega-6 turtingų riebalų ir nepakankamai omega-3. Dėl šios priežasties geriausia riboti maisto produktų, kuriuose gausu omega-6 riebalų, vartojimą. Tai, pvz: sojos pupelių aliejus, kukurūzų aliejus, saulėgrąžų aliejus, taip pat ir produktus, kurie pagaminti naudojant šiuos aliejus.

Kitas sprendimas – padidinti omega-3 rūgščių kiekį. Geri omega-3 šaltiniai yra šie: linų sėmenų aliejus, riebi žuvis (pavz., lašiša), graikiniai riešutai.

Ar saulėgrąžų aliejus - sveikas maistas?
Saulėgrąžų aliejus

Ar margarinas – sveikas maistas?

Harvardo universiteto duomenimis, kai kurių senesnių margarino rūšių sudėtyje buvo daugiau transriebalų nei svieste, o tai reiškia, kad jie iš tikrųjų gali sumažinti DTL (gerojo) cholesterolio kiekį ir kartu padidinti MTL (blogojo) cholesterolio kiekį.

Laikai pasikeitė, pasikeitė ir daugelis margarino receptūrų: kai kuriose iš jų nebėra šių itin nesveikų transriebalų.

Verta prisiminti, kad visiems žmonėms reikia tam tikro kiekio riebalų, kad išliktų sveiki, todėl kartais sviestas yra geresnis pasirinkimas nei margarinas. Svarbiausia riboti suvartojamų riebalų kiekį iki reikiamo, taip pat atkreipti dėmesį į tai, kokių rūšių riebalai yra vartojami bei riboti sočiųjų riebalų kiekį ir kiek įmanoma vengti transriebalų.

Ar margarinas - sveikas maistas?
Ar margarinas – sveikas maistas?

Kada sveikas maistas tampa nebesveiku?

Nors maisto bendrovės daugelį maisto produktų ir gėrimų reklamuoja kaip „sveikus“, kai kurie iš jų gali būti nevisaverčiai. Daugelyje šių maisto produktų yra pridėtinio cukraus ir kitų sudedamųjų dalių, kurios gali turėti neigiamos įtakos jūsų bendrai sveikatai. Be to, daugelis maisto produktų, kurie parduodami kaip „sveikesni“, yra daug brangesni už kitus produktus.

Todėl svarbu visada skaityti etiketę ir išsiaiškinti maisto produktų, įskaitant tuos, kurie parduodami kaip „sveiki“, maistingumo faktus ir sudedamąsias dalis.

Jei norite pagerinti savo mitybos kokybę, nebūtina pirkti visko, kas turi „sveikas maistas“, etiketę. Vietoj to sutelkite dėmesį į tai, kad į savo racioną įtrauktumėte daugiau maisto produktų, kurie yra glaudžiai susiję su geresne mitybos kokybe ir sveikatos rodikliais. Geriausiai tinka sveiki maisto produktai, įskaitant daržoves, vaisius, riešutus, sėklas, žuvį. Taip pat galite sumažinti itin apdorotų maisto produktų, tokių kaip greitas maistas, gazuoti gėrimai ir saldumynai, vartojimą.

Šaltiniai:

  1. https://www.msn.com/en-xl/news/other/24-foods-that-are-not-as-healthy-as-you-think/
  2. https://www.prevention.com/food-nutrition/g20498199/foods-you-should-never-eat/
  3. https://www.healthline.com/nutrition/junk-health-foods#_noHeaderPrefixedContent
  4. https://www.bbcgoodfood.com/health/nutrition/top-10-health-foods-to-avoid
  5. https://www.businessinsider.com/diet-foods-that-arent-healthy-2018-7
  6. https://www.nativepath.com/blogs/nutrition/unhealthy-health-foods

Autorė Germantė Gedvilė

Custom Like
author avatar
Įdomybių redaktorius

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Ar žinote, kaip susiformuoja plikledis ir ką svarbu apie jį žinoti vairuotojams?

Kaip sąveikauja lapinės daržovės ir kraują skystinantys vaistai: kodėl salotas reikėtų vartoti saikingai?

Helovyno linksmybės vaikams. Patarimai, kaip surengti baisiai gerą vakarėlį

Ar žinote, kodėl pelija kambarinių augalų žemė? Kaip to išvengti ir kaip pašalinti pelėsį?

Vėjo varpeliai – tai ne tik subtilus melodingas muzikos instrumentas, bet ir įrankis piktosioms dvasioms nuvyti

Kas yra ibuprofenas? Ar tikrai jis toks „nekaltas“ vaistas, kaip atrodo?

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"