Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk! Rokiškis Vilniaus rajonas

Keliauk pažindamas asmenybes, įvykius, vietoves

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Vilniaus rajone daugelį amžių gyveno įvairių tautybių ir kultūrų žmonės. Šis regionas nuo seno buvo žinomas dėl savo religinės tolerancijos, o moderniaisiais laikais jis tapo svarbus ekumenizmo centras. Katalikai bei ortodoksai gerbia Gailestingojo Jėzaus paveikslą. Šis maršrutas gali jus atvesti ten, kur dirbo palaimintasis kunigas Mykolas Sopočka, arba į koplyčią, kur meldėsi vienuolė Majevska, kuriai apsireiškė Jėzus!

Be to, galite nukeliauti į kilniojo poeto, kuris žinomas taip pat, kaip gimtojo krašto turizmo pradininkas, muziejų, į 105 metus gyvenusio monsinjoro muziejų, prie unikalių  mokslų ir technikos pasiekimų Struvės geodeziniame lanke arba į geografinį Europos centrą!  

Visą tai galima pamatyti ir susipažinti su šiomis įdomiomis asmenybėmis Vilniaus rajone.

Europos geografinis centras

1989 m. Prancūzijos nacionalinio geografinio instituto mokslininkai nustatė, kad tikrasis geografinis Europos centras yra Lietuvoje, tarp Purnuškių ir Bernotų kaimų. Europos geografinis centras paženklintas memorialiniu akmeniu, Europos Sąjungos valstybių narių vėliavomis ir balto granito kolona, kurią puošia žvaigždžių karūna. Netoliese yra vienas seniausių šalyje Bernotų piliakalnis ir Europos Centro golfo klubas su restoranu.

Daugiau informacijos: https://welovelithuania.com/europos-geografinis-centras-baltu-istorijai-reiksmingoje-vietoje/

Pričiūnų Šv. Ignoto koplyčia

Koplyčia pastatyta 1837 m. ir garsėja šio krašto globėjo šv. Ignoto garbei liepos pabaigoje rengiamais atlaidais bei piligriminiais žygiais.

Virš įėjimo į koplyčią kabančios atminimo lentos primena svarbius istorinius faktus. Viena iš jų mini Vandą Boniševską, Angelų seserų kongregacijos vienuolę, kuri beveik 20 metų gyveno Pričiūnuose ir kurią parapijiečiai gerbė dėl jos nenuilstančios apaštališkos veiklos, palaikymo persekiotiesiems. Vienuolei atsivėrė stigmos, ji turėjo pranašysčių ir gydymo tikėjimu dovaną. 

Kita vienuolė, sesuo Helena Majevska, patyrė turbūt reikšmingiausią nušvitimą savo gyvenimą – Jėzaus apsireiškimą. Neilgai trukus ji kreipėsi į palaimintąjį kun. Mykolą Sopočką, kuris buvo Dievo Gailestingumo Apaštalu. Bendromis jėgomis jie įkūrė naują Gailestingojo Jėzaus seserų kongregaciją.

Daugiau informacijos: https://welovelithuania.com/tikejimo-stebuklai-priciunu-sv-ignoto-koplycioje/

Palaimintojo Mykolo Sopočkos bažnyčia

Bažnyčia, pavadinta Palaimintojo Mykolo Sopočkos (1888–1975) vardu, yra pirmoji ir, kol kas, vienintelė šio šventojo vardo bažnyčia pasaulyje.

Kun. Mykolas Sopočka priklauso Vilniaus krašto istorijai nusipelniusių asmenybių ratui. Jis taip pat yra vienas iš tų, kuriuos bažnyčia palaimino ir kanonizavo, ir kurie paliko ryškų pėdsaką Katalikų bažnyčios istorijoje. Jis buvo Vilniaus arkivyskupijos kunigas, tuometinio Stepono Batoro universiteto profesorius, kariuomenės kapelionas, 2000 m. kanonizuotos Marijos Faustinos Kovalskos (paskelbtos šventąja) dvasios tėvas ir nenuilstantis Dievo Gailestingumo Apaštalas. Lankytojai mielai kviečiami apsilankyti bažnyčioje bei kapinėse, kur palaidotos pilkųjų uršuliečių kongregacijos vienuolės.

Daugiau informacijos: https://welovelithuania.com/palaimintojo-mykolo-sopockos-baznycia-arba-sventojo-pedsakai-vilniaus-rajone/

Vladislavo Sirokomlės muziejus

Mažame Bareikiškių kaime stovi XIX a. medinis pastatas, kur 1853–1861 m. gyveno ir dirbo garsus poetas – Vladislavas Sirokomlė (1823–1862). Mediniame dvarelyje prieš keliolika metų buvo įsteigtas Vilniaus rajono turizmo informacijos centras bei muziejus, pasakojantis apie  Sirokomlę – literatą ir pirmo turistinio vadovo po Lietuvą autorių. Leidėjai konkuruodavo dėl jo naujų darbų ir už jo eilėraščius mokėdavo net pusę rublio – tais laikais tai buvo labai nemaži pinigai.

Muziejaus lankytojai gali apžiūrėti baldus, portretus, knygas ir kitus asmeninius poeto daiktus.  Be to, siūloma sudalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose: paklausyti poezijos paskaitų ar apsilankyti kaligrafijos pamokose.

Daugiau informacijos: https://welovelithuania.com/sutikite-muzas-poeto-vladislavo-sirokomles-muziejuje/

Struvės geodezinio lanko taškai Meškonyse, Paliepiukuose, Gireišiuose

Struvės geodezinis lankas

2 820 metrų ilgio Struvės geodezinis lankas iliustruoja unikalius pasiekimus  Žemės mokslų ir topografinio kartografavimo raidoje. Šis įspūdingas projektas vyko XIX a. pradžioje – juo buvo siekiama ištirti ir kuo tiksliau nustatyti Žemės planetos dydį ir formą! 2005 m. Struvės geodezinis lankas įtrauktas į UNESCO pasaulio kultūros ir gamtos paveldo konvencijos Pasaulio paveldo sąrašą. 3 iš 34 sąraše esančių Struvės geodezinio lanko taškų yra Lietuvoje, čia galite aplankyti du iš jų – rasite informacinius stendus ir kolonas, skirtas Struvės lankui.

Daugiau informacijos: https://welovelithuania.com/struves-geodezinis-lankas-ar-visi-zinote-kas-tai/ 

Monsinjoro Józefo Obrembskio muziejus

Monsinjoras Józef Obrembski (1906–2011) yra vadinamas Vilniaus krašto patriarchu. Tai yra vienas vyriausių katalikų kunigų Lietuvoje ir Europoje. Jis gyveno ilgus 105 metus!

Per savo gyvenimą J. Obrembski rūpinosi ne tik parapijiečių dvasiniu gyvenimu, bet ir teikė pagalbą nuo bolševikų besislapstantiems arba iš tremties Sibire grįžtantiems kunigams. Nacių okupacijos metu jisišgelbėjo keletą kaimų nuo visiško sunaikinimo.

Paskutinis monsinjoro Obrembskio noras buvo įkurti atminimo vietą visiems kunigams ir vienuoliams, kurie buvo persekioti ir net paaukojo savo gyvybes už savo tikėjimą. Muziejaus lankytojai susipažins su šio nuostabaus žmogaus gyvenimu ir sužinos apie Katalikų bažnyčios egzistavimą sovietmečio laikas. Vaikai kviečiami žaisti  įvairius žaidimus ir spręsti užduotis.

Daugiau informacijos: https://welovelithuania.com/pasisemkite-vidines-sviesos-ir-ramybes-kunigo-prelato-juzefo-obrembskio-muziejuje/

Lietuvos Respublikos šiaurės rytuose esantis Rokiškio kraštas dažnai vadinamas miniatiūrine Lietuva. Šį teiginį pirmiausia patvirtina Rokiškio rajono kontūrai žemėlapyje ir upė Nemunėlis,  primenantis didžiausią šalies upę Nemuną.

Kraštovaizdį puošia daugiau kaip trys šimtai kultūros ir istorijos paminklų. Tarp jų – gražiausias Lietuvos neogotikos ansamblis, dvaro rūmai su jame įkurtu muziejumi, tematinis medžio skulptūrų parkas, pripažintas vienu iš UNESCO pasaulio kultūros paveldo objektų. Rokiškio kraštas garsus ir savo žmonėmis: iš čia kilo žymiausias XX a. Lietuvos drožėjas Lionginas Šepka ir profesionaliosios lietuvių dailės kūrėjas Justinas Vienožinskis. Šie unikalūs objektai įtrauks lankytojus į pažinimo procesą, suteiks naujų potyrių, brėš domėjimosi savo šeimos, krašto istorija kryptį.

Rokiškio krašto muziejus

Rokiškio miesto pakraštyje, sename parke boluoja rūmai. Tai buvęs Rokiškio dvaras, kuriame įsikūręs Rokiškio krašto muziejus. Jis tarp kitų Lietuvos muziejų išsiskiria išsaugota ir turistams pritaikyta aplinka. Muziejus svetingai atveria duris visiems, norintiems pajusti tolimos praeities dvelksmą. Restauruotuose rūmuose jūsų laukia pažintis su grafų Tyzenhauzų ir Pšezdzieckių giminė, su didžiuliais istorijos ir kultūros lobiais. Čia eksponuojama Baltijos valstybėse vienintelė XIX a. pab.-XX a. pr. drabužių kolekcija, Vakarų Europos tapytojų paveikslai, išsaugoti baldai. Lankytojams malonu užsukti į buvusį grafų valgomąjį, išpuoštą subtiliais drožiniais. XIX a. europiečiai Lietuvą vadino kryžių šalimi. Muziejuje matysite gausią geležinių kryžių ir medinių skulptūrų kolekciją, joje yra seniausi eksponatai Lietuvoje. Rokiškio krašto muziejus garsėja vienintele Lietuvoje prakartėlių kolekcija. Joje per 130 eksponatų. Jos pagamintos iš įvairių medžiagų: medžio, molio, popieriaus, akmenėlių, linų pluošto ir kt. Lietuva dar nebuvo ES nare, o šią prakartėlių parodą 2002m. lankė Europos parlamento vicepirmininkas Gvido Podesta. Pačios įdomiausios ir vertingiausios prakartėlės 2009 m. buvo eksponuojamos  Europos kultūros sostinėjė Lindce.

Daugiau skaitykite: https://welovelithuania.com/rokiskio-krasto-muziejus/

Kontaktai:

Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis, www.muziejusrokiskyje.lt , +370 615 44586.

 Rokiškio miesto Liongino Šepkos skulptūrų parkas

Garsiausio XX a. Lietuvos drožėjo Liongino Šepkos (1907–1985) atminimui Rokiškio mieste įkurtas skulptūrų parkas. Skulptūros parkui kuriamos nuo 2001 metų. Žymūs Lietuvos drožėjai parkui jau sukūrė daugiau nei 70 skulptūrų bei skulptūrinių kompozicijų, parko kūrime dalyvavo ir Latvijos bei Baltarusijos drožėjai. Kūrėjai improvizavo Šepkos kūrybos ir gyvenimo temomis, stengdamiesi kuo geriau atskleisti ir savo kūrybinę individualybę.

Kontaktai:

Taikos g., Rokiškis,  www.rokiskiotic.lt , +370 458 51044.

Dailininko Justino Vienožinskio memorialinis muziejus Dačiūnuose

Vieno svarbiausių lietuvių tapytojų, dailės klasiko Justino Vienožinskio (1886–1960) vaikystė ir jaunystė prabėgo Dačiūnuose, greta Obelių, kur vėliau buvo nutapyta didžioji dailininko kūrybinio palikimo dalis: tėviškės ir jos apylinkių peizažai, tėvų ir artimųjų portretai. Dailininkas padėjo pamatus profesionaliajai tautinei dailės mokyklai Lietuvoje. Gimtojoje sodyboje duris atvėrė dailininkui skirta memorialinė ekspozicija. Čia taip pat išsaugota autentiška XIX a. statyto namo architektūra, sodybos aplinka.

Kontaktai:

Justino Vienožinskio g. 28 A., Audronys I, Obelių sen., Rokiškio r., www.rokiskiotic.lt , +370 606 48 033.

Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia

Tai vienas iškiliausių istorizmo laikotarpio neogotikinio stiliaus statinių Lietuvoje. Statybos pradžia – 1868 m. Tai bene vienintelis XIX a. interjeras Lietuvoje, kur viskas suprojektuota ir atlikta aukštos kvalifikacijos užsienio architektų, dailininkų ir meistrų. Lankytojai gali apžiūrėti bažnyčios kriptą, kurioje palaidoti bažnyčios fundatoriai – grafai Tyzenhauzai, pasigrožėti Rokiškio panorama iš bažnyčios bokšto, aplankyti grafų ložėje įkurtą bažnytinių vertybių muziejų.

Kontaktai:

Nepriklausomybės a. 1, Rokiškis, www.rokiskioparapija.lt , +370 618 19638.

Projektas „Atraskime regionų šaknis iš naujo“ įgyvendinamas pagal 2014-2020  metų Europos kaimynystės priemonės Latvijos, Lietuvos ir Baltarusijos bendradarbiavimo per sieną  programos prioritetą – vietos kultūros skatinimas ir istorinio paveldo išsaugojimas.

Projektą finansuoja Europos Sąjunga: bendra projekto vertė sudaro 1 031 590,97 Eur, iš jų Europos Sąjungos lėšos – 90 proc. (928 431,87 EUR).

Projekto  „Atraskime regionų šaknis iš naujo“ tikslai yra skatinti ir vystyti nematerialų kultūros paveldą ir vietinės istorijos išsaugojimą gerinant tvarų kultūrinio turizmo konkurencingumą, išsaugant ir ugdant nematerialiosios kultūros paveldo ir vietinės istorijos žinojimą,  įgūdžius, stiprinant esančius istorinius ryšius tarp Lietuvos, Latvijos ir Baltarusijos. Skatinant kūrybingą vietinio kultūros paveldo ir unikalių tradicijų panaudojimą, gerinant sąlygas  kūrybingam industrijų sektoriui.

Šį straipsnį iš dalies finansavo Europos Sąjunga. Už jo turinį atsako tik Vilniaus rajono savivaldybės  administracija ir jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad šis leidinys atspindi Europos Sąjungos poziciją.

 

.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Laivų paradas 2022 vėl paskelbs pramoginės laivybos sezoną Klaipėdoje

We love Lithuania

„Palangos dienos 2022“ maloniai nustebins renginių gausa ir įvairove (renginių programa)

We love Lithuania

Joninės Neringoje: folkloro fiesta ir saulės sutiktuvės legendų krašte

Gražiausi Mažosios Lietuvos kaimeliai

Šeštadienį Klaipėda kviečia į aludarių festivalį

Elektrėnų tiltas

Tomas Maleckis
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"