„Audiovizualinė patirtis, istorinę Petrašiūnų elektrinę paversianti gyvu organizmu“ – taip rugpjūčio 23–24 d. naktiniam gyvenimui industrines erdves prikelsiančią instaliaciją pristato jos autoriai – menininkai Eugenijus Sabaliauskas ir Paulius Kilbauskas. Jau netrukus, „Kauno energijos“ organizuojamame festivalyje „Transformacijos“ bus pristatyta šviesų ir garso patirtis, tapsianti visos programos kulminacija.
Praėjusią vasarą pirmą kartą vykęs festivalis kvietė pamatyti elektrinės viduje sukurtą menininkų Jurgio Paškevičiaus, Juliaus Kuršio ir Antano Dombrovskij instaliaciją „Lengvai pakylėtas slėgis“. Šiais metais festivalio lankytojai galės susipažinti su elektrinės lauko erdvėmis. Autentiškas teatro, mados, šokio ir kitose meno srityse kuriančio šviesos dalininko Eugenijaus Sabaliausko bei prodiuserio, kompozitoriaus, multi-instrumentalisto Pauliaus Kilbausko kūrinys, pritaikytas specialiai industrinei aplinkai, jėgainę transformuos į šviesos ir garso monochrominę instaliaciją. Anot kūrėjų, ji turėtų sudominti meno, technologijų ir pramoninio paveldo tyrinėtojus.
„Idėja kilo išvydus elektrinės teritoriją ir suvokus jėgainės paskirtį. Nors eilinę dieną čia vykstantys procesai gali atrodyti monotoniški ir mechaniški, mūsų užduotis yra iliustruoti ir transformuoti šią erdvę, suteikiant jai naują identitetą. Mąstant apie projektą, ilgainiui pasąmonėje išryškėjo spalva, galinti apjungti visą gamybinį kompleksą. Oranžinė spalva ne tik simbolizuoja šilumą ir energiją, bet ir primena apie jėgainės veiklos istoriją. Šviesa yra išdėstyta taip, kad projektuotųsi ant įvairių pastato struktūrų, sukurdama šešėlių žaismą ir geometrinius raštus. Ši šviesa kinta, reaguodama į natūralią aplinką ir suteikdama instaliacijai dinamiškumo bei gyvybės. Monochrominė oranžinė šviesa taip pat simbolizuoja paprastumą ir grynumą, pabrėždama estetinį minimalizmą“, – apie sumanymą pasakoja šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas.
Kompozitoriaus Pauliaus Kilbausko teigimu, instaliacijos garso takeliai buvo sukurti specialiai šiai erdvei, naudojant tiek sintetinius garsus, tiek natūralius įrašus iš jėgainės teritorijos. „Monotoniniai garsai ir subtilios melodijos sukuria hipnotizuojančią atmosferą, leidžiančią lankytojams panirti į asmenines patirtis. Garso elementai yra sinchronizuoti su šviesos akcentais, sukuriančiais harmoningą audiovizualinę patirtį, kurioje šviesa ir garsas veikia kaip vieningas organizmas“, – pasakoja menininkas.
Projektui menininkus pakvietusios kūrybinės „Salto“ komandos bendraįkūrėja Irutė Tumaitė džiaugiasi, kad pernai įvykęs „Kauno energijos“ inicijuotas festivalis „Transformacijos“ sulaukė tokio didelio lankytojų dėmesio ir teigiamų komentarų.
„Praeitų metų patirtis rodo, kad lankytojams buvo įdomu pamatyti ne tik paprastai viešai neprieinamas Petrašiūnų elektrinės erdves – didelį įspūdį festivalio svečiams paliko ir specialiai autentiškai erdvei sukurta menininkų instaliacija. Džiaugiamės galėdami tęsti tradiciją ir vėl pakviesti Lietuvos menininkus naujai prisiliesti prie šios erdvės ir sukurti dar vieną įsimintiną ir šiuolaikišką kultūrinę patirtį“, – teigia I. Tumaitė.
Išskirtinė audiovizualinė kelionė lankytojų laukia rugpjūčio 23–24 d.
Registracija į nemokamą renginį – www.festivalistransformacijos.lt.
Festivalio organizatorius: „Kauno energija“
Pagrindinio renginio kuratorius: kūrybinė agentūra „Salto“
Idėjos autoriai: kompozitorius Paulius Kilbauskas, šviesų dailininkas Eugenijus Sabaliauskas.