Kaišiadorys Lankytinos vietos Kaišiadoryse Naujienos Pamatyk!

Kaišiadorys – įdomybės ir netikėti faktai

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

1. Kaišiadorys 1920 – 1939 m. buvo Trakų apskrities centru.

2. Kaišiadorių rajonas yra pats vyriškiausias Lietuvoje, 1000-čiui vyrui tenka 944 moterys (2019 m. pradžios duomenimis). Tai viena iš dviejų savivaldybių Lietuvoje, kur vyrų skaičius viršija moterį skaičių. (Kretingos r. sav. 1000-vyrų 2019 m. pradžioje teko 952 moterys).

3. Darsūniškis

Vienintelis miestelis Lietuvoje su trejais šventais vartais, stovinčiais ant visų trijų įvažiavimų į miestelį – Šv. Agotos, Šv. Jurgio ir Šv. Kazimiero. Vartai pastatyti, siekiant miestelį apsaugoti nuo gaisrų.

4. Padalių keltas. Tai vienintelis Lietuvoje keltas be variklio, keliantis per Nerį iš Padalių į Čiobiškį. Sukurtas filmas apie keltą:

5. Mergakalnio atodanga.

Nuotrauka: Giedrės Streikaiuskaitės

Tai aukščiausia atodanga, esanti prie Kauno marių (42 m.). Nuo šios atodangos atsiveria platus vaizdas, matosi paukščių sala, Kruonio HAE. Ši atodanga turi tris legendas, viena iš jų pasakoja, kad „nuo šio skardžio buvo numetamos palaido elgesio moterys. Prieš metant jos buvo įkišamos į statines, prikaltas vinių, arba į maišus, kartu su pasiutusiomis katėmis“. Plačiau: https://www.aplinkmarias.lt/lankytinos-vietos/mergakalnio-atodanga/

6. Kruonio HAE.

Nuotrauka: Giedrės Streikauskaitės

Vienintelė Baltijos šalyse hidroakumuliacinė elektrinė. Kruonio HAE agregatai kelia vandenį iš Kauno marių į viršutinį baseiną, esantį 100 m aukščiau marių vandens lygio. Esant viršutiniam baseinui pilnam, HAE dirba kaip įprasta hidroelektrinė. Nuo elektrinės aukštutinio baseino atsiveria įspūdingi vaizdai į kelių savivaldybių apylinkes. Čia vyksta ekskursijos, bet būtinai reikia registruotis čia: 

https://gamyba.le.lt/veikla/ekskursijos/39 (kol nesibaigs karantinas, ekskursijos nevyks).

7. Lietuvos liaudies buities muziejus Rumšiškėse.

Gintare Lazutke
Lietuvos liaudies buities muziejus,Rumšiškės

Vienas didžiausių ir daugiausiai eksponatų turintis etnografijos muziejus Europoje po atviru dangumi. Muziejuje eksponuojami gyvenamieji namai, ūkiniai trobesiai, technikos paminklai, atgabenti iš visos Lietuvos regionų – Žemaitijos, Dzūkijos, Aukštaitijos ir Suvalkijos. 140 pastatų ir 90 tūkst. kitų eksponatų išdėstyta 195 ha plote. Kai kurių pastatų amžius viršija 200 metų. Čia vyksta tradiciniai renginiai: Užgavėnės, Žolinė, Pirties diena, Joninės, Oninės ir kt.

8. Gravitacinė kalva.

 Netoli Maisiejūnų piliakalnio ir Kruonio HE yra gravitacinė kalva. Atvykite automobiliu, pastatykite jį įkalnėje, išjunkite pavarą, ir pamatysite, kaip mašina rieda ne nuo kalvos žemyn, bet į viršų. Tai vienintelė tokia vieta Lietuvoje, įtraukta į gravitacinių pasaulio kalvų sąrašą: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_gravity_hills. Ją rasite važiuodami 129 keliu ir pasukę ties Maisiejūnų piliakalnio ženklu. Toliau rasite nuorodas ir stendą.

9. Kaišiadorių geležinkelio stotis.

Nuotrauka: Andrėjaus Tomenko

Iš čia prieš 100 metų išvyko pirmasis Nepriklausomos Lietuvos traukinys į Radviliškį 1919 m. liepos 6 d.

10. Kalvių Šv. Antano Paduviečio bažnyčia.

Nuotrauka: Viktorijos Kanapinskaitės

Ši bažnyčia viena iš dviejų rotondos tipo bažnyčių Lietuvoje. Nuo bažnyčios šventoriaus atsiveria vaizdas į didžiausią Kaišiadorių rajono ežerą, čia galima pailsėti paplūdimyje.  Kita „apvalioji“ bažnyčia yra Sudervėje. 

11. Kaukinės ežeras „Žiedelis“.

Nuotrauka: Andrėjaus Tomenko

Ežeriukas beveik tobulai apvalios formos. Anksčiau manyta, jog tai gali būti vienintelis meteoritinės kilmės ežeras Lietuvoje, tačiau po atliktų tyrimų, nustatyta, jog jis greičiausiai glaciokarstinės kilmės. Nuo ledyno pakraščio atskilęs ledo gabalas buvo palaidotas smėlingose nuogulose. Daug legendų ir žmonių pasakojimų sklando apie šį ežerą. Nemažai žmonių sako, jog šio ežero jokiu būdu negalima matuoti. O kodėl, sužinosite šiame filme:

12. Žiežmarių sinagoga.

Nuotrauka: Andrėjaus Tomenko

Viena iš 14-likos išlikusių medinių sinagogų visoje Lietuvoje. Neseniai rekonstruotas, atnaujintas sinagogos išorinis vaizdas. Tvarkomas vidus. Sinagoga bus pritaikyta kultūrinėms ir turizmo reikmėms. 

13. Gastilionių ąžuolas.

Nuotrauka: Giedrės Streikauskaitės

Tai storiausias medis Kauno marių regioniniame parke, jo apimtis 5,25 metrai.

14. Laukagalio akmuo. Vienintelis Lietuvoje mitologinis akmuo, kuris yra su dubenėliais ir grioveliais. Jį vadina „Didžiuoju“, „Aukuru“ arba „Velnio sostu“. Sakoma, kad ant šio akmens sedėdavo velnias ir šildydavosi priešais saulę. Įdomybes apie šį akmenį bei kitas vietoves pamatysite vaidybiniame filme „Eikirtu. Nuotykių kraštas Kaišiadorys“.

15. Fiorito.

Nuotrauka: Giedrės Streikauskaitės

Vienintelis restoranas Lietuvoje, įsikūręs šiltnamyje tarp gėlių. Čia galite paragauti liofilizuotų vaisių, uogų bei daržovių. Daugiau https://freskofiorito.lt/

16. Paukščiai ambasadoriai. Pravieniškių miškuose gyvena erelių rėksnių pora Kaunas ir Metida, jie turi prisegtus siųstuvus, kurie rodo šių erelių keliavimo maršrutą. Įdomu tai, kad jie skrenda žiemoti atskirai, bet šiltuoju sezonu čia Lietuvoje būna kartu. Apie jų gyvenimą: https://www.facebook.com/padekimeEreliams/ 

17. Žaslietiškas kugelis.

Žaslių tradicinių amatų centras. Nuotrauka: Sauliaus Jankausko

Šis kugelis ruošiamas ir kepamas Žaslių tradicinių amatų centre pagal šimtametį receptą. Centre galima išmėginti net 17 įvairiausių edukacijų. www.zasliukc.lt 

18. Brazauskų namas – muziejus.

Brazauskų namai – muziejus

Prezidentas Algirdas Mykolas Brazauskas gražiausius savo vaikystės ir paauglystės metus praleido Kaišiadoryse. J. Biliūno gatvėje ir šiandien stovi jo tėvų namai, pastatyti 1960 metais. Tai pirmasis Prezidento projektuotas ir statytas objektas. Namuose likę šeimos daiktai – baldai, nuotraukos, rankraščiai, knygos, name ir erdviame kieme vyksta kultūriniai renginiai, muziejaus naktys. www.kaisiadoriumuziejus.lt 

19. Klijų fabrikas. Kaišiadoryse veikė didžiausias Lietuvoje klijų fabrikas, gaminęs itin aukštos kokybės klijus.

20. Europos miškas.

Nuotrauka: Giedrės Streikauskaitės

Laukagalio kaime, Žaslių girininkijos miške 2004-04-24 buvo pasodintas „Europos miškas”. Taip pažymėtas LR įstojimas į ES. Rudenį šis miškas nusidažo Lietuvos trispalvės spalvomis bei išryškėja ES žvaigždžių ratas. 

21. Rumšiškių miško pušis. 

Nuotrauka: Giedrės Streikauskaitės

Storiausia pušis Lietuvoje. Kamieno apimtis 2 metrų aukštyje – 500 cm, skersmuo – 1,6 m, aukštis – apie 30 m. Pušies amžius – 400 metų. Galinga pušies šaka remiasi į ąžuolą, nuo kurio ir priklauso dabar pušies likimas…

21. Rekordinė Trispalvė. 2018 m. lapkričio 22 d. Lietuvos kariuomenės šimtmečio proga Žiežmarių aikštėje prie Laisvės paminklo buvo išskleista ilgiausia kaišytinė vėliava – 121 m ilgio. Ją kūrė Žiežmarių bendruomenė pagal Arinos Keturkaitės sumanymą. Vėliavą galima apžiūrėti Žiežmarių bibliotekoje.

22. Atokampis

Tai vienintelė vieta Lietuvoje, kur galite mėgautis SPA paslaugomis tik dviese gamtos apsuptyje. www.atokampis.lt 

Plačiau: http://turizmas.kaisiadorys.lt, http://www.facebook.com/kaisiadorys 

Parengė Viktorija Kanapinskaitė, Giedrė Streikauskaitė.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Druskininkai ruošiasi kalėdoms

Sutvarkius Kartupėnų piliakalnį, eilė atėjo Bišpiliui

„Cukrinis festivalis“ – didžiausia Marijampolės miesto šventė vyks gegužės 29-31 d.

We love Lithuania

Šiaulių Kalėdų Senelio namas sulaukia gausybės lankytojų

Palangos kino teatras „Naglis“ kyla naujam gyvenimui – taps regioninė filmoteka

NATO festivalis atvyksta į Prienus! Renginio dalyvių laukia įvairios pramogos

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"