Yra daug maisto produktų, kurie gali sukelti padidėjusį skrandžio rūgštingumą, dar vadinamą refliuksu ar rėmeniu. Dažniausi produktai, kurių reikėtų vengti, kai vargina skrandžio rūgštingumas, yra šie:
Riebus ir keptas maistas. Riebus maistas ilgiau virškinamas skrandyje, o tai gali sukelti rūgšties gamybos padidėjimą. Keptas maistas taip pat gali dirginti skrandžio gleivinę.
Aštrus maistas. Aštriuose maisto produktuose esantys kapsaicino junginiai (medžiaga suteikianti čili pipirams aštrumo) pipiruose gali dirginti skrandžio gleivinę ir sukelti rūgšties gamybos padidėjimą.
Rūgštūs vaisiai ir daržovės. Citrusiniai vaisiai, pomidorai ir svogūnai yra rūgštūs, o tai reiškia, kad juose yra daug rūgščių. Šios rūgštys gali dirginti skrandžio gleivinę ir sukelti rūgšties gamybos padidėjimą.
Pomidorų padažai. Įvairiuose padažuose, kurių sudėtyje yra pomidorų, gausu rūgšties, jie taip pat dažnai būna riebūs ir aštrūs, ir tai gali sudirginti skrandį.
Šokoladas. Šokolade yra kofeino ir riebalų, kurie abu gali sukelti rūgšties gamybos padidėjimą.
Alkoholis. Alkoholis dirgina skrandžio gleivinę ir gali sukelti rūgšties gamybos padidėjimą. Taip pat gali atpalaiduoti stemplės sfinkterį, raumenį, kuris užkerta kelią skrandžio rūgšties patekimui į stemplę.

Kofeinas. Kofeinas yra stimuliatorius, kuris gali sukelti rūgšties gamybos padidėjimą ir atpalaiduoti stemplės sfinkterį.
Gazuoti gėrimai. Gazuoti gėrimai (juose esanti angliarūgštė) dirgina skrandžio gleivinę ir sukelia pilvo pūtimą, o tai gali sukelti rūgštį. Reikėtų vengti gazuoto vandens, kolos ir kitų gazuotų gėrimų.
Mėtos. Mentolis esantis mėtoje gali atpalaiduoti stemplės sfinkterį ir leisti skrandžio rūgščiai patekti į stemplę. Reikėtų vengti mėtų gumos, saldainių, arbatos.
Riešutai ir sėklos. Riešutai ir sėklos, nors ir labai naudingi, tačiau yra sunkiai virškinami ir gali sukelti rūgšties gamybos padidėjimą. Juos reikėtų vartoti labai saikingai.

Riebi mėsa. Riebi mėsa, pavyzdžiui, kiauliena ir ėriena, taip pat riebesnė jautiena, yra sunkiai virškinama ir gali sukelti rūgšties gamybos padidėjimą.
Kepiniai. Kepiniai, pagaminti iš baltų miltų, yra rafinuoti angliavandeniai, kurie gali sukelti cukraus kiekio kraujyje svyravimus ir rūgšties gamybos padidėjimą.
Svarbu pažymėti, kad tai tik keli maisto produktai, kurie gali sukelti padidėjusį skrandžio rūgštingumą. Kiti veiksniai, pavyzdžiui, stresas, rūkymas ir antsvoris, taip pat gali prisidėti prie šios būklės.
Be to, kad vengti maisto produktų, kurie sukelia rėmenį, rekomenduojama atlikti ir kitus dalykus, kad sumažinti simptomus:
- Valgyti mažesnėmis porcijomis, jei reikia, dažniau;
- Nepersivalgyti;
- Lėtai kramtyti maistą;
- Nevalgyti likus mažiau nei 3-4 valandoms iki miego;
- Miegoti ant aukštesnės pagalvės, kad galva būtų šiek tiek prikelta;
- Vengti gulėti iškart po valgio (bent dvi valandas);
- Stengtis laikytis sveikos ir subalansuotos mitybos;
- Palaikyti sveiką svorį;
- Nerūkyti;
- Sumažinti alkoholio vartojimą;
- Pasistengti valdyti stresą.
Kokius produktus vertėtų įtraukti į savo mitybą, kai kamuoja refliuksas:
Ne citrusinius vaisius ir daržoves. Dauguma vaisių ir daržovių yra geri pasirinkimai žmonėms, kuriuos vargina padidėjęs skrandžio rūgštingumas. Ypač naudingi yra žali lapiniai kopūstai, brokoliai, šparagai, salotos, agurkai, melionai, bananai ir obuoliai.
Neskaldytus grūdus ir jų produktus. Neskaldyti grūdai yra geras skaidulų šaltinis, kuris gali padėti sumažinti refliukso simptomus. Geri neskaldytų grūdų pasirinkimai yra avižos, rudieji ryžiai ir quinoa. Taip pat, viso grūdo duona.
Liesą mėsą, žuvį ir jūros gėrybes. Liesa mėsa, jūros gėrybės ir žuvis yra baltymų šaltiniai, kurie nesukelia refliukso simptomų. Be to, juose nėra daug riebalų. Geri pasirinkimai: vištiena, kalakutiena, lašiša ir menkė.
Riešutus ir sėklas. Nors pastarieji priskiriami ir prie produktų galinčių sukelti padidėjusį skrandžio rūgštingumą, tačiau verta juos pamėginti vartoti, labai saikingai ir nedideliais kiekiais, neapkraunant skrandžio. Riešutai ir sėklos yra geras skaidulų, baltymų ir sveikų riebalų šaltinis. Geri riešutų ir sėklų pasirinkimai yra migdolai, graikiniai riešutai ir chia sėklos.
Jogurtą, kefyrą, pasukas. Rauginti pieno produktai yra geras probiotikų, gerųjų bakterijų, šaltinis, kurie gali padėti pagerinti virškinimą ir sumažinti refliukso simptomus. Šiuos produktus reikėtų rinktis kuo natūralesnės sudėties, kuriuose mažai cukraus, nėra dažiklių ir yra gyvos bakterinės kultūros.
Imbierą. Imbieras turi priešuždegiminių savybių ir yra natūrali priemonė, padedanti palengvinti rėmens simptomus, teigiamai veikianti virškinimą. Tarkuoto imbiero galima įdėti plakant vaisų ar daržovių kokteilius, gerti imbiero šaknies arbatą, pagardinti sriubas.
Nesočiuosius riebalus. Tai gerieji, sveiki riebalai, randami avokaduose, lašišoje ar kitoje riebioje žuvyje, alyvuogių aliejuje, riešutuose, ypatingai graikiniuose, linų sėmenų, sezamų, saulėgrąžų aliejuje. Nesotieji riebalai – labai naudingi mūsų sveikatai, todėl reikėtų savo mityboje jais keisti sočiuosius ir transriebalus.
Čia pateiktos tik bendros gairės, kaip reguliuoti savo mitybą, jeigu vargina rėmuo. Jei dažnai patiriate padidėjusį skrandžio rūgštingumą, turėtumėte pasikalbėti su savo gydytoju. Jie gali padėti nustatyti priežastį ir rekomenduoti gydymą.

Michelin restoranai Lietuvoje – „MICHELIN Guide“ klubas: paskelbti žvaigždes gavę restoranai