Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk!

Ką pamatyti Raseiniuose: 10 šauniausių vietų ir renginių

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Raseiniai – vienas seniausių Lietuvos miestų, minimas jau 1253 m. karaliaus Mindaugo laikų istorijos šaltiniuose ir  tebenaudojantis dar XVIII a. karaliaus Stanislovo Augusto Poniatovskio patvirtintą herbą – lūšį. Raseiniai unikalus miestas, turintis šlovingą praeitį – istorinė Žemaitijos sostinė (nuo XVI a. iki XVIII a.), Žemaitijos bajorų seimelių susirinkimo vieta, Magdeburgo teisių turėtojas, ir ne mažiau išskirtinę dabartį – modernus piligrimystės centras su Šiluva priešakyje. Raseinių rajone puikiai dera žmogaus nepaliesta gamta (Dubysos regioninis parkas) ir kruopščiai puoselėjama kultūra bei tradicijos. Apsilankykite ir patys įsitikinsite!

1. Lietuvos partizanų memorialas Kryžkalnyje

Memorialą sudaro dvi svarbios dalys.

Pirmoji dalis, tai Lietuvos pasipriešinimo judėjimo dalyvio, kunigo A. Svarinsko iniciatyva, Kryžkalnyje įrengtas Kęstučio apygardos partizanų memorialas. 2018 m. čia pastatyta 15 m aukščio koplyčia su 19 m aukščio kryžiumi, simbolizuojanti tikėjimą ir pagarbą žuvusiems už Lietuvos laisvę. Šalia koplyčios sumontuotos plokštės, ant kurių pritvirtintos lentelės su 1137 Kęstučio apygardos partizanų vardais ir pavardėmis bei jų slapyvardžiais. Koplyčios akcentas – A. Kmieliausko sukurta kunigo A. Svarinsko skulptūra, o ant sienų – partizanų šūkis, partizaniškoji malda bei „Tautiška giesmė“. Kiekvienas lankytojas, atvykęs į memorialą gali paskambinti įmontuotais septyniais varpais.

Antroji dalis – 2020 m. rugsėjo 20 d. Kryžkalnyje, Raseinių rajone, iškilmingai atidengtas Lietuvos partizanų memorialas. Jis įamžina 20 000 partizanų, kurie pokario metais žuvo kovodami už laisvę prieš sovietų okupantus. Memorialą sudaro lietuviško kalavijo formos obeliskas ir už jo esanti atminimo siena, kurioje užrašyti partizanų vardai. Kalavijas simbolizuoja pergalę, išlaisvinimą ir gimtosios žemės apsaugą. Jis pasirinktas iš LDK laikų, kuomet Lietuva klestėjo labiausiai. Skulptūra puikiai matoma vykstantiems magistrale Vilnius-Klaipėda, ji matoma net per 10 kilometrų atstumą.

2. Lyduvėnų geležinkelio tiltas

Ilgiausias (599 m) ir aukščiausias (42 m) geležinkelio tiltas ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse yra Lyduvėnuose, 15 km į šiaurę nuo Raseinių. 1951 m. pastatytas tiltas stovi Dubysos regioniniame parke, virš Dubysos upės slėnio. Pirmasis tiltas stovėjęs šioje vietoje buvo medinis, pastatytas 1916 m. Nors ant jo užlipti neišeis,  įspūdingu statiniu galima pasigrožėti iš toli.

3. Poeto J. Mačiulio-Maironio gimtinė, Pasandravio istorinis draustinis

Mačiulis-Maironis gimė Pasandravio dvarelyje, kur ir praleido pirmuosius vaikystės metus pažindamas pasaulį ir gamtą. Čia vis dar išlikę gimtojo dvarelio pamatai, svirtinis šulinys su akmeniniu rentiniu, yra restauruota akmens mūro pavalkinė. Vienas gražiausių akcentų Maironio gimtinėje – kilometro ilgio ąžuolų alėja, papuošta koplytstulpiais ir stogastulpiais, kertanti Sandravos ir Luknės upelius.

Vos 15 minučių pėsčiomis yra įsikūrę Bernotai, Maironio tėviškė, kur stovi jo tėvų ir sesers sodybos. Poeto jaunystę simbolizuoja jo paties sodinta pušis ir senasis sodas. Kai Maironis gyveno Kaune, jis dažnai grįždavo į Bernotus pasivaikščioti Dubysos pakrantėmis ir nueidavo iki Betygalos. Sesers name yra įkurtas muziejus, kuriame eksponuojami poeto ir jo šeimos daiktai.

Aurimas Pališkis
Maironio tėviškė

2020 m. Raseinių krašto istorijos muziejus sukūrė kultūrinio pažinimo aplinką pagal projektą „Pasandravio istorinio draustinio pritaikymas kultūrinėms ir edukacinėms reikmėms“. Meninės instaliacijos dėka galima pamatyti atkurtą Maironio dvaro vizualizaciją ir patį „atgimusį“ Maironį.

4. Molavėnų piliakalnių kompleksas

Vienas gražiausių gamtos objektų Raseinių krašte yra kultūriškai ir istoriškai reikšmingas Molavėnų-Graužų piliakalnių kompleksas. Manoma, kad 1336 m. čia stovėjo Pilėnų pilis. Netoliese stūkso šimtametis Molavėnų ąžuolas ir Skirtino akmuo. Keliautojų patogumui čia yra nutiesti mediniai takai, o stačiuose šlaituose laiptai, kad būtų galima patogiai pasivaikščioti, įrengtos pavėsinės stovyklautojams.

5. Aštuonračio muziejus Nemakščiuose

Muziejus įsteigtas Nemakščių bajoro Pšemislovo Neveravičiaus garbei. Jis, būdamas savamokslis, XX a. pradžioje pirmasis pasaulyje sukūrė savaeigį aštuonratį vežimą. Muziejuje yra rodomos 12 ekspozicijų įskaitant istoriją apie Nemakščių miestelį ir Žemaičių plentą. Galima pamatyti atkurtą aštuonratį vežimą, arba iš anksto susitarus, pasivažinėti aštuonrate mašina.

Aštuonračio muziejaus įrankių siena
Aštuonratė mašina

Prieš aplankant muziejų reikia susitarti telefonu. Daugiau informacijos: www.astuonratis.lt

6. Ariogalos Dainų slėnis

Vaizdingas Dubysos upės slėnis, kuriame vyksta įvairūs renginiai ir šventės. Vienas iš geriausiai žinomų renginių – tradicinis laisvės kovotojų, partizanų ir buvusių tremtinių sąskrydis „Laisvės ugnis – ateities kartoms“. Kelią Ariogalos slėnio link puošia J. Grabausko sukurtos skulptūros.

Ariogalos Dainų slėnis

7. Maironio parkas

Centrinis Raseinių miesto parkas susiformavo dar XIX a. Po 2012 m. rekonstrukcijos darbų, minint Maironio gimimo ir mirties metines jis pavadintas Maironio vardu, parke pastatyta skulptoriaus T. Gutausko sukurta Maironio skulptūra. 2015 m. parke įamžintas vienas iš miesto simbolių – lūšis (aut. S. Jurkus ir S. Plotnikovas). Parke įrengtas fontanas, krepšinio ir vaikų žaidimų aikštelės, tvenkinys, amfiteatras renginiams.

8. Rasupio parkas

Parkas įsikūręs miesto centre šalia Raseinių Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios ir Dominikonų vienuolyno. Jame atnaujinti gėlynai, vaikų žaidimų aikštelės, sutvarkytos tvenkinio pakrantės su prieplaukomis, o saloje stovi rotonda į kurią nutiestas lieptas. Čia organizuojamos edukacinės veiklos (viena iš jų – „botanikos klasė“), parkas yra pritaikytas ir aktyviam laisvalaikiui, ir ramiam poilsiui.

Rasupio parkas

9. Didieji Šilinių atlaidai 

Kiekvienais metais, rugsėjo mėnesį Šiluvoje vyksta Didieji Šilinių atlaidai – Mergelės Marijos gimtadienis. Įspūdingo renginio metu galima pabendrauti su piligrimais, veikia Mainytuvių palapinė „Prikelk naujam gyvenimui“, kur, siekiant sumažinti vartotojiškumą ir skatinti dosnumą, mainomos antrų rankų daiktai. 9 dienas trunkančių Didžiųjų Šilinių atlaidų metu kiekvieną dieną vyksta mišios, skaitomos litanijos, rodomi spektakliai, suteikiami palaiminimai.

ŠilinėsŠiluvos bazilikaŠiluvos koplyčiaAtlaidaiAtlaidaiŠiluvos šilas

10. Raseinių miesto šventė „Rudens bendrystės sodas“

Rugsėjo mėnesį Raseiniuose tradiciškai švenčiamas miesto gimtadienis. Ta proga gatvėse, parkuose, aikštėse ir skveruose vyksta daugybė pramogų, koncertų, veikia šventinė mugė. Šventės metu apdovanojami nusipelnę raseiniškiai, koncertuose pasirodo žymūs Lietuvos atlikėjai bei muzikos grupės, vyksta šokių festivaliai, orientacinės dviračių varžybos, save pristato vietos amatininkai – stakles išbandyti leidžia audėjai, o jėgą – kalviai, ir viską vainikuoja, žinoma, spalvingi fejerverkai.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Lyja

Rasita Liulienė

Paskelbta šimtmečio Dainų šventės pradžia

Skarulių bažnyčia: paveldo perlas Jonavoje kviečia į jubiliejų

Atnaujinta Labanoro regioninio parko informacinė sistema

Renkama geriausia Europos gamtosaugos iniciatyva, tarp jų – viena lietuviška

Turizmo diena Akmenėje

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"