Ožkos – vienos seniausių žmogaus prijaukintų gyvūnų rūšių, kurios ne tik aprūpina mus pienu, vilna, bet ir stebina savo unikaliu charakteriu bei įspūdingais gebėjimais. Šie gudrūs ir smalsūs gyvūnai yra neatsiejama daugelio kultūrų dalis, tačiau, ar žinojote, kad ožkos gali atpažinti veidus, geba skirti kai kurias spalvas, o jų indėlis į ekosistemas – itin svarbus?
Šiame straipsnyje kviečiame jus leistis į kelionę po įdomius ir netikėtus faktus apie ožkas ir pažvelgti į šiuos gyvūnus visiškai kitomis akimis.
Kaip ožkos buvo vaizduojamos mitologijoje?
Nuo seniausių laikų ožkos yra žmonijos istorijos dalis. Senovės mitologijoje jos buvo dažnai siejamos su vaisingumu ir jėga.
- Graikų mitologijoje, dievas Panas dažnai buvo vaizduojamas su ožio galva ir ragais ir buvo tikima, kad jis atnešė savo tautai vaisingumą ir gausą. O senovės egiptiečiai tikėjo, kad jų dievo Ra sielą į pomirtinį gyvenimą pernešė šventa ožka.
- Skandinavų mitologijoje, dievas Toras kartais buvo vaizduojamas važiuojantis vežimu, traukiamu dviejų ožių – Tanngrisniro ir Tanngnjostro.
Nieko keista, kad ir Biblijoje, pasakojime apie Edeno sodą, minima ožka. Biblijoje ožkos taip pat minimos, kaip aukos Viešpačiui bei izraelitų maisto šaltinis.
Kaip varijuoja ožkų spalvos, dydis ir amžius?
Ožkos gali būti įvairių spalvų: baltos, rudos, juodos, pilkos ir raudonos (Kalahari red veislė). Jos taip pat būna įvairaus dydžio, nuo mažų veislių, pvz., Nigerijos nykštukinių ožkų, iki didelių veislių, pvz., Būrų ožkų.
Vidutinė ožkų gyvenimo trukmė yra apie 10-12 metų, nors nelaisvėje jos gali išgyventi iki 20 m.

Ką bendro turi ožkos ir jų balso vokalizacija?
Ar žinojote, kad ožkos dažniau iškelia ausis į priekį, kai patiria teigiamas emocijas, nei, kai patiria neigiamas emocijas? Be to jų, jų balso aukštis yra pastovesnis, kai ožkos jaučia teigiamas emocijas, nes, kai jos jaučia nerimą ar kitas neigiamas emocijas, jų balsas yra linkęs kristi. Taip pat, tyrimai atskleidė, kad ožiukų motinos gali atsiminti savo ožiukų vokalizaciją mažiausiai vienerius metus nuo jų nujunkymo. O tai, greičiausiai reiškia, kad ožkos taip pat prisimena jų balsus ir stebi, kaip ožiukai keičiasi jiems augant.
Kalbant apie šūksnius ožkų kaimenėje, ožkos taip pat geba atskirti laimingus ir liūdnus kitų ožkų šūksnius. Išgirdusios liūdną šauksmą, jos atidžiau klausosi ir iš tikrųjų fiziologiškai reaguoja į liūdną šauksmą.
Ožkos, kaip naminiai gyvūnai
Ožkos gali būti puikūs naminiai gyvūnai, tačiau joms reikia daug dėmesio ir priežiūros. Jas reikia laikyti saugiame aptvare, o jų racioną pildyti šienu, daržovėmis ir kitais maisto šaltiniais. Taip pat, ožkoms reikia daug judėjimo ir stimuliacijos, todėl svarbu jas aprūpinti daugybe žaislų ir užsiėmimų, kad jos galėtų pramogauti.
Ožkos – žmonių veidų skaitytojos
Jei norėtumėte patraukti ožkas į savo pusę, jums užtektų tik nusišypsoti. Pasirodo, ožkos geba atskirti laimingus ir nelaimingus žmogaus veidus, o mokslininkai nustatė, kad joms, be abejonės, labiau patinka laimingi veidai.
Be to, kad ožkos geba atskirti laimingus ir nelaimingus veidus, jos taip pat geba suprasti ir skirtingas žmogaus kūno pozas.Dar daugiau – ožkos gali suprasti, kur paslėptas saknėstas, stebėdamos, į ką rodo žmogus arba, vietą, kurią jis paliečia.

Ką bendro turi ožkos ir „šuniuko žvilgsnis“?
Daugelis žmonių, kurie augina šunis, yra matę „šuniuko žvilgsnį“, kai jie susiduria su neišsprendžiama problema, pavyzdžiui, po sofa įstrigusiu kamuoliuku. Individualios reakcijos skiriasi, tačiau kai kurie šunys bandys jį pasiekti, o kai nepavyks, atsisuks ir smailiu žvilgsniu pažvelgs į savo žmogų globėją. Žmonės šį žvilgsnį paprastai supranta kaip: „Padėkite, aš negaliu jo pasiekti!“ Toks pat elgesys buvo ištirtas ir su ožkomis. Tyrimais nustatyta, kad ožkos taip pat bandys išspręsti problemą, o kai negalės, žiūrės į žmogų, kad šis ją išspręstų!
Kalbos akcentai vyrauja ir tarp ožkų
Ar žinojote, kad ožkos gali turėti kalbos akcentų? Buvo ištirtas ožiukų vokalinis kalbėjimas ir nustatyta, kad jų balsas keičiasi ir skamba panašiau į kitų ožkų balsus, kai jie laikomi skirtingose socialinėse grupėse.
Kai mažiau gebėjimų yra daugiau
Kaip veikiausiai ne kartą girdėjote, visos ožkos yra individualios asmenybės.Vieno tyrimo metu nustatyta, kad ožkos, pasižyminčios mažiau tyrinėjančiomis ir bendraujančiomis asmenybės savybėmis, daug geriau atlieka užduotį sekti paslėptą objektą (pvz., nustatyti, kuriame puodelyje paslėptas skanėstas). Mokslininkai mano, kad taip gali būti dėl gebėjimo mažiau blaškytis ir ilgiau išlaikyti dėmesį nei kitos ožkos.
Ar ožkos geba skirti spalvas?
Ožkos geriausiai mato violetinę, mėlyną ir žalią spalvas. Jos taip pat mato oranžinę ir geltoną spalvas, tačiau yra dichromatės (raudonai-žalios spalvos aklos), todėl ne taip gerai atskiria šias spalvas.
Ožkų super galia – uoslė ir šuolis į aukštį
Ožkos turi neįtikėtiną uoslę. Jos gali užuosti daiktus net šešis kartus geriau nei žmonės ir netgi atskirti šviežio ir surūgusio (pastovėjusio?) vandens kvapą. Tai padeda joms surasti maisto ir vandens šaltinius savo buveinėse.
Kita jų super galia – gebėjimas pašokti į orą net iki 5 m aukščio! Tad nieko keisto, kad ožkos yra tokios puikios laipiotojos ir bėgikės.

Koks ožkų indėlis į ekosistemas?
Ožkos yra itin svarbi ekosistemų dalis. Jos ne tik padeda išlaikyti sveikas pievas ir miškus, suėsdamos žolę ir lapus, kurie kitu atveju susikauptų ir keltų gaisrų pavojų. Ožkos taip pat puikiai kovoja su invazinėmis augalų rūšimis. Jos gali greitai suėsti augalus, kurie išstumia vietines rūšis ir padėti atkurti ekosistemos pusiausvyrą.
Ožkos taip pat padeda išplatinti vietinių augalų sėklas, o jų mėšle gausu maistingųjų medžiagų, todėl jis yra puiki ir natūrali trąša pasėliams ir sodams.
Šaltiniai:
https://ollieskincare.com/blogs/goat-farm-blog/facts-about-goats
https://opensanctuary.org/fun-facts-about-goats/
Autorė Germantė Gedvilė
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.