Kartais neįprastas gyvūnų elgesys priverčia žmones šyptelti, todėl kyla klausimas, ar gyvūnai moka linksmintis? Taip, jie žaisti tikrai sugeba. Įvairių rūšių gyvūnams būdingas žaidimiškas poelgis, kuris atlieka kelias svarbias funkcijas. Gyvūnų linksmybės ne tik leidžia išreikšti emocijas ir malonumą, bet ir padeda vystyti socialinius įgūdžius, treniruoti fizines galimybes, pažinti aplinką. Netgi pastebėta, kad vieni gyvūnai linksminasi dažniau ir įdomiau nei kitos rūšys. Čia susirinkome patyrinėti, kaip gyvūnai išreiškia savo žaidimus ir kam tokia veikla būdingiausia.
Gyvūnų linksmybės: kaip gyvūnai jas išreiškia?
Gyvūnai savo pasilinksminimą ir žaidimus gali išreikšti pačiais įvairiausiais būdais, priklausomai nuo biologinių ir anatominių galimybių. Vieni populiariausių yra:
- Fiziniai veiksmai, tokie kaip vijimasis ir slėpynės (vilkai, katės, šunys); grumtynės ir apsimetimas kova (meškiukai, liūtukai); šokinėjimas ir akrobatiniai triukai (delfinai, beždžionės); čiuožinėjimas ir slidinėjimas (ūdros, pingvinai, varnai).
- Manipuliaciniai žaidimai su objektais (vorai, mėtantys savo grobį; drambliai, žaidžiantys su pagaliais), įrankiais (varnos, kuriančios objektus savo pramogai), vandens purslais (delfinų burbulų žiedai, dramblių taškymasis).
- Socialinis elgesys, apimant vaidmenų kaitą (jaunų gyvūnų medžioklės imitavimas), grupinę veiklą (delfinų „futbolas“ su jūros dumbliais).
- Kognityvinė veikla, tokia kaip galvosūkių sprendimas (šimpanzės, varnos), eksperimentavimas (vorai, tyrinėjantys naujus objektus), apsimetimas ir vaizduotės žaidimai (primatai).

Kodėl gyvūnai linksminasi? Priežastys gilesnės, nei atrodo
Kiek netradicinį ir iš pažiūros su išgyvenamumo kokybe nesusijusį gyvūnų elgesį galima vertinti kaip linksmybes ar žaidimą. Tačiau šie veiksmai, jei ir neapgalvoti, tai bent jau tikrai turintys prasmę gyvūno ateičiai ar ryšiams. Gyvūnų žaismingas elgesys atlieka keletą svarbių funkcijų.
Biologinės ir evoliucinės priežastys. Žaidimai susiję su mokymusi ir įgūdžių tobulinimu padeda ugdyti gyvenimui būtinus gabumus (medžioklė, gynimasis, socialinė sąveika). Tai taip pat atstoja patrauklią fizinė treniruotę, nes jų metu stiprinami raumenys, gerinama koordinacija ir ištvermė. Kartu nepamirštamas ir smegenų vystymasis, nes stimuliuojamas intelektas ir problemų sprendimo gebėjimai.
Socialinės vertybės. Gyvūnų linksmybės turi tvirto pagrindo grupės ryšiams stiprinti, nes bendri žaidimai kuria pasitikėjimą ir bendruomeniškumą. Jų metu nustatoma hierarchija ir socialinė tvarka be rimtų sužalojimų. Šie įgūdžiai moko suprasti grupės narių signalus ir elgesį ir taip perprasti komunikaciją bendruomenėje.
Psichologinio pobūdžio rezultatas. Žaidimai tarp gyvūnų taip pat turi naudos psichologinei būsenai. Pavyzdžiui, toks elgesys išlaisvina įtampą ir sumažina stresą, jaučiamas malonumas, o intelektualūs gyvūnai ieško stimuliacijos ir taip išvengia nuobodulio.
Adaptacinės priežastys. Gyvūnų linksmybės asocijuojasi ir su aplinkos tyrinėjimu (tai saugus būdas ištirti naujas teritorijas ar objektus), adaptyvaus elgesio vystymusi (prisitaikymas prie kintančių aplinkos sąlygų) bei naujų problemų sprendimo būdų atradimu.
Kurie gyvūnai mėgsta linksmintis labiausiai?
Nors sakytume, kad gyvūnų linksmybės daugiausiai pasireiškia tik vaikystėje, tačiau daugelis rūšių išlaiko žaismingumą visą gyvenimą. Tikrai, jaunikliams žaidimas yra dar svarbesnis nei suaugusiems gyvūnams, nes žaisdami jie mokosi gyvybiškai svarbių įgūdžių. Bet ir suaugėliai, ypač pasižymintys aukštu intelektu ir sudėtingais socialiniais ryšiais, „nespjauna“ į pramogas.

Delfinai
Vienais žaismingiausių gyvūnų yra laikomi delfinai, kurie gali žaisti valandų valandas. Jie šokinėja virš vandens, plaukioja banginių keliamomis bangomis, kuria oro burbulus ir netgi organizuoja futbolą atstojančius žaidimus su jūros dumbliais.
Drambliai
Drambliai taip pat yra linksmybių meistrai. Jų žaidybinis elgesys pasireiškia taškymusi vandenyje, vandens fontanų formavimu, nardymu, rąstų ridenimu, piešimu su straubliu, stumdymusi, gaudynėmis ir kita veikla.

Primatai
Primatai, tokie kaip šimpanzės ir orangutanai, stebėtinai išradingi kuriant žaidimus. Šie gyvūnai naudoja įrankius ir turi sudėtingus socialinius žaidimus, kartais net linksminasi su įsivaizduojamais objektais. Žmogbeždžionės turi juoko formą, kuri išreiškiama kutenimo metu, jos net pokštauja.
Varniniai paukščiai
Varnos ir šarkos kuria įvairius žaidimus su rastais daiktais ir netgi sprendžia paprastas galvosūkių užduotis pramogai. Greičiausiai ir patys esate regėję, kaip varnai čiuožinėja snieguotais stogais, slidinėja nuo jų ir kartais net žaidžia su rastais objektais, mesdami juos ir vėl pagaudami.
Papūgos
Jei reikėtų paminėti kitus žaismingus paukščius, tai į šį sąrašą privalo patekti ir papūgos. Šie paukščiai itin mėgsta žaisti su įvairiausiais žaislais, ypač spalvingais ir skleidžiančiais garsus, maudosi ir taškosi vandenyje su dideliu entuziazmu, o kartais tiesiog guli ant nugaros ir žaidžia su savo kojomis ar sparnais. Be to, jų santykis su žmogumi taip pat pasireiškia per linksmybes, tokias kaip kalbos ir garsų mėgdžiojimas ar sudėtingų triukų su objektais įgyvendinimas.
Gyvūnų linksmybės: ūdros
Kiek netikėta, tačiau ūdros yra vienos iš nedaugelio gyvūnų, kurie, atrodo, žaidžia vien dėl malonumo, net suaugę. Šie padarėliai čiuožinėja pilvu nuo purvo ar sniego šlaitų ir šiam tikslui net sukuria vandens kalnelius upių krantuose. Ūdros dar žaidžia su akmenukais ar maistu, kuriuos mėto, suka ir varto tarp kojų. Taip pat šie gyvūnai nardo zigzagais vandenyje ir atlieka sudėtingus posūkius ar organizuoja gaudynes ir slėpynes su kitomis ūdromis.

Šaltiniai:
https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/spotlight/web-stories/9-animals-who-love-playing-with-humans/photostory/111869717.cms
https://www.bbcearth.com/news/all-fur-and-games-why-do-animals-play
https://a-z-animals.com/slideshows/the-19-most-playful-pets/
Nuotraukos asociatyvinės ©canva.