Čia nekalbėsime apie gyvūnų pasaulyje visiems žinomus rekordininkus, tokius kaip greičiausias gepardas ar didžiausias mėlynasis banginis. Tačiau sužinosite apie įmantresnius, kiek netikėtesnius, keistesnius ir įdomesnius gyvūnų pasiekimus, kurie stebina ir visko mačiusius. Pasidomėkime, kurie gyvūnai rekordininkai turėtų „stovėti“ ant nugalėtojų pakylos demonstruodami savo dar neregėtas savybes.
Ilgiausiai įsimenantis gyvūnas: delfinas
Delfinai ne tik protingi, bet kartu nustatyta, kad šie gyvūnai pasižymi beribėmis atminties galiomis. Mokslininkai dokumentavo, kad kai kurių rūšių delfinai gali prisiminti kitų delfinų švilpimo garsus (jų „vardus“) net ir po 20 metų nesimatymo. Tai ilgiausias žinomas socialinės atminties atvejis gyvūnų pasaulyje. Šis reiškinys parodo, kad delfinai palaiko socialinį kontekstą ir turi ilgaamžę socialinę atmintį, artimą žmogui. Šie gyvūnai geba naudoti simbolinius garsus, o tai labai retas gebėjimas tarp gyvūnų.
Gyvūnai rekordininkai: ištvermingiausias miegalius – lėtūnas
Vandens meškučiais vadinami lėtūnai (Tardigrada) skina laurus kaip ištvermingiausi gyvūnėliai pasaulyje. Jie gali visiškai sustabdyti medžiagų apykaitą (kriptobiotinė būsena) ir išgyventi ekstremalias sąlygas: nuo verdančio vandens iki kosminės spinduliuotės. Mokslininkai rado gyvybingų individų net po 30 metų miego.
Spalvų ir regos meistras: burnakojis vėžys-maldininkas
Nedideli jūrų gyvūnai burnakojai vėžiai (Stomatopoda) turi iki 16 tipų spalvai jautrių receptorių (žmonės – tik 3) ir gali matyti poliarizuotą šviesą bei ultravioletinius spindulius. Jie gyvena spalvų pasaulyje, kurį mums sunku net įsivaizduoti. Beje, mokslininkai mano, kad šie vėžiagyviai turi sudėtingiausias akis gyvūnų karalystėje ir kompleksišiausią kada nors atrastą regos sistemą.

Triukšmingiausias mažylis – krevetė
Nedidelė Alpheidae šeimos krevetė sukuria garsą, kuris trumpam gali viršyti 210 decibelų – tai garsiau nei šautuvo šūvis. Ji „šaudo“ savo žnyplėmis, suformuodama kavitacijos burbulą, kuris sprogdamas parbloškia grobį. Jų sukeltas nepakeliamas triukšmas lengvai nukonkuruoja banginių ar kašalotų skleidžiamą garsą. O susibūrusios į kolonijas, krevetės gali trukdyti sonarams ir povandeniniam ryšiui. Dėl šios savybės krevetės yra patys triukšmingiausi jūrų gyvūnai rekordininkai ir laikomi pagrindiniu garso šaltiniu vandenyne.
Stipriausias pagal savo kūno dydį: mėšlavabalis
Mėšlavabaliai esti ne tik patys stipriausi vabalai, bet apskritai, patys stipriausi gyvūnai žemėje. Kai kurios mėšlavabalių rūšys gali pakelti iki 1141 kartų didesnį nei jų kūno svorį. Tai tas pats, kas žmogus pakeltų kelis sunkvežimius vienu metu.

Navigacijos genijai: kalninės žąsys
Kai kurios kalninės žąsys (Anser indicus) pripažintos kaip aukščiausiai skrendantys gyvūnai rekordininkai. Jos geba skristi tose aukštumose, kur oro tankis mažas, deguonies beveik nėra, o pagrindinis migracijos kelias eina per… Himalajų kalnus! Šie paukščiai pastebėti perskrendant Makalu kalno viršukalnę, kuri siekia 8485 ar 8463 metrų aukštį. Tikėtina, kad žąsys galėjo perskristi ir Everesto kalną (8848 m), tačiau tikslių įrodymų dar nėra.
Gyvūnai rekordininkai ir Lietuvoje – vorai kryžiuočiai
Vorus kryžiuočius būtų galima apdovanoti pačiais įspūdingiausiais kasdien pinamais geometriniais šedevrais – voratinkliais. Dauguma kryžiuočių rūšių kiekvieną naktį audžia naują voratinklį, kurio statyba yra tikras inžinerinis žygdarbis. Voras pradeda nuo „Y“ raidės formavimo, toliau seka apskritimu einantys dariniai, sujungti pertvaromis. Galiausiai sukuriama galutinė lipnaus gaudomojo šilko spiralė. Toks tinklas ne tik labai stiprus, bet kartais net atspindi ultravioletinius spindulius ar pasižymi kitomis neįtikėtinomis savybėmis.

Pats švariausias gyvūnas: žiurkėnas
Ar būtumėte patenkinti, jeigu trečdalį dienos praleistumėte tiesiog prausdamiesi? Tenka užjausti žiurkėnus, kurie net 20–30 % savo aktyvaus laiko praleidžia laižydami ir tvarkydami savo kailį. Tai reiškia, kad pagal švarumo įpročius jie lenkia daugelį kitų žinduolių ir pristatomi kaip švariausi gyvūnai rekordininkai.
Geriausias apsimetėlis – mėgdžiojantis aštuonkojis
Spalvomis ir forma išsiskiriantis mėgdžiojantis aštuonkojis (Thaumoctopus mimicus) gali imituoti daugiau nei 15 kitų rūšių (jūrines gyvates, medūzas, kempines, kirmėles, krabus, plokščias žuvis). Į kitą gyvūną jis „pavirsta“ paprastai, keičiant ne tik spalvą, bet ir judesius ar kūno formą, kad apsimestų visai kitu gyvūnu. Nors ir paradoksiška, bet šių aštuonkojų ryškios spalvos kūnai geba atspindėti spalvas, todėl jie gali susilieti su aplinka, pavyzdžiui, smėliu, koralais, uolomis ir dumbliais. Be to, šie gyvūnai laikomi labai inteligentiškais, aplinką tyrinėjančiais ir besimokančiais gyvūnais.

Gyvūnai rekordininkai pagal pasaulio Gineso rekordus
Na o jeigu jus domina „tikri“ naminiai gyvūnai rekordininkai, jums turėtų būti žinoma tokia pasiekimų knyga, kaip pasaulio Gineso rekordai. Šis sąrašas daugeliui pažįstamas kaip keliantis akibrokštą, kartais net juoką, o čia registruojami keisti ne tik žmonių, bet ir gyvūnų pasiekimai. Šiame sąraše aptiksite tokius titulus ir nugalėtojus, kaip daugiausiai objektų įsimenančią papūgą, greičiausiai vikrumo trasą įveikiančią vištą, greičiausiai 10 metrų riedlente nuvažiavusią katę ar ilgiausią uodegą turintį nykštukinį arklį.

Šaltiniai:
https://kids.guinnessworldrecords.com/news/2025/1/these-are-all-the-best-animal-records-of-2024-774694
https://medium.com/the-b/20-amazing-records-held-by-animals-799825b09636
Nuotraukos asociatyvinės ©canva.