Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk!

Gėlių turizmas. Gražiausių žiedų vietos Lietuvoje

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Artėjant Velykiniam savaitgaliui ir ieškantiems žalesnių, tvaresnių keliavimo po Lietuvos gamtą krypčių, siūloma išbandyti gėlių turizmą ir sustabdyti akimirką, kai žydi visa šalis. Pristatome maršrutą po žydinčius regionus.

Lietuvoje galima panirti ne tik į išpopuliarėjusių sakurų ar levandų, bet ir saulėgrąžų, rožinių žibuoklių, laukinių morkų ar lietuviškų orchidėjų jūrą. Taip pat – pasigrožėti žydinčiu tulpmedžiu, prezidentinėmis obelimis ar sudalyvauti žygyje stebėti pražydusio piliakalnio. Beje, žiedai gali atvesti ir į turistų neatrastas vietas – žiniuonės vyšnių sodą, ekstremalų pojūčių taką, gimtąjį Nobelio premijos laureato slėnį ar prie Stelmužės 3D kamieno kopijos.

Kaip teigia vietinio turizmo ekspertė Neringa Sutkaitytė, pavasarį pats metas leistis į pažintį su tikruoju Lietuvos grožiu: „Artėjančiais mėnesiais šalyje bus pats žydėjimas, o mūsų žemėlapyje yra per 80 įspūdingų žiedų lokacijų visam turistiniam sezonui, tad pasigrožėti žydinčia gamta bus galima tiek savo gimtajame krašte, tiek keliaujant po kitus Lietuvos regionus“.

Vyšnių žydėjimo šventė žiniuonės vyšnių sode

„Jeigu paparčio žiedo specialiai neieškai, tai žiedas susiras tave būtinai – tokie žodžiai išraižyti ant suolelio žiniuonės, vaistininkės, žolininkės, etnografės, habilituotos gamtos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės atminimui skirtame „Gesės vyšnių sode“. Jame galima įsiamžinti lietuviškų žiedų apsuptyje – šalia buvusios jos tėvų trobos pasodinta keliasdešimties vyšnių medelių. Gegužės mėnesį Utenos rajone, Labės ežero pakrantėje vyksta tradicinė Vyšnių žydėjimo šventė. Tiesa, reikia turėti omenyje, kad vyšnios žydėti pradeda gegužės pradžioje ir, priklausomai nuo oro sąlygų, žydi apie dvi savaites.

Zita Milkamanovič
Mūsų dienos — kaip šventė, Kaip žydėjimas vyšnios!

Sakuros – ne tik pasigrožėti, bet ir paragauti

Visų pamėgtos japoniškosios vyšnios – sakuros gegužės mėnesį kviečia pasigrožėti beveik visoje Lietuvoje – sakurų maršrutą rasite „Keliauk Lietuvoje“ svetainėje. Tačiau ar žinojote, kad jas galima ne tik apžiūrėti, bet ir paragauti? Kretingos rajone, Mažučių kaime esančiame didžiausiame Europos japoniškame sode, sukurtame pagal senąsias japonų sodų tradcijas, galima ne tik pasigrožėti įspūdingu vaizdu ir įsiamžinti įstabaus grožio nuotraukose, bet ir paragauti sakurų arbatos! Sezono metu čia esančiame arbatos namelyje siūloma arbata iš sakurų žiedų, marinuotų japoniškų slyvų acte ir sūdytų jūros druskoje. Tokia arbata Japonijoje yra geriama tik ypatingomis progomis.

Liuda Mickutė
Vilnius, sakurų žydėjimas Č.Sugiharos parke

Nors daugelis dažniausiai lanko sostinės sakurų parką, tačiau jomis pasigrožėti galima ir uostamiestyje – atnaujintame skvere Klaipėdoje šalia Danės upės. Čia galima atsipalaiduoti jaukioje poilsio erdvėje su vaikų žaidimo aikštele. Taip pat sakuromis pasimėgauti galima ir Suvalkijoje, Šunskų miestelio parke, kur savo žiedais dalijasi net 23 japoniškos sakuros, o kasmet jų skaičius vis auga.

Meilės simbolis – svyrančioji paukštapienė iš Madeiros

Gegužės pradžioje lankantis Jurbarko rajone, Raudonėje, galima išvysti augalą, turintį itin romantišką istoriją. Raudoniškiai šį augalą vadina „kesteriukais“, o botanikai – svyrančiąją paukštapiene. Kadaise portugalas Žoze de Faria e Kastro, pamilęs Raudonės pilies valdovės Sofijos Kaisarovos vaikaitę Sofiją Vaksel, iš Madeiros atvežė subtilaus grožio gėlę – nepaprastos meilės simbolį. Sužydėjo šios gėlės aplink pilį tūkstančiais žiedų, kurių nevalia praleisti pavasarį keliaujant po Lietuvą.

Neužmirštuolių šlaitai Žemaitijoje ir Aukštaitijoje

Laisvės gynėjų dienos simboliu tapusiomis Neužmirštuolėmis galima pasigėrėti lankant Šiaulių rajone esantį ir vietinių, ir užsienio turistų pamėgtą Kryžių kalną, kuomet antroje gegužės pusėje kalno šlaitai pasidengia mėlyna spalva.

Keliaujantieji po Aukštaitiją taip pat gali įsitraukti Neužmirštuoles į savo žiedų maršrtutą, mat šios nuostabios gėlės gegužės pradžioje džiugins ir Rokiškio dvaro sodybos parko lankytojus, kuomet gamtoje – pats Neužmirštuolių žydėjimas! Dvare veikia Rokiškio krašto muziejus, tad pasigrožėjus žiedais galima sudalyvauti sūrio, ledų degustacijose.

Raktažolės – iš romano puslapių

Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo gimtinėje – laukinių gėlių šėlsmas. Nevėžio slėnyje, vadinamoje Milošo pievoje, žydi šv. Petro rakteliai – raktažolės. Jos paminėtos poeto autobiografiniame romane „Isos slėnis“. Raktažolė – nuotaiką kelianti gėlė, tad turėti raktažolių vazonėlį namuose rekomenduojama tiems, kurie patiria daug streso ar kuriuos dažnai kamuoja bloga nuotaika. Vadinama auksiniais rakteliais, atidarančiais vasaros duris – raktažolių žiedai džiugins gegužės mėnesį Šeteniuose, Kėdainių rajone.

Hortenzijų parkas

Vieni ilgiausiai žydėjimu džiuginančių augalų – spalvotosios hortenzijos. Daugiau nei 500 hortenzijų krūmai, kurių žiedai primena nusileidusius debesis, traukia visų pravažiuojančių keliu Panevėžys–Kupiškis akį. Viena iš čia kerojančių veislių išsiskiria tuo, kad žiedai keičia spalvą – iš pradžių žydi baltai, vėliau paraudonuoja. Juos apžiūrėti galima nuo liepos iki spalio mėnesio Panevėžio rajone esančiame Kakūnų kaime.

Balandis

Krokai

Nuo pat ankstyvo pavasario Jonavoje pražysta jūra krokų. Žydi visur – žiedinėse sankryžose, miesto aikštėse, skveruose, o didžiausias žiedų kilimas – Jonavos Joninių slėnyje. Čia pasodinta virš 100 tūkst. krokų svogūnėlių!

Kada: Kovo pab.–balandžio pab. Pikas apie balandžio 1–20 d.
Kur: Jonavos Joninių slėnis, Sodų g.3, Jonava
Lankymas: laisvas

Daugiau

Nuo krokų iki astrų

Privačiame „Topolio parke“ – penki gėlynai, kuriuose ankstyvą pavasarį žydi krokai, vasarą svaigina rožės, rudenį žydėjimą užbaigia vėlyvi astrai. Parke įrengti takeliai, pavėsinės, medinės arkos, gėlių apsuptyje – skulptūra „Metų laikai“.

Kada: nuo balandžio mėn.
Kur: Topolio vs., Skapiškio sen., Kupiškio r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Scylės

Ne tik vilniečiai, bet ir miesto svečiai nepraleidžia progos kasmet balandžio mėnesį užsukti į antras pagal senumą sostinės Bernardinų kapines, kai jose nusidriekia mėlyni žydinčių sibirinių scylių kilimai. Scylių žydėjimą daugelis lygina su dangumi, nusileidusiu ant žemės.

Kada: balandžio mėn.
Kur: Bernardinų kapinės, Žvaigždyno 3, Vilnius
Lankymas: laisvas

Daugiau

Pelkių švyliai

Už 20 km nuo Kauno esančio Ežerėlio istorija siekia Pirmojo Pasaulinio karo laikus, kai vokiečiai čia ėmė kasti durpes. Dabar Kauno rajono turizmo ir verslo informacijos centras rekomenduoja durpyne apsilankyti pavasarį ir žada, kad baltų pūkų pataluose pasislėpusios aukštapelkės nepaliks abejingų. Gegužės mėnesį bus organizuojamas ir pėsčiųjų žygis „Švylių žydėjimas“ pasigrožėti kupstiniais švyliais jų žydėjimo laikotarpiu aplink nedidelius ežeriukus, kurie suformuoti išeksploatuotose durpyno plotuose.

Kada: gegužės mėn.
Kur: Ežerėlis, Kauno r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Žibuoklės

Žibučių žydėjimo šventė

Kiekvieną pavasarį – Žibučių žydėjimo šventė Renavo dvaro sodybos parke prie Varduvos upės vingio. „Ši šventė – tai atsinaujinimo, pavasario džiaugsmo, žmogaus išsinėrimo iš storų kailinių ir kvietimo švęsti kartu simbolis!“, – teigia organizatoriai. Atvykę gali ne tik gėrėtis žibučių jūra, bet ir pasivaikščioti seno parko takeliais, aplankyti storiausią eglę Lietuvoje ir daugiakamienę liepą, prisėsti ant stebuklingo akmens, pasimatuoti Sabonio pėdą, aplankyti dvaro ir svirno ekspozicijas.

Kada: balandžio mėn.
Kur: Renavo dvaras, Dvaro g. 2, Renavo k., Sedos sen., Mažeikių r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Rožinės žibutės (Telšių r.)

Žibuoklėmis nukloti piliakalnio šlaitai – ypatingas vaizdas. Pasak Telšių turizmo informacijos centro, Getautės piliakalnis – vienintelė vieta Lietuvoje, kur pražysta ypatingai daug rožinių žibučių.

Kada: balandžio–gegužės mėn.
Kur: Viešvienų sen., Telšių r.; GPS: 55.9046111, 22.3172222
Lankymas: laisvas

Daugiau

Vien tik mėlyna akyse

Metelių regioninį parką numelsvina ne tik triskiaučių žibuoklių, bet ir paprastųjų rūtenių žydėjimas. Jis lydės einant pažintiniu taku Bijotų–Širvinto miškais. Tako ilgis – 3,5 km.

Kada: balandžio mėn.
Kur: Bijotų ir Širvinto miškai, tarp Dusios ir Metelio ežerų (Lazdijų raj.)
Lankymas: laisvas

Daugiau

Žibučių pylimas

Pasidžiaugti žibuoklių žiedeliais Rokiškio turizmo ir verslo informacijos centras kviečia ant Panemunio senovės gynybinio pylimo. XVI–XVII a. menantys įtvirtinimai prie Nemunėlio upės turėjo padėti gintis nuo švedų antpuolių.

Kada: balandžio mėn.
Kur: Pandėlio sen., Rokiškio r.; GPS: 56.062381, 25.288997
Lankymas: laisvas

Daugiau

Hiacintai

Klaipėdos Skulptūrų parke – daugiau nei šimtas modernių skulptūrų, kurias sukūrė lietuvių menininkai. Pasivaikščiojimą po šią galeriją po atviru dangumi pavasarį gali praskaidrinti įvairiaspalvių hiacintų žydėjimas.

Kada: balandžio pab.
Kur: tarp K. Donelaičio, Liepų, Trilapio ir S. Daukanto g., Klaipėda; GPS: 55.716574, 21.138015
Lankymas: laisvas

Daugiau

Magnolijos

Magnolijų sostinė

Pamario krašto miestas Šilutė ne veltui tituluojamas magnolijų sostine. Būtent čia prieš aštuonis dešimtmečius buvo atvežtos pirmosios magnolijos, kurios vėliau paplito po visą šalį. Šilutės dvaro parke, už kultūros ir pramogų centro galima išvysti visą magnolijų alėją. Ji pavadinta šį augalą pamario kraštuose išmokusiam auginti Liudui Juraškai atminti. Juraškų šeimos dovanotos dvi gražuolės magnolijos auga prie Šilutės rajono savivaldybės bei prie Šilutės seniūnijos pastato.

Kada: balandžio mėn.
Kur: Šilutės Hugo Šojaus dvaro parkas, Lietuvininkų g. 6, Šilutė; GPS: 55.340272, 21.461413
Lankymas: laisvas

Daugiau

1000 magnolijų parkas

Vaikštinėjant Skinderiškio dendrologiniu parku galima apkeliauti visą pasaulį: parkas padalintas į geografines Europos, Sibiro, Kaukazo, Vidurinės Azijos, Kinijos – Japonijos, Šiaurės Amerikos rytų ir Šiaurės Amerikos vakarų zonas. Čia pavasarį žiedus krauna net tūkstantis egzotiškų magnolijų medelių.

Kada: balandžio mėn.
Kur: Krakių sen., Kėdainių r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Magnolijos

Klaipėdos universiteto Botanikos sode Danės upės slėnyje žydi tūkstančiai augalų: pirmaisiais pavasario pranašais tituluojami krokai ir baltosios snieguolės čia pražysta kovo mėnesį, balandį – žibuoklės ir plukės, gegužės mėnesį žiedais pasidabina įvairios obelys bei sakuros. Tačiau daugiausia susižavėjimo sulaukia išskirtiniai magnolijų žiedai.

Kada: gegužės mėn.
Kur: Klaipėdos universiteto Botanikos sodas, Kretingos g. 92, Klaipėda
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Plukės

Plukių žydėjimas

Balta plukių pieva – seniausiame ir viename didžiausių ąžuolynų Lietuvoje. Einant Dūkštų ąžuolyno pažintiniu taku galima ne tik gėrėtis žiedeliais, bet ir medinėmis mitologinių būtybių skulptūromis.

Kada: balandžio 20 d.–gegužės 10 d.
Kur: Dūkštų ąžuolyno pažintinis takas, Vilniaus r.; GPS: 54.833283, 24.950785
Lankymas: Pažintinis takas atviras lankytojams. Keliaujantys Neries regioninio parko maršrutais kviečiami įsigyti lankytojo bilietą.

Daugiau

Plukių takas

Gegužės mėnesį Metelių regioninį parką nubalina lieknoji plukė. Jos žiedais pasidžiaugti galima einant pėsčiųjų pažintiniu taku Prelomčiškės kalvomis palei Dusios ežerą. Tako ilgis – 3,2 km.

Kada: gegužės 10–30 d.
Kur: Metelių regioninis parkas, šiaurės vakarinė Dusios ežero pakrantė (Lazdijų r.)
Lankymas: laisvas

Daugiau

Narcizai

Narcizų šventė

Paskutinėmis balandžio savaitėmis Druskininkų kurorto parkas tarp Druskonio ir Vijūnėlės ežero nusidažo pražydusių narcizų geltoniu. Pavasario gėlės užima beveik visą parko plotą – jų žydi per pusę milijono.

Kada: balandžio pab.
Kur: Vijūnėlės parkas, Turistų g. 1, Druskininkai
Lankymas: laisvas

Daugiau

Narcizų pieva

Jau ne vienerius metus narcizų pieva į Gargždų miesto parką vilioja ne tik vietinius, bet ir miesto svečius. Skaičiuojama, kad parke jau pasodinta beveik 60 tūkst. narcizų svogūnėlių. Pirmąjį gegužės sekmadienį gargždiškiai čia renkasi į tradicinę iškylą.

Kada: balandžio–gegužės mėn.
Kur: Gargždų miesto parkas, Klaipėdos r; GPS: 55.715508, 21.408819
Lankymas: laisvas

Daugiau

Raktažolės

Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo gimtinėje – laukinių gėlių šėlsmas. Nevėžio slėnyje, vadinamoje Milošo pievoje, žydi šv. Petro rakteliai – raktažolės. Jos paminėtos poeto autobiografiniame romane „Isos slėnis“: „Pavasarį vejoje išaugdavo gėlės, vadinamos švento Petro rakteliais. Tomui labai patiko šis reginys: žolė ištisai žalia, o čia ūmai šis šviesus geltonis ant nuogo stiebelio, išties kaip mažų raktelių ryšuliukas, o kiekviename raktelyje – mažytis raudonas ratukas.“

Kada: balandžio pab.–gegužės mėn.
Kur: Šeteniai, Vilainių sen., Kėdainių r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

 Paukštapienės

Gėlių istorijos – tai meilės istorijos. Kadaise portugalas Žoze de Faria e Kastro, pamilęs Raudonės pilies valdovės Sofijos Kaisarovos vaikaitę Sofiją Vaksel, iš Madeiros atvežė subtilaus grožio gėlę – nepaprastos meilės simbolį. Sužydėjo šios gėlės aplink pilį tūkstančiais žiedų… Žmonės jas pavadino ,,kasteriukais”. Taip iki šiol šį augalą vadina raudoniškiai, nors botanikai sako, kad tai – svyrančioji paukštapienė.

Kada: balandžio pab.–gegužės pradžia
Kur: Pilies g.1, Raudonė, Jurbarko r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Obelys

Obelų sodas

Tervydžių dendrologinis parkas – tikra oazė kaime. Kelių hektarų plote – 300 medžių, krūmų ir kitų augalų rūšių. Tarp jų galima pamatyti riešutmedį, kivi ar net abrikosą. Obelų sode įkurti bičių aviliai, nes šeimininkas Linas Jakubonis – aistringas bitininkas. Parką užveisė jo tėvas Kazys Jakubonis, sekdamas gero draugo gamtininko Tado Ivanausko pavyzdžiu.

Kada: balandžio mėn.
Kur: Tervydžių 5, Jūžintų sen. Rokiškio r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Obelynė

Vaizdingame Kamšos botaniniame–zoologiniame draustinyje galima aplankyti memorialinę prof. Tado Ivanausko sodybą, geriau žinomą Obelynės vardu. Ji žavi daugiau nei šimto paties profesoriaus skiepytų obelų žiedais ir augalų įvairove: čia sukaupta viena turtingiausių šalies dendrologinių kolekcijų su seniausiais planetos medžiais dviskiaučiu ginkmedžiu ir metasekvoja. Pavasarį sodas užburia kerinčiais obelų žiedais, o rudenėjant Obelynės sodyboje galima paragauti retų rūšių obuolių.

Kada: gegužės mėn.
Kur: Obelynės g. 8, Akademija, Kauno r.
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Dvaro obelys

Kunigaikščių dvasią į Oginskių dvaro parką sugrąžino obelų sodas. Plungės dvaro parke atkurtas Oginskių laikais Plungės parke vešėjęs vaismedžių sodas. Visų pirma, atsodinta didžiagalvių bijūnų ežia – tokia, apie kokią yra pasakoję senieji plungiškiai. Pasodinta net 236 įvairiaspalviai bijūnai. Vėliau čia pasodinti 137 medeliai: 103 senųjų veislių obelys, 24 vyšnios ir 10 slyvų. Bijūnų lysvė ir vaismedžių sodas lankytojus pasitinka vos tik įėjus pro centrinius parko vartus.

Kada: gegužės mėn.
Kur: Parko g.3, Plungė; GPS: 55.916983, 21.851335
Lankymas: laisvas

Daugiau

Smetonos sodas

Šalia Užugirio dvaro – nemažas vaismedžių sodas, pavasarį pasipuošiantis baltais obelų vainikais. Šis dvaras labiau žinomas kaip prezidento Antano Smetonos dvaras, nes valstybės vadovas sklypą gavo dovanų gimtadienio proga. Čia prezidentas su žmona Sofija praleido kelias vasaras. Dvaras Užugiryje Prezidentui buvo poilsio ir apmąstymų vieta.

Kada: gegužės mėn.
Kur: Dvaro g. 3. Taujėnų sen., Užulėnio k., Ukmergės r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Rojaus obelys

Rojus Ignalinos rajone – daugelio Lietuvoje populiariausių vaismedžių „gimimo vieta“. Čia buvo išvesti ir skanieji ananasiniai obuoliai. Rojų su šimtu obelų, slyvų, vyšnių, kriaušių įkūrė prof. Adomas Hrebnickas, visą gyvenimą tyrinėjęs vaismedžius. Pasak Ignalinos rajono turizmo informacijos centro, didieji sodai šiuo metu yra apleisti, bet šalia memorialinio muziejaus po truputį stengiamasi atsodinti naujas obelis, kurios pavasarį džiugina savo žiedais.

Kada: gegužės mėn.
Kur: Rojaus k. 5, Dūkšto seniūnija, Ignalinos r.
Lankymas: būtina išankstinė registracija

Daugiau

Rūtenės

Rūtenių piliakalnis

Violetinius žiedynus paprastieji rūteniai išskleidžia vieni pirmųjų pavasarį. Pasigrožėkite jais ant Moškėnų piliakalnio – čia dar I tūkstantmetyje virė gyvenimas, nes kasinėjimų metu rasta įvairių įrankių, papuošalų, keramikos.

Kada: balandžio mėn. pab.
Kur: Rokiškio rajono sav., Rokiškio kaimiškoji sen., Moškėnų k.; GPS: 55.968390696751, 25.439534333905
Lankymas: laisvas

Daugiau

Rūtenių kilimai

Vainežerio parkas – gamtos paveldo objektas, įveistas prieš 200 metų, ir jau 50 metų paliktas gamtos globai. Parko medynuose daugiausiai vyrauja vietinių rūšių lapuočiai medžiai. Pavasarį parkas lankytojus nustebina mėlynuojančiais paprastųjų rūtenių kilimais. Čia rasite ir Emilijos Pliaterytės paminklą.

Kada: balandžio mėn.
Kur: Vainežerio k., Kapčiamiesčio sen., Lazdijų r. sav.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Gegužė

Vyšnių sodas

„Jeigu paparčio žiedo specialiai neieškai, tai žiedas susiras tave būtinai“. Tokie žodžiai išraižyti ant suolelio žiniuonės, vaistininkės, žolininkės, etnografės, habilituotos gamtos mokslų daktarės Eugenijos Šimkūnaitės atminimui skirtame „Gesės vyšnių sode“. Šalia buvusios jos tėvų trobos pasodinta keliasdešimties vyšnių medelių. Gegužės mėnesį čia vyksta tradicinė Vyšnių žydėjimo šventė.

Kada: vyšnios pradeda žydėti gegužės pradžioje ir žydi apie 2 savaites (priklausomai nuo oro sąlygų).
Kur: Labės ežero pakrantė, Tauragnų miestelis, Utenos r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Neužmirštuolės

Kryžių kalno neužmirštuolės

Ne visiems žinoma, kad Kryžių kalnas pavasarį ima mėlynuoti. Jo šlaitus nukloja pražydusios neužmirštuolės. Šiaulių rajono turizmo ir verslo informacijos centras siūlo dar kartą apsilankyti šioje ypatingoje vietoje ir pasigėrėti žydėjimu tarp tūkstančių kryžių.

Kada: gegužės mėn. antroje pusėje
Kur: Kryžių kalnas, Šiaulių r.; GPS: 56.01539, 23.41649
Lankymas: laisvas

Daugiau

Dvaro neužmirštuolės

Neužmirštuolių žydėjimu galima pasidžiaugti ir Rokiškio dvaro sodybos parke. Į klasicistinio stiliaus rūmus per pievą nusidriekia ryškiai mėlyni žiedų kilimai. Dvare veikia Rokiškio krašto muziejus, siūloma daug edukacijų, tarp kurių – ne tik vietos sūrio, bet ir ledų degustacijos.

Kada: gegužės mėn. pradžia
Kur: Tyzenhauzų g. 5, Rokiškis
Lankymas: laisvas

Daugiau

Ievos

Pavasarinį žiedų šėlsmą galima stebėti ir vandens žygio metu. Pavyzdžiui, pavasarį plaukiant baidarėmis Būkos upe lydės palei krantus išsprogusių ievų žiedų aromatai. Būkos upė laikoma viena švariausių visoje Lietuvoje. Anksčiau ja būdavo plukdomi sieliai.

Kada: gegužės mėn.
Kur: Buktos upė, Ignalinos r., GPS: 55.405119, 26.035242
Lankymas: laisvas

Daugiau

Mažosios ramunėlės

Lietuvos-Latvijos pasienyje įsikūrusio Ilzenbergo dvaro parko puošmena – mažosios ramunėlės. 17,5 ha dvaro parke galima pasivaikščioti savarankiškai arba klausant gido pasakojimų apie dvarišką gyvenimą, apžiūrint skulptūras, parko teritorijoje atstatytą dvaro sodybos svirną, rūkyklą, pirtį, oficiną, patrankų aikštelę ar net Stelmužės 3D kamieno kopiją bei šalia pasodintus žymiausio Lietuvos ąžuolo „palikuonis“. Čia galima užsisakyti edukacinę ekskursiją „Užkoduota kelionė po Ilzenbergo dvaro parką“ ar net pikniką su gėrybėmis iš Ilzenbergo ūkio, juk tai – vienintelis Baltijos šalyse pilnai atkurtas, ūkininkaujantis ir tęsiantis natūralios žemdirbystės tradicijas dvaras.

Kada: gegužės mėn.
Kur: Ilzenbergo 4, Juodupės sen. Rokiškio r.
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Ąžuolas

Ar esate matę žydintį ąžuolą? O 7 tūkst. žydinčių ąžuolų? Smulkiais žiedeliais apkibusių galiūnų vaizdas pavasario pabaigoje laukia Lietuvos tautinio atgimimo ąžuolyne prie Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinio Jono Basanavičiaus gimtinės. Būtinai čia paragaukite ir kavos iš šių medžių gilių – sakoma, ją mėgo ir pats J. Basanavičius.

Kada: gegužės mėn.
Kur: Gimtinės g. 17, Ožkabalių I km., Bartninkų sen., Vilkaviškio r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Smaliukai

Kvapą gniaužiantis smaliukų žydėjimas

Dubysos pievose, Dubysos regioniniame parke. Visiems norintiems pasigrožėti šių ryškiai rožinių laukinių gėlių žydėjimu Raseinių turizmo ir verslo informacijos centras „Atrask Raseinius“ rekomenduoja išsiruošti į žygį „Maironio keliu padubysiu“. Pažintinis takas driekiasi per Dubysos regioninio parko vietoves 13 km.

Kada: gegužės–birželio mėn.
Kur: Dubysos regioninio parko direkcija, Dubysos g. 2a, Kaulakių k., Raseinių r. Pagrindinės žydėjimo lokacijos – ties Maslauskiškiais ir Dvarviečiais.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Hortenzijos

Hortenzijų parkas

Daugiau nei 500 hortenzijų krūmai, kurių žiedai primena nusileidusius debesis, traukia visų pravažiuojančių keliu Panevėžys–Kupiškis akį. Viena iš čia kerojančių veislių išsiskiria tuo, kad žiedai keičia spalvą – iš pradžių žydi baltai, vėliau paraudonuoja.

 

Kada: liepos–spalio mėn.
Kur: Kakūnų k., Panevėžio r.
Lankymas: nurodytomis sodybos darbo valandomis

Daugiau

Hortenzijų sodyba

Eko sodybą „Visas dangus“ be kitų žiedų puošia ir 300 hortenziju krūmų. Sodyba pripažinta kaip viena iš gražiausiai tvarkomų sodybų Panevėžio krašte. Joje galima įsigyti ne tik hortenzijų savam sodui, bet ir ekologinių smidrų bei vištų kiaušinių.

Kada: gegužės–spalio mėn.
Kur: Žibartonių g. 2, Žibartonių k., Panevėžio r.
Lankymas: būtina dėl apsilankymo susitarti iš anksto

Daugiau

Alyvos

Viena didžiausių alyvų kolekcijų Lietuvoje – Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose. Čia per žydėjimo piką „sprogsta“ pačių įvairiausių spalvų ir atspalvių, formų ir aromatų 180 dekoratyviausių alyvų krūmų veislių žiedai. Jais gėrėtis galima prisėdus „Alyvų kalnelyje“ ant suoliukų arba iškylaujant pievoje.

Kada: gegužės–birželio mėn.
Kur: VU Botanikos sodas Kairėnuose, Vilnius
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Tulpės

Tulpių žydėjimo šventė

Kiekvieną pavasarį Burbiškio dvare, Radviliškio krašte, pražysta net pusė tūkstančio tulpių rūšių. Gegužės pradžioje čia vyksta tradicinė tulpių žydėjimo šventė, įkvėpti pavasarinių žiedų. Tulpėmis lankytojai gali grožėtis apie tris savaites.

Kada: gegužės mėn.
Kur: Burbiškio k., Pakalniškių sėn., Radviliškio r.
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Tulpės

Gegužės mėnesį VU Botanikos sodo Vingio skyrius paskęsta tulpių žieduose. Čia galima pasigrožėti miniatiūrinėmis, pilnavidurėmis, daugiažiedėmis, siauralapėmis, margalapėmis, šerkšnotosiomis, papūginėmis, lelijažiedėmis ir kitokiomis tulpėmis, kurių spalvos – nuo juodų iki baltų. Gegužės pradžioje čia vyksta Pavasario žiedų šventė, kurioje renkama Metų tulpė.

Kada: gegužės mėn.
Kur: VU Botanikos sodo Vingio skyrius (Vilnius)
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Laukinės tulpės

Ankstyvą pavasarį prie Salų dvaro, įkurto Dviragio ežero saloje, pražysta laukinės tulpės. Lankytojai kviečiami ir į Pavasario kambarį dvaro rūmuose susitikti su kanarėlių ir sakurų žiedų apsupta fėja.

Kada: balandžio–gegužės mėn.
Kur: Kaštonų g. 13, Salų k. Kamajų sen. Rokiškio r.
Lankymas: dvaro rūmai atidaryti nurodytomis valandomis

Daugiau

Sakuros

Sakuros ir katės

Japoniškos vyšnios paplito visoje Lietuvoje. Švelnių atspalvių žiedų debesys pavasario pabaigoje ima džiuginti Kačių kiemelyje, esančiame Suvalkijos sostinėje. Sakurų apsuptyje čia galima pasigrožėti sienų piešiniais ar pabandyti suskaičiuoti miesto įkūrėjos grafienės Pranciškos Butlerienės mylėtų kačių skulptūrėles.

Kada: gegužės mėn.
Kur: P. Butlerienės g. 4a, Marijampolė
Lankymas: laisvas

Daugiau

Sakurų kalnelis

Kita sakurų sala Suvalkijoje – Šunskų miestelio parkas. Čia ant kalnelio pasodintos 23 japoniškos sakuros. Kasmet sakurų kalnas ir papėdės pasipildo naujai sodinamomis sakuromis, kurių apšviestais žiedais galima gėrėtis pavasarį. Ypač žiedų grožis išryškėja saulei tekant ar leidžiantis, todėl gražu prie sakurų palydėti saulę vakare arba laukti jos patenkančios. Visą žydėjimo laiką sakurų kalnelis 21–23 val. yra specialiai apšviečiamas.

Kada: gegužės pradžia
Kur: Šunskai, Marijampolės r.; GPS: 54.645443, 23.333827
Lankymas: laisvas

Daugiau

Sakurų alėja

Alytuje yra net kelios vietos, kuriose šie medeliai pasodinti. Žaliojoje gatvėje kasmet plečiasi sakurų alėja, simbolizuojanti pavasarį, meilę, trumpalaikį jaunystės grožį. Dalį medelių padovanojo Japonijos Hiratsuka miestas.

Kada: balandžio pab.–gegužės pradžia, priklausomai nuo oro, žydi apie 10 dienų.
Kur: Žalioji gatvė, Alytus; GPS: 54.396431, 24.03953
Lankymas: laisvas

Daugiau

Sakurų arbata

Didžiausiame Europoje japoniškame sode, sukurtame pagal senąsias japonų sodų tradicijas, galima ne tik pasigrožėti sakurų žydėjimu, bet ir paragauti sakurų arbatos! Sezono metu čia esančiame arbatos namelyje siūloma arbata iš sakurų žiedų, marinuotų japoniškų slyvų acte ir sūdytų jūros druskoje. Tokia arbata Japonijoje yra geriama tik ypatingomis progomis.

Kada: gegužės mėn.
Kur: Sodų g., Mažučių k., Kretingos r.
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Sostinės sakuros

Daugelis vilniečių nekantriai laukia meto, kai virš tekančios Neries ima pleventi sakurų žiedlapiai. Čijunės Sugiharos sakurų parkas paskęsta žieduose vėliau nei Japonijoje dėl vėsesnio Lietuvos klimato. 200 medelių čia buvo pasodinti minint 100-ąsias šio Japonijos diplomato, gelbėjusio žydus, gimimo metines.

Kada: balandžio pab.–gegužės pradžia
Kur: Upės g. prie Nacionalinės dailės galerijos, Vilnius
Lankymas: laisvas

Daugiau

Uostamiesčio sakuros

Atnaujintas skveras Klaipėdoje šalia Danės upės – puiki atokvėpio vieta su medžių paunksmėmis, jaukia poilsio erdve, vaikams skirta žaidimų aikštele. Kadangi Klaipėda ne vienerius metus draugauja su Japonijos miestu Kudži, būtent jis uostamiesčiui padovanojo sakurų medelių, papuošiančių skverą žiedais kiekvieną pavasarį.

Kada: balandžio mėn.
Kur: Danės skveras, GPS: 55.711743, 21.137885
Lankymas: laisvas

Daugiau

Rododendrai

Rododendrynas miške

30 arų miško plote – rododendrų karalystė. Spalvingą jų parką čia įkūrė Šiaulių miškų urėdijos miškininkai kartu su Šiaulių universiteto Botanikos sodo mokslininkais. Žydėjimo laiku čia galima pamatyti baltų, geltonų, purpurinių žiedų, pasivaikščioti Vainagių miško pažintiniu taku.

 

Kada: gegužės–liepos mėn.
Kur: Vainagių miškas, Kelmės r. sav.
Lankymas: laisvas, tačiau rekomenduojama lankyti įsigijus Kurtuvėnų regioninio parko lankytojo bilietą

Daugiau

Rododendrai Palangoje

Išskirtinė Palangos kurorto vieta, kuri sutraukia gausius žydinčių augalų mylėtojų srautus, yra Birutės parkas. Masinį rododendrų žydėjimą galima stebėti dekoratyviųjų augalų kiemelyje prie oranžerijos.

Kada: gegužės 15 d.–birželio 15 d.
Kur: Vytauto g. 15, Palanga
Lankymas: nurodytomis lankymo valandomis

Daugiau

Rododendrai milžinai

Dubravos arboretume stebina įspūdingo dydžio rododendrai – kai kurių aukštis siekia net 6 metrus. Dubravos arboretumas užima daugiau nei 50 hektarų plotą, jo kolekcijoje kaupiami, saugomi ir eksponuojami vertingi medžiai ir krūmai. Čia jų sukaupta apie 2 tūkst. rūšių.

Kada: gegužės–birželio mėn.
Kur: Miškininkų g. 7, Vaišvydava, Kauno r.
Lankymas: Didžioji arboretumo dalis – atvira ir lankoma kasdien, o dėl introdukcinio karantininio medelyno ir retųjų medžių bei krūmų ekspozicijos lankymo bei ekskursijų reiktų susitarti iš anksto telefonu: 8 616 85232.

Daugiau

Rododendrų sodas

Rododendrai, dar vadinami azalijomis, Vilniaus universiteto Botanikos sode veši prie pat Japoniško sodo. Čia net karštą dieną jaučiama maloni vėsuma. Tirštais krūmus aplipę žiedynai kasmet sutraukia gausius lankytojų būrius.

Kada: gegužės–birželio mėn.
Kur: VU Botanikos sodas Kairėnuose, Vilniaus r.
Lankymas: nurodytomis lankymo valandomis

Daugiau

„Rožių krūmų“ kolekcija

Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sodo kolekcijoje eksponuojama daugiau kaip 500 įvairiausiose pasaulio kampeliuose paplitusių rododendrų, vadinamų „rožės medžiais“. Čia galima susipažinti su retomis ir nykstančiomis jų rūšimis bei veislėmis. Įdomu, kad pelkinis gailis yra Lietuvoje paplitusi vienintelė vietinė rododendrų rūšis.

Kada: gegužės vid.–birželio mėn.
Kur: Ž.E.Žilibero 4, Kaunas
Lankymas: nurodytomis lankymo valandomis

Daugiau

Šiaulių botanikos sodas

Šiaulių universiteto botanikos sode auginama apie 240 rūšių ir veislių rododendrų. Dalis jų pradeda žydėti jau žiemos pabaigoje, tačiau lankytojai labiausiai laukiami paskutinėmis gegužės savaitėmis. Juolab, kad gegužės 16–22 d. skelbiama Žavėjimosi augalais savaite, nes gegužės 18 d. yra Tarptautinė žavėjimosi augalais diena. Pasak Šiaulių turizmo informacijos centro, kalninių augalų skyrius botanikos sode tuo metu yra pats gražiausias.

Kada: gegužės pab.–birželio pradžia
Kur: Paitaičių g. 4, Šiauliai
Lankymas: nurodytomis lankymo valandomis

Daugiau

Birželis

Tulpmedis

Tulpmedis laikomas vienu seniausių žiedinių augalų pasaulyje, jis užauga iki 60 m aukščio, gyvena apie 400 metų. Tulpmedžiais garsėja XIX a. medinių Veliuonos rūmų, kuriuos Žygimantas Augustas buvo padovanojęs Barborai Radvilaitei, parkas. Be Veliuonos, „tulpės ant medžių“ skleidžiasi tik dar keliose vietose Lietuvoje: VDU botanikos sode Kaune, Raudondvario dvaro parke, Degaičių parke (Telšių r.). Jų žiedais galima pasigėrėti nuo Joninių iki Oninių.

Kada: birželio mėn.
Kur: Muziejaus g. 2, Veliuona, Jurbarko r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Akacijos

Šilinės bistro „Keltininkas“ teritorijoje žydi akacijos, todėl užsukusius į šią vietą birželio pirmomis savaitėmis pasitinka nuostabus vaizdas. Šis medis žydi baltais žiedais ir svajingai kvepia apie 15 dienų. Akacijų medžių žydėjimas yra vienas unikalesnių įvykių Jurbarko krašte.

Kada: birželio mėn.
Kur: Raseinių g. 9, Pilis, Jurbarko r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Orchidėjos

Lietuviškos orchidėjos – raudonosios ir gelsvosios gegūnės – reti ir saugomi augalai, įrašyti į Lietuvos raudonąją knygą. Vasaros pradžioje galima pasigėrėti orchidėjų žydėjimu Šilėnų pelkėje – ją pasieksite eidami Šilėnų pažintiniu taku. Šalia orchidėjų pelkės yra įrengta sustojimo vieta – speciali pakyla su informaciniais stendais. Regioniniame parke prie Šilėnų kaimo esančioje pelkėje priskaičiuojama apie 700 orchidėjų.

Kada: birželio 1–15 d.
Kur: Šilėnų pažintinis takas, Neries regioninis parkas; GPS: 54.729953, 25.034135
Lankymas: laisvas, keliaujantys Neries regioninio parko maršrutais kviečiami įsigyti lankytojo bilietą.

Daugiau

Bijūnai

Bijūnai prie dvaro

Kelmės rajone keliautojai vasaros pradžioje gali pasigrožėti prie Kelmės krašto muziejaus, įsikūrusio Kelmės dvare, augančiais bijūnais. XV amžių menanti sodyba – retas Lietuvoje barokinio stiliaus provincijos dvaras, kuriame yra ne tik krašto istorijos, liaudies meno, bet ir indėnų etnografijos ekspozicijos.

Kada: gegužės pab.–birželio mėn.
Kur: Dvaro g. 15, Kelmė
Lankymas: laisvas

Daugiau

Bijūnų šventė

Žemaitijos sostinės gimtadienio proga Telšiai pasidabina bijūnų žiedais. Įvairiose miesto erdvėse nuo Masčio ežero pakrantės iki Žemaičių muziejaus „Alka“ – šimtų šimtai pasodintų bijūnų. Telšių miesto bijūnų šventės organizatoriai kasmet kviečia visus gyventojus „bijūnizuotis“ ir sukurti didžiausią bijūnų kolekciją Lietuvoje, o Telšius karūnuoti bijūnų sostine.

Kada: birželio mėn.
Kur: Telšių miesto erdvės
Lankymas: laisvas

Daugiau

Bijūnų žydėjimas

Didžiagalviai bijūnų žiedai žydėjimo laiku svyra prie etnografinės sodybos Suvalkijoje. Čia augo būsimasis signataras, gydytojas, visuomenininkas J. Basanavičius. Atstatytoje „stuboje“ eksponuojami to meto baldai, asmeniniai daiktai.

Kada: birželio mėn.
Kur: Lietuvos nacionalinio muziejaus padalinys Jono Basanavičiaus gimtinė, Gimtinės g. 17, Ožkabalių I km., Bartninkų sen., Vilkaviškio r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Purpuriniai dobilai

Šalia Sodeliškių dvaro sodybos – ne tik saulėgrąžų, bet ir purpurinių dobilų laukai. Nepraleiskite progos įsiamžinti raudonuojančiame horizonte.

Kada: birželio vid.–liepos mėn.
Kur: Sodeliškių g. 1A, Sodeliškių k., Biržų r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Laukinės morkos

Aplankius Nobelio premijos laureato Česlovo Milošo gimtinę Nevėžio slėnyje, vadinamoje Milošo pievoje, galima pamatyti žydinčias laukines morkas. Nuo laukinių morkų žiedų pabąla visas šlaitas. Į nėrinį panašų skėčio formos baltą morkos žiedą anglai vadina „Queen Anne‘s lace“, t. y. karalienės Anos nėriniu. Sumanūs anglai vardą žiedui davė nėrinius mėgusios ir dėvėjusios karalienės Anos Bolein, valdžiusios XVI a., garbei. Slėnio šlaitą morkų žiedai puošia iki vėlyvo rudens. Žiemą jie sušąla ir tampa dalimi sodybos žiemos grafinio peizažo. Rugpjūčio 28 d. Kėdainių turizmo ir verslo informacijos centro organizuoja pėsčiųjų žygį Isos slėnio keliu.

Kada: nuo birželio mėn.
Kur: Šeteniai, Vilainių sen., Kėdainių r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Levandos

Levandų rojus

Šalia Utenos – Provanso dvasia. Šiuo metu ūkyje auga tūkstančiai levandų krūmelių. Jų fone organizuojamos fotosesijos, rengiamos edukacinės programos, kurių metų galima susikurti aliejinius kvepalus, lūpų balzamą, krepšelį iš levandų kotelių ar kvapnią kuokelę. Atvykę apžiūrėti levandų lauko, lankytojai yra supažindinami su levandų auginimu, jų panaudojimo būdais, nauda sveikatai. Ūkyje veikia levandų krautuvėlė.

Kada: Birželio–liepos mėn.
Kur: Ūkis „Levandų rojus“, Padbuožės k., Utenos r.
Lankymas: Būtina iš anksto susitarti su ūkio šeimininkais

Daugiau

Levandų kaimas

„Lavender Village“ yra didžiausias Lietuvoje levandų ūkis. Levandos ir levandinai čia auginami 2 ha plote. Levandiniame kaimelyje vedamos ekskursijos ir degustacijos, gaminami įvairūs produktai iš levandų ir levandinų.

Kada: nuo birželio antros pusės iki rugpjūčio antros pusės
Kur: Klevų g. 19, Kiemeliai, Vilniaus r.
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Levandų laukai

Levandų ūkyje – ne tik violetiniai laukai, bet ir terasa su kavinuke, Provanso krautuvėlė, vyksta edukacinis užsiėmimas „Levanda. Nuo sėklos iki produkto“.

Kada: nuo birželio vidurio iki rugpjūčio vidurio
Kur: „Levandų ūkis“, Mockūnų k., Dvaro g. 10A, Biržų r.
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Levandų salelė

Privačioje sodyboje netoli žymiojo Butrimonių fontano auga apie 700 levandų. Pasiėmus pledą ir užkandžių čia galima surengti pikniką. Arbata mielai pavaišina šeimininkė – žinoma duonos ir pyragų kepėja Ina Kaškonienė.

Kada: nuo birželio vidurio iki liepos pab.
Kur: Obelties 4, Plasapninkų k., Butrimonių sen. Alytaus r.
Lankymas: būtina iš anksto suderinti telefonu arba el. paštu. Tel. +370 609 93991, el. p. inakaskoniene@gmail.com

Daugiau

Levandų festivalis

Ekologiniame levandų ūkyje levandomis užsodintas 30 arų laukas. Žydėjimo metu čia kasmet organizuojamas Levandų žydėjimo festivalis. Apsilankymo metu ūkyje galima įsigyti gaminių iš levandų: hidrolatų, eterinio aliejaus, kremų, muilų, levandų puokščių, daigų, kt.

Kada: birželio pab.–liepos mėn. pradžia
Kur: Kurdimaksčių k., Lazdijų sav., Lazdijų r.
Lankymas: būtina iš anksto susitarti su sodybos šeimininke Loreta Zajankauskiene

Daugiau

Levandų sodybos

Rokiškio rajone – dvi levandų salos. Tai – sodyba „Levandų Vanagynė“ ir „Levandų sodyba“. Pastarosios šeimininkai kviečia: „Susižavėjimas ir meilė levandoms paskatino puoselėti ir auginti jas, kad suteiktų maisto šaltinį bitėms, drugeliams, kamanėms ir grožio sodybai, aplinkai ir, žinoma, mums! Kviečiame ir kitus pasigrožėti ir pasidžiaugti dalele Provanso!“.

Kada: liepos–rugpjūčio mėn.
Kur: „Levandų Vanagynė“ (Vanagynės k. 3, Juodupės sen. Rokiškio r.; „Levandų sodyba“ (Štaronių k., Jūžintų sen., Rokiškio r.)
Lankymas: būtina iš anksto susisiekti su šeimininkais

Levandų sodyba

Levandų vanagynė

Liepos

Lietuvos metų liepa

Raudonė garsėja liepų žydėjimu. Čia vykstančios edukacijos „Siesta po Raudonės liepomis“ metu galima paragauti vietinių liepžiedžių arbatos, išgirsti pasakojimų apie Raudonės pilį. 2018 m. Lietuvos metų medžiu buvo išrinkta septynkamienė Raudonės liepa. Manoma, kad jai – apie 400 metų.

Kada: birželio pab.–liepos mėn, pradžia
Kur: Raudonės parkas, Raudonė, Jurbarko r.
Lankymas: parke apsilankyti galima bet kuriuo metu

Daugiau

Liepų žydėjimas Bitininkystės muziejuje

Bitininkystės muziejuje Stripeikiuose liepos mėnesį vyksta 100 liepų žydėjimo šventė. Muziejus siūlo ir įvairių rūšių, tarp jų – ir liepų medaus degustaciją.

Kada: birželio pab.–liepos mėn.
Kur: Pabalių g. 3, Stripeikiai, Ignalinos r.
Lankymas: muziejaus darbo valandomis

Daugiau

Dvaro liepų alėja

Buvusio Daniliškio dvaro liepų alėjos ilgis – apie 263 metrus. Čia auga apie 360 mažalapių liepų. Tai – daugiamečiai medžiai, išaugantys iki 30 m aukščio. Daniliškio dvaras buvo žinomas jau XVI a. pab. Kadaise čia žaliavo gražus parkas, terasomis besileidžiantis į upę, tryško šaltiniai.

Kada: birželio–liepos mėn.
Kur: Krekenavos regioninis parkas (Panevėžio r.); GPS: 55.484721, 24.067577
Lankymas: galima apsilankyti bet kuriuo metu

Daugiau

Liepų ratas

Anksčiau Lietuvos dvaruose mėgta medžius sodinti lizdais – keletas ar daugiau medžių būdavo sodinami į vieną plačią duobę arba greta. Jei sodinukus išdėstydavo platesniu ratu, užaugdavo natūralios pavėsinės. Liepų ratas Veisiejų dvaro parke – tai 200 metų amžiaus ratu susodintos 22 mažalapės liepos. Rato viduje įrengti suoliukai. Pražydus medžiams čia galima parymoti, pasimėgauti nuostabiu žiedų aromatu ir besidarbuojančių bičių garso terapija.

Kada: birželio–liepos mėn.
Kur: Veisiejų regioninis parkas (Lazdijų r.), GPS: 54.0983, 23.6927
Lankymas: galima lankytis bet kuriuo metu

Daugiau

Rožės

Vilos parko rožynas

Šiaulių „Aušros“ muziejaus Chaimo Frenkelio vilos parke sukurtas secesinio stiliaus tūkstančio rožių rožynas. Jį kuriant buvo ieškoma kvapių ir istorinę vertę turinčių rožių veislių. Tarp daugiau nei tūkstančio rožių krūmų čia skleidžiasi ir XV a. Jungtinėje Karalystėje sukurta rožė, yra vijoklinių ir naujai išvestų rožių veislių.

Kada: birželio mėn.
Kur: Vilniaus g. 74, Šiauliai
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Vienuolyno rožės

Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno rožių sodas Buvusio bernardinų vienuolyno ir bažnyčios ansamblis yra vienas iš geriausių barokinių ansamblių Lietuvoje ir Šiaurės Rytų Europoje. Vasarą jo mūrus papuošia tūkstančių rožių sodas. Kai kurie sodinukai atkartoja širdžių, angelų, kitus bažnytinius simbolius.

Kada: liepos–rugpjūčio mėn.
Kur: Maironio g. 2A, Tytuvėnai, Kelmės r.
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Palangos rožės

Vieno gražiausių Šiaurės Europoje parkų – Birutės parko – pažiba yra rožynas pietinėje Gintaro muziejaus pusėje. Rožės čia pradėtos puoselėti dar grafų Tiškevičių laikais. Dabar rožyne skleidžiasi kvapnūs žiedai ant šimtų krūmų.

Kada: birželio 25 d.–liepos 25 d.
Kur: Vytauto g. 15, Palanga
Lankymas: laisvas

Daugiau

Dvaro rožynas

Pasakojimai apie Užutrakio dvaro sodybos magiją dažniausiai pradedami nuo prancūzų botaniko Eduardo Fransua Andrė pavardės. Būtent jis čia sukūrė parką, jau daugiau nei šimtmetį išliekantį vienu ypatingiausių Lietuvoje. Atkurtame jo rožyne – senovinės istorinės rožių veislės. Yra išlikęs liudijimas, kad grafienė Jadvyga Tiškevičienė augino baltas ir rausvas rožes, kurias plukdydavo valtimi į bažnyčią papuošti altorių. Parke užveista ir tūkstantis erškėčių, pavasarį čia žydi persinės alyvos, pupmedis.

Kada: gegužės–spalio mėn. (didžiosios kvapiosios rožės žydi birželio mėn.)
Kur: Užutrakio g. 17, Trakai
Lankymas: laisvas

Daugiau

Botanikos sodo Kaune rožynas

Rožynas Vytauto Didžiojo universiteto botanikos sode – didžiausias Lietuvoje. Jame daugiau nei 1,5 tūkst. skirtingų rožių rūšių ir veislių, viso daugiau nei 4 tūkst. krūmų. Čia auga ne tik pačių populiariausių grupių rožių atstovės, bet ir naujausios, dar labai mažai paplitusios veislės, taip pat senovinės rožės, iš kurių seniausios – XVI a. kolekcijoje saugomos ir Lietuvos dvarų senuosiuose želdynuose, gėlių darželiuose augintos bei išlikusios rožės.

Kada: birželio vid.–liepos vid.
Kur: Ž.E.Žilibero g. 6, Kaunas
Lankymas: nurodytomis darbo valandomis

Daugiau

Miesto rožynas

Vienas gražiausių Alytaus kampelių – miesto rožynas, įkurtas dar XX a. pradžioje. Sakoma, tai – viena populiariausių pasimatymų vietų šiame mieste. Alytus šiemet – Lietuvos kultūros sostinė.

Kada: birželio antra pusė–rugsėjo pab.
Kur: S. Dariaus ir S. Girėno g., Alytus
Lankymas: laisvas

Daugiau

Liepa

Grikiai

Kokiais žiedeliais aplimpa grikiai galite pamatyti grikių kultūrą propaguojančioje Laimos ir Kosto Mačionių sodyboje „Grikucis“. Šeimininkai gali ne tik papasakoti apie grikio kelią nuo grūdo iki stalo, pravesti edukaciją, bet ir pavaišinti grikių žiedų arbata, grikių pyragu ar grikių blynais

Kada: liepos mėn.
Kur: Pamerkių k., Matuizų sen., Varėnos r.
Lankymas: būtina dėl atvykimo iš anksto susitarti su sodybos šeimininkais

Daugiau

Linų žydėjimas

Mėlynuojančius linus galima stebėti Panevėžio rajone. Čia kasmet pavasarį pasėjami pluoštiniai lietuviškos veislės linai „Dangiai“. Jų augimu bei žydėjimu vasarą turi galimybę pasigrožėti Ėriškių kultūros centro Tradicinių amatų centro lankytojai, o rugsėjo mėnesį – sudalyvauti tradiciniame renginyje „Linų dienos“. Jo metu vyksta ir gyvoji edukacija apie linų apdirbimo procesą. Šalia Upytės kaimo Stultiškių vėjo malūne veikia Linų muziejus.

Kada: liepos–rugpjūčio mėn.
Kur: Ėriškių g. 16B, Upytės k., Panevėžio r.
Lankymas: dėl apsilankymo Tradicinių amatų centre susitarti iš anksto

Daugiau

Jurginai

Jurginai žvejo gėlyne

Garsaus Kuršmarių laivų statytojo Jono Gižo etnografinėje sodyboje, kurioje įkurtas turizmo informacijos centras bei muziejus su istorine ekspozicija apie žvejybos ir laivadirbystės tradicijas, prieigas puošia išpuoselėtas jurginų gėlynas. Jis kasmet lankytojus džiugina vis gausesniais gėlių žiedais. Čia organizuojami ne tik plaukiojimai senoviniu buriniu kuršių laivu-reisine „Dreverna“, edukacinė-pramoginė programa „Žuvies kelias“, bet ir yra galimybė stovyklauti pačiame etnografinės sodybos kieme.

Kada: liepos–rugpjūčio mėn.
Kur: J. Gižo etnografinė sodyba (Dreverna, Klaipėdos r.)
Lankymas: sodybos darbo valandomis

Daugiau

Jurginai ir stiklo šukės

Selekcininkė Danutė Simonaitienė, kurios sukurti jurginai ne kartą pelnė pripažinimą ir aukščiausius apdovanojimus ne tik respublikinėse, bet ir tarptautinėse parodose, net 200 jurginų rūšių pasodino palei Kneipo terapijos pojūčių taką Šunskuose. Įvairiaspalviais žiedais galima gėrėtis einant basomis įvairiais paviršiais – futbolo maniežo danga (juk Marijampolė garsėja futbolo komanda „Sūduva“!), geležinkelio „Rail baltica“ skalda, Marijampolės miesto senuoju bruku ar net stiklo šukėmis. Tako ilgis – 88 metrai.

Kada: rugpjūčio–rugsėjo mėn.
Kur: Šunskai, Marijampolės r; GPS: 54.645710, 23.333001
Lankymas: laisvas

Daugiau

Jurginų slėnis

Alaušo ežero pakrantėje – daugiau nei 700 jurginų gumbai, pražystantys apie 30 spalvų. Jurginų slėnį čia užveisė vietos gyventojai, prieš kelerius metus pasodinę kiemų gėlynuose nebetilpusius gumbus. Pirmą rugsėjo šeštadienį slėnyje švenčiama Jurginų žydėjimo šventė.

Kada: pradeda žydėti birželio pab. ir žydi iki rugsėjo pab. (priklauso nuo oro sąlygų). Pikas – rugsėjo pradžia.
Kur: Alaušo ežero pakrantė, Sudeikių miestelis, Utenos r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Privati jurginų plantacija

Jurginų jūra tyvuliuoja šalia Panevėžio. Juos Skaistgirių kaimo gyventoja Virginija Gasiūnaitė augina daugiau nei 20 m. Kolekcijoje – apie 1 tūkst. veislių, o kelmų nesuskaičiuoja net pati gėlininkė. Kai kuriuos yra išvedusi ji pati, pavyzdžiui, „Otilija“ ar „Vaidilos ainis“. „Sako, jurginas – rudens pranašas, rudens gėlė. Sakyčiau, gal daugiau vidurvasario pranašas, nes pražysta nuo liepos vidurio, o žemaūgiai žydi jau antroje birželio pusėje“, – tvirtina jurginų mylėtoja.

Kada: liepos vid.–spalio mėn.
Kur: Vebrupės 26, Skaistgirių k. Panevėžio r.
Lankymas: apie apsilankymą ūkio šeimininkei pranešti iš anksto

Daugiau

Saulėgrąžos

Saulėgrąžų ūkis

Edmundo Henriko Jastramsko ekologiniame ūkyje laukiami visi, norintys pasidžiaugti saulėgrąžų žiedais. Sakoma, jie įkvepia pozityvo ir geros nuotaikos. Lauke galimos fotosesijos, prekiaujama ūkio aliejaus spaudyklos saulėgrąžų ir kitais šalto spaudimo aliejais.

Kada: rugpjūčio pradžia
Kur: Šventežerio g. 44, Šventežerio k., Lazdijų r.
Lankymas: būtina susisiekti su šeimininku iš anksto

Daugiau

Saulėgrąžų laukas

Ar žinojote, kad kai šviečia saulė, saulėgrąžos gręžia žiedus į ją, o kai apniukę – viena į kitą? Sodyboje „Molinė saulėgrąža“, įkurtoje šalia kelio Šiauliai–Panevėžys netoli Burbiškio dvaro – tikras saulėgrąžų rojus. Čia geltonuoja visas 30 arų laukas, kuriame – net 50 rūšių saulėgrąžos. Tarp žiedų organizuojamos fotosesijos, edukacijos (tapyba ant vandens, gaminimas iš molio, vaško žvakių liejimas), šeimininkai siūlo pasigaminti ir paragauti naminės saulėgrąžų chalvos ar chalvos ledų.

Kada: liepos pab.–rugsėjo mėn.
Kur: Valdeikių k. 10, Pakalniškių sen., Radviliškio r. sav.
Lankymas: bet kuriuo paros metu, išankstinės registracijos nėra, įėjimas į lauką ir fotosesija – mokama

Daugiau

Vandens lelijos

Lelijų plantacija

Norint pamatyti vieną didžiausių vandens lelijų plantacijų Lietuvoje, teks pasukti link Kuršių marių. Ventės rago pusiasalyje esanti Kniaupo įlanka yra apaugusi įvairiais vandens augalais, o vidurvasarį pražydus vandens lelijoms, ji tampa banguojančiu baltu lauku. Čia atkakti galima ir vandens keliu.

Kada: liepos mėn.
Kur: Stankiškiai, Šilutės r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Vandens lelijos

Balta vandens lelija – Ignalinos simbolis. Ji yra savivaldybės herbe ir beveik visuose šio krašto įstaigų logotipuose. Baltų vandens lelijų žydėjimu Ignalinos rajono turizmo informacijos centras kviečia pasigrožėti prie Paplovinio ežero, kurio krantus jungia tiltas, o pakrantėje stovi miesto įkūrimo legendą primenanti Igno ir Linos skulptūra.

Kada: birželio–rugpjūčio mėn.
Kur: Paplovinio ežeras, GPS: 55.345369, 26.160893
Lankymas: laisvas

Daugiau

Saulašarės

Žydinčios „gėlės kanibalės“ – ir Lietuvoje. Vabzdžiaėdžių saulašarių žiedelius galima apžiūrėti einant pažintiniu taku per Aukštumalos pelkę. Šie rausvi koralų spalvos augalai yra nykstantys, todėl saugomi.

Kada: liepos–rugpjūčio mėn.
Kur: Aukštumalos pažintinis takas, Vabalai, Šilutės r.
Lankymas: laisvas

Daugiau

Informacija paruošta pagal nacionalinės turizmo skatinimo agentūros „Keliauk Lietuvoje“ ir turizmo informacijos centrų medžiagą. Kadangi žydėjimo laikas priklauso nuo oro sąlygų, rekomenduojame prieš kelionę susisiekti su augintojais. Dalis aprašytų vietų – privačios, gerbkite šeimininkų valdas. Kai kurie aprašyti augalai – reti ir saugomi, žiedais grožėkitės tik akimis.

Elektroninę žemėlapio versiją rasite čia: https://www.lithuania.travel/lt/news/po-lietuva-zydinciu-keliu

„Mūsų dienos kaip šventė, kaip žydėjimas“:

  • Narcizų žydėjimo šventė (Druskininkai) – balandžio 22–24 d.
  • Žibučių žydėjimo šventė (Renavo dvaras, Mažeikių r.) – balandžio 23 d.
  • Vyšnių žydėjimo šventė (Tauragnai, Utenos r.) – gegužės mėn.
  • Tulpių žydėjimo šventė (Burbiškio dvaras, Radviliškio r.) – gegužės 7 d.
  • Pavasario žiedų šventė (VU Botanikos sodo Vingio skyrius) – gegužės pradžia.
  • Žavėjimosi augalais savaitės (gegužės 16–22 d.) ir Tarptautinės žavėjimosi augalais dienos (gegužės 18 d.) proga renginys „Odė pavasario džiaugsmui“ (Šiaulių universiteto botanikos sode, Šiauliai) – gegužės 21 d.
  • Tulpių iš Latvijos paroda (Panevėžys) – gegužės 19–21 d.
  • Gėlių festivalis Pakruojo dvare – gegužės mėn.
  • Telšių miesto bijūnų šventė – birželio mėn.
  • 100 liepų žydėjimo šventė Stripeikiuose (Ignalinos r.) – liepos mėn.
  • Levandų žydėjimo festivalis (Lazdijų r.) – liepos 9 d.
  • Didžiausia Šiaulių universiteto botanikos sodo šventė Žolinė (Šiauliai) – rugpjūčio 15 d.
  • Tradicinė kardelių paroda „Baltijos kelio gėlė” (Panevėžys) – rugpjūčio 23, 24, 25 d.
  • Jurginų žydėjimo šventė (Sudeikiai, Utenos r.) – pirmąjį rugsėjo šeštadienį.
  • Linų dienos (Upytė, Panevėžio r.) – rugsėjo mėn.
  • Jurginų šventė (Seda, Mažeikių r.) – rugsėjo mėn.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Aplankykite šiemet atgijusius kultūros paveldo objektus

We love Lithuania

Visa „Sostinės dienų“ programa skelbia – laukia trys dienos geros muzikos, kultūros ir pramogų

Pirmosios vagos šventė Veisiejuose – per Jurgines, balandžio 23-ąją

Palangos miestely 2022: savaitgalį kurortą nuspalvins tarptautinis liaudiškų šokių festivalis

Vilniaus šviesų festivalis 2022: technologijos yra vienas iš būdų suprasti šiuolaikinį pasaulį

We love Lithuania

Savaitgalį Nida nusidažys juodai ir geltonai: laukia ba., Solo Ansamblio ir The ROOP koncertai!

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"