Užmirškite įprastus restoranus ir maisto festivalius. Šakių kraštas kviečia į tikrą kulinarinę kelionę laiku, kur kiekvienas kąsnis pasakoja istorijas, o kiekvienas skonis atskleidžia šimtmečių senumo paslaptis. Čia, kur pušynai slepia mažus zanavykų miestelius, o Nemuno vingiai formuoja vaizdingus peizažus, išlikusi gyva, autentiška Lietuvos kulinarinio paveldo dvasia.
Lekėčių stebuklai: čia gimsta tikrasis šakotis
Lekėčių miestelis drąsiai galime pavadinti šakočių sostine ir nei kiek nesumeluosime. Čia, kur dar Smetonos laikais gyveno gaspadinės, mokėjusios kepti raguolius (taip zanavykai vadino šakočius), šiandien tebesaugomos autentiškos kepimo paslaptys. Apie Lekėčių išskirtinumą byloja ir skaičiai: apie 1980 metus Lekėčių apylinkėse veikė daugiau nei dešimt šakočius kepančių gaspadinių, o paskanauti jų raguolių žmonės atvykdavo iš visos Lietuvos!
Įžengę į Lekėčių bendruomenės moterų klubo „Kulinarinio paveldo namus“, trumpam sugrįšite laiku atgal. Čia jūsų akys išvys autentišką raguolių kepimo krosnį, nosys užuos beržinių malkų aromatą, o ausys išgirs traškantį ugnies garsą. Virš beržinių malkų liepsnos, sukant rankomis volą, gimsta tikrasis šakotis. Tai ne greitas procesas – tai tikras ritualas, užburiantis, kerintis ir toks retas šiame skubančiame pasaulyje.
Pamatysite, kaip kruopščiai paruošta tešla ruošiama pagal receptą, kurį saugo ištisos kartos. Kiekvienas šeimininko judesys turi savo prasmę, kiekviena minutė – savo laiką. Medinis volas „apvelkamas“ linine rankove – senovinis būdas, kuris užtikrina, kad šakotis bus tobulai apvalus ir lygus. O pati beržinių malkų liepsna tampa ne tik šilumos šaltiniu, bet ir skonio formuotoja, suteikdama tą nepakartojamą aromatą, kurio nerasite jokioje modernioje kepykloje.
Dvi valandas stebėsite hipnotizuojantį vaizdą: šakočio kepimas – tai ne tik technologija, bet ir meditacija. Volas sukamas rankomis, šakotis lėtai formuojamas, o jo paviršius įgauna tą charakteringą auksinį atspalvį. Didysis momentas – raguolio nuėmimas nuo volo – tai šventė, kuri prikaustys visų svečių dėmesį. Čia suprasite, kodėl šakotis vadinamas lietuvių tortų karaliumi.
Kur paskanauti zanavykiškos duonutės? Žinoma, Lekėčiuose!
Lekėčiuose jūsų laukia ir dar vienas stebuklas – tradicinės duonos kepimas su raugu, kuris „gyvas“ yra išlaikomas jau daugiau nei pusę amžiaus! Šis raugas, paveldėtas iš mamos, yra tikras šeimos lobis, kurį saugo garbinga, jau aštuntą dešimtį metų renkanti vietinė duonos kepėja. Pamatysite unikalų, tik zanavykams būdingą gaminimo būdą – pusiau plikytą duonutę, kai maišant užplikomi ne visi miltai, o kita dalis užmaišoma šiltu vandeniu.
Atvykę svečiai ras gerai iškūrentą duonkepę krosnį ir „kalbančią“ – jau gerai iškilusią tešlą. Atsiraitę rankoves, suvilgę rankas vandenyje, peržegnoję duonkubilį, patys galėsite „atminti“ tešlą savo kepalui, delnu viršuje įspausti kryžių ir palikti jį ugnies deivės Gabijos globoje.
Kol kepa šakotis ar duonutė, paragausite autentiškų kulinarinio paveldo patiekalų. Čia skoniu nustebins vingiorykštės gaiva – vietinės žoliautojos surinkti žiedynai, iš vakaro užpilti šaltu šaltinio vandeniu. Burnoje ištirps naminė bemielė gira iš padžiovintos ruginės duonos ar mėtų lapelių, su duonutės raugu bei šiltai rūgusi dvi paras. Paragausite šaltos silkės sriubos – autentiško rugiapjūtės metu talkininkams gaminto patiekalo, lydyto sviesto, kurį dabar sveikos gyvensenos šalininkai vadina „skystuoju auksu“, ir kanapių – senojo lietuviško pagardo iš grūstų kanapių sėklų su druska.
Ritinių „Sūrių namai“: tikriems sūrio gurmanams
Prūselių kaime Šakių rajone 1999 metais, kai dar mažai kas galvojo apie bendruomeninį verslą, gimė puiki idėja: suburti kaimo šeimininkes ir parodyti, ką jos gali. Rezultatas? Kasmetinė sūrių šventė, kuri šiemet mini jau 23 metus!
„Sūrių namuose“ sužinosite neįtikėtiną tiesą – nors receptų įvairovė nedidelė, bet kiekviename kieme gaminamas vis kitoks sūris. Paslaptis slypi ne tik receptuose, bet ir temperatūros niuansuose – net kelių laipsnių skirtumas keičia skonį. Čia sužinosite, koks yra meilės skonis, nes skaniausias visada tas sūris, kuris gaminamas su meile, ir pajusite šeimų tradicijas – kiekviena šeima turi savo mažus triukus ir paslaptis.
Pusantros valandos trukmės programa atskleis sūrio atsiradimo istoriją – nuo atsitiktinio atradimo iki ištiso sūrių gamybos meno. Pamatysite slėgimo ir mušimo paslaptis, suprasite, kodėl rankomis atliekamas darbas duoda kitokį rezultatą nei masinė gamyba. Paragausite zanavykišką saldaus pieno sūrį – pagal unikalų vietinį receptą, bei šilto sūrio, kuris yra tikra pasaka gurmanams net ir šiame technologijų bei gausos amžiuje!
„Sūrių namuose“ saugomos ne tik technologijos, bet ir tikros šeimų istorijos. Receptai, kurie skaičiuoja šimtmečius, perduodami iš kartos į kartą. Kadaise beveik kiekviename kieme buvo laikoma karvė, o dabar net ir kaime karvė tampa retenybe, tad šie „Sūrių namai“, tarsi, laiko kapsulė, išsaugojusi šimtmečių tradicijas ir globojanti paslaptis.
Zyplių dvaro „Kuchmistrai“: LDK didikų virtuvės renesansas
Zyplių dvaro ansamblio buvusioje virtuvėje gimė išskirtinė kulinarinė koncepcija – čia į darnią visumą susipina XIX a. viduryje įkurto dvaro istorija, senieji LDK virtuvės receptai, geriausios vietinės žaliavos ir zanavykiškas svetingumas. Galėsite paragausite Lietuvos didikų virtuvės patiekalų, kurie modernizuoti siekiant atitikti šiandieninio svečio skonį, bet neprarandant autentiškumo.
„Didžioji puota“ – tikrų tikriausia dvariška ceremonija. Tai ne tik vakarienė, bet ir teatralizuotas dvaro gyvenimo spektaklis. Pradėsite nuo rankų plovimo ritualo su rožių vandeniu – kaip kad darydavo tikri dvarininkai. Paragausite kinrožių gėrimo, midaus ir dviejų Zyplių dvaro vynų – autentiškų LDK gėrimų.
Keturi užnešimai su desertu nustebins bet kurį gurmaną. Burnoje ištirps triušio paštetėlis su morkų–obuolių kremu, gardintu šafranu. Nosys užuos keptos varškės sūrio su medaus ir obuolių padažu aromatą. Paragausite žuvienės su keptomis krevetėmis, anties krūtinėlės su marinuotais artišokais ir vyne mirkytomis slyvomis. Jautienos antrekotas su trumų padažu ir perlinių kruopų risotto užbaigs šią kulinarinę odisėją, o „Torūnės“ meduolis su maskarponės–grietinėlės kremu – istorinis desertas – paliks saldų skonį burnoje ir širdyje.
„Mažosios puotos“ keturių užnešimų vakaras nustebins subtiliais dvaro skoniais. Paragausite lauže keptų bulvių su silkių paštetu ir aluje marinuotais šalotiniais svogūnais. Šalti žalibarščiai primins vasaros dvaro klasiką, o burokėlių carpaccio apelsinų sultyse su pistacijų migla sukurs tobulą skonio harmoniją. Ant kopūsto lapo su midumi keptas karpis su geltonąja juka ir baumkucheno šaltkošė su juodųjų serbentų užpilu užbaigia šį skoninį spektaklį.
„Fazanų medžioklės“ degustacija pasakoja apie medžioklės sezoną ir dvarų kulinarinę kasdienybę. Degustacijoje siūloma nuo gardžios sriubos iki deserto, viską palydint Zyplių dvaro vynu. O „Smetoniškos virtuvės“ programa nuves į laikmetį, kai stalas buvo svarbiausiu susibūrimo centru. Pusryčiams paragausite speltos duonos su sviestu ir medetkomis, grikių soufflé su peletrūnais. Pietūs nustebins raugintų burokėlių sriuba su gira ir troškintos žąsies riletas. Vakarienei – silkė su karameliniais svogūnais, rostbifas su prancūzišku padažu, o desertui – sviestinis biskvitas su aguonomis ir romu aplieta gilių kava paliks neišdildomus prisiminimus.
Ypatingi Zyplių dvaro „Kuchmistrų“ ragaučiai – vieni populiariausių ir unikaliausių
„Zanavykų ragaučius“ atskleis mažai žinomus lietuviškos virtuvės lobius. Šis autentiškas kulinarinio paveldo kelias supažindins su senąją kaimo virtuve, kurios receptai perduodami iš kartos į kartą. Zanavykai pasidalins iš protėvių paveldėtais patiekalų ruošimo būdais – išmoksite, kaip kepama košelienė, kaip krosnyje ruošiama kopūsto galva ar kaip gaminamas tikrasis vingretas. Degustacijos metu atsivers abriedukų, švilpikų, sausgarės ir duonzupės skoniai – patiekalai, kurie kadaise buvo kasdienio lietuviško stalo pagrindas.
„Duonos ragaučius“ kvies į tikrą duonos paveldo kelionę. Čia atsiskleis senųjų duonos gamybos tradicijų paslaptys, sužinosite apie skirtingų skonių „išgavimo“ meną bei tešlos brandinimo ir laikymo subtilybes. Ši programa tiks ir mažiesiems lankytojams – vaikai taps ne tik „duonos mokyklos“ mokiniais, bet ir patys galés išsikepti duoną ant laužo. Užuosti duonos kvapą, sklindantį iš krosnyje bekepančio kepalėlio, pajusti tešlos tekstūrą savo rankose ir suprasti, kodėl senųjų laikų duona skyrėsi nuo šiandieninės – tai nepakartojama patirtis, kuri atskleis vieną svarbiausių lietuviškų maisto tradicijų.
Gelgaudiškio dvaro sodas: secesijos grožis ir dvariškos tradicijos
Ant vaizdingo Nemuno upės šlaito, didingus laikus menantys Gelgaudiškio dvaro rūmai – tai tikras XIX amžiaus architektūros perlas. Prūsijos baronas Gustavas Henrikas Koidelis 1842–1846 metais pastatė ne tik mūrinius vienaukščius rūmus, bet ir sukūrė tikrą dvaro kompleksą su vandentiekiu, ledaine ir kitais pastatais.
Čia išvysite išlikusią unikalią interjero puošybą – secesiją, kuri stebina net šiuolaikinį žiūrovą. Dvaro ponia supažindins su dvaro istorija, unikalia secesijos puošyba ir XIX–XX a. pr. gyvenimo būdu dvare. Po pažintinės ekskursijos dvaro salėje antroji ponia mokys nuotaikingų dvaro šokių žaidimų, pritaikytų įvairaus amžiaus žmonėms.
Terasoje paragausite trijų rūšių dvaro sūrių, kropelių (vieno kąsnio spurgytės), arbatos ar naminės giros, klausydamiesi pasakojimų apie dvaro virtuvės istoriją. Teatralizuotų ekskursijų metu patirsite tikrą dvaro gyvenimo spektaklį: dvaro ponas aprodys rūmus ir ves į parką, medžiotojų paruoštos žvėrienos vaišės nustebins autentiškumu, turėsite galimybę papūsti medžioklinį ragą ar pašaudyti. Prie Asesoriaus kapo pasitiks baudžiauninkės, išvysite verkiančią žąsį pargenančią piemenaitę, o Velnio kalne išgirsite gyvą muziką, sutiksite išsipusčiusius ponus, skanausite naminės giros ir kropelių.
Mažieji svečiai laukiami edukacinėje ekskursijoje „Į svečius pas raganą“. Dvaro ponia vaikams seks pasaką (dvaro istoriją), supažindins su senovinėmis krosnimis, papasakos apie kaimo ir dvaro vaikų gyvenimą. Vaikai ieškos Gerosios Raganos rūmų cokoliniame aukšte, dalyvaus viktorinoje, kur laimėtojai apdovanojami saldžiais prizais.
Be to, dvaro parke atrasite nuostabią sidabrinių klevų alėją, kuri grožiu stebina visais metų laikais – nuo pavasario žydėjimo iki auksinių rudens spalvų. O jeigu bevaikštinėdami praalksite, esate laukiami buvusioje dvaro oranžerijoje įsikūrusiame restorane „Dvaro sodas“, kur visuomet galėsite išgerti puodelį kavos ir pasisaldinti gyvenimą gardžiu desertu.
Kuo išskirtinės zanavykų degustacinės edukacijos?
Šakių krašto gastronominės edukacinės programos – tai ne imitacija ar stilizacija. Tai gyvas, autentiškas kultūrinis paveldas. Čia rasite receptus, kuriems jau daugiau nei šimtas metų – ne atkurtus iš knygų, o gyvus, perduodamus iš kartos į kartą. Susitiksite tikrus žmones su tikromis istorijomis – ne aktorius, o bendruomenių narius, kurie gyvena šiomis tradicijomis. Pamatysite originalius įrankius ir technologijas – ne muziejinius eksponatus, o veikiančius gamybos įrenginius. Paragausite natūralių produktų – be konservantų, dirbtinių priedų, gamintų su meile ir kantrybe.
Čia jūsų akys išvys liepsnojančias krosnis, sukamą šakočio volą, senųjų rūmų interjerą. Ausys išgirs traškančias malkas, verdamo pieno garsus, senovės muziką. Nosys užuos beržinių malkų dūmus, kepamos duonos aromatą, žolelių arbatų kvapus. Liežuvis paragaus tikrų, autentiškų skonių, kurių nerasite jokiame restorane. O rankos galės pačios „atminti“ tešlą, paliesti šimtmečius skaičiuojančius daiktus.
Tai ne tik maisto degustacijos, bet ir istorijos pamokos – nuo LDK laikų iki nepriklausomybės atkūrimo. Čia išsaugomas etnokultūros paveldas – tradicijos, kurios kitaip išnyktų; stiprinamos bendruomenės – palaikoma vietinių žmonių veikla; garsinamas kraštas – populiarinamas Zanavykijos regionas.
Šakių krašte tokių autentiškų kulinarinio paveldo vietų koncentracija yra unikali visoje Lietuvoje. Čia per vieną savaitgalį galite patirti liaudies kulinarinį paveldą Lekėčiuose ir Ritiniuose, dvarų kultūros renesansą pas „Kuchmistrus“ ir Gelgaudiškyje, skirtingų epochų virtuvės tradicijas ir įvairias edukacines formas – nuo dalyvavimo iki stebėjimo.
Praktiniai patarimai kelionei
Šakočio ir duonos kepimą galėsite stebėti bet kuriuo metų laiku, tačiau teatralizuotos ekskursijos Gelgaudiškyje vyksta tik gegužės–spalio mėnesiais. Sūrių degustacijos ypač puikios rudens metu, kai gamta dovanoja geriausias žaliavas.
Rezervuokite iš anksto – programos labai populiarios. Planuokite kelių dienų vizitą – per dieną sunku viską apžiūrėti ir pajusti. Derinkite su apgyvendinimu vietoje. Ir žinoma, pasiimkite fotoaparatą – vaizdai bus nepamirštami, gerą nuotaiką ir atvirą širdį tradicijoms, šiek tiek vietos lagamine – norėsite nusipirkti vietinių produktų.
Šakių krašto gastronominės kelionės – tai ne tik skonių atradimas, bet ir tikra kultūrinė odisėja. Čia kiekvienas kąsnis pasakoja istoriją, kiekvienas kvapas perkelia per amžius, o kiekviena akimirka tampa nepamirštama. Ar esate pasiruošę šiai autentiškai kulinarinei laiko kelionei?
Jeigu dar kilo klausimų, visus atsakymus rasite čia: https://www.visitsakiai.lt/edukacijos/