Didysis penktadienis, paskutinis penktadienis prieš Velykas, yra viena reikšmingiausių krikščioniškojo liturginio kalendoriaus dienų. 2025 metais jis švenčiamas balandžio 18 dieną. Tai ypatinga diena, kupina gilių apmąstymų, simbolinių apeigų ir dvasinio susitelkimo, kai krikščionys visame pasaulyje mini Jėzaus Kristaus kančią ir mirtį ant kryžiaus.
Didžiojo penktadienio prasmė
Didysis penktadienis simbolizuoja aukščiausią Jėzaus meilės ir pasiaukojimo žmonijai išraišką. Šią dieną tikintieji prisimena, kaip Kristus, sutikdamas su Tėvo valia, prisiėmė žmonijos nuodėmes ir auką ant kryžiaus. Liturgiškai ši diena yra Šventojo Tridienio dalis, tęstinis įvykis, apimantis Didįjį ketvirtadienį, Didįjį penktadienį ir Velykų vigilijos šventimą, kuris kartu atspindi Jėzaus paskutinę vakarienę, kančią, mirtį ir prisikėlimą.
Katalikų tradicijoje Didysis penktadienis yra iškilminga pasninko ir susilaikymo diena. Šią dieną tikintieji apriboja maistą kaip atgailos ir vienybės su kenčiančiu Kristumi ženklą. Tai ne tik fizinio, bet ir dvasinio apsivalymo metas.

Didžiojo penktadienio liturgija
Vietoj įprastų šv. Mišių, Didįjį penktadienį katalikų bažnyčiose vyksta ypatingos pamaldos, susidedančios iš trijų pagrindinių dalių:
Žodžio liturgija
Pamaldos prasideda kukliai – kunigas tyliai prieina prie altoriaus ir parpuola kniūbsčias, simbolizuodamas gilų nuolankumą ir atsidavimą Dievo valiai. Po maldos tylos akimirkų skaitomi skaitiniai iš Šventojo Rašto: skaitinys iš Izaijo knygos apie kenčiantį tarną, psalmė, ištrauka iš Laiško žydams ir Jėzaus Kančios istorija pagal evangelistą Joną.
Po skaitinių sakoma homilija (pamokslas), o tada vyksta visuotinė malda už visą Bažnyčią ir žmoniją. Šie maldavimai apima maldas už Bažnyčios vadovus, už visus tikinčiuosius, už krikščionių vienybę, už žydų tautą, už netikinčiuosius ir už visus kenčiančius žmones.
Kryžiaus pagerbimas
Antroji pamaldų dalis – Kryžiaus pagerbimas – yra vienas iš labiausiai jaudinančių Didžiojo penktadienio liturgijos momentų. Kryžius, uždengtas audeklu, iškilmingai įnešamas į bažnyčią ir palaipsniui atidengimas tris kartus giedant: „Štai kryžiaus medis, ant kurio kabojo pasaulio Atpirkėjas“. Tikintieji individualiai pagerbia kryžių, nusilenkdami prieš jį arba pabučiuodami.
Šis ritualas primena, kad kryžius – mirties ir kentėjimo simbolis – per Jėzaus auką tapo išganymo ir vilties ženklu. Kryžiaus pagerbimo metu giedamos tradicinės gavėnios giesmės arba Jeremijo raudos, kurios savo liūdnu tonu atliepia dienai būdingą gedulo nuotaiką.
Švenčiausiosios Komunijos dalijimas
Trečioji pamaldų dalis – Švenčiausiosios Komunijos dalijimas. Kadangi Didįjį penktadienį nešvenčiama Eucharistija, dalijama Didįjį ketvirtadienį konsekruota Komunija. Šis veiksmas primena tikintiesiems, kad net ir didžiausiose kančiose Kristus pasilieka su savo žmonėmis.
Po pamaldų Švenčiausiasis Sakramentas išnešamas iš bažnyčios į nuošalią vietą, o tabernakulis paliekamas tuščias ir atviras – tai simbolizuoja Kristaus nebuvimą, Jo mirtį ir kapą.
Tuščias tabernakulis – gilus simbolis
Vienas iškalbingiausių Didžiojo penktadienio simbolių yra tuščias tabernakulis. Tabernakulis, kuris įprastai saugo Kristaus Kūną ir yra centrinė bažnyčios dalis, simbolizuojanti Dievo buvimą tarp žmonių, Didįjį penktadienį lieka tuščias ir atvertas.
Šis tuštumas kuria stiprų kontrastą su įprasta bažnyčios aplinka ir sukelia tikintiesiems apleistumo, netekties jausmą. Tačiau šis laikina tuštuma yra ir vilties ženklas – jis primena, kad po tamsos ateis šviesa, po mirties – prisikėlimas.
Didžiojo penktadienio papročiai ir tradicijos
Įvairiose pasaulio šalyse Didysis penktadienis pažymimas skirtingomis tradicijomis ir papročiais. Vienose vietose rengiamos Kryžiaus kelio procesijos, kitur – Kristaus kančios vaidinimai. Lietuvoje ir kitose šalyse tradiciškai lankomos 14 Kryžiaus kelio stočių bažnyčiose, apmąstant Jėzaus kelią į Golgotą.
Didysis penktadienis yra ir tylaus susikaupimo metas – daugelyje katalikiškų šeimų vengiama triukšmingos veiklos, linksmybių, sunkaus fizinio darbo. Vietoj to, laikas skiriamas maldai, Biblijos skaitymui ir dvasiniam pasiruošimui Velykoms.

Didžiojo penktadienio apmąstymai
Didysis penktadienis kviečia tikinčiuosius apmąstyti kelias svarbiausias temas:
Kančios prasmė
Jėzaus kančia ant kryžiaus primena, kad kentėjimas gali turėti prasmę ir vertę. Kristaus auka buvo motyvuota meilės žmonijai ir paklusnumo Dievo valiai. Tai kviečia tikinčiuosius ieškoti prasmės savo gyvenimo sunkumuose ir kančiose.
Viltis tamsoje
Nepaisant to, kad Didysis penktadienis yra gedulo diena, jame glūdi ir vilties elementas. Krikščionys žino, kad Kristaus mirtis nebuvo galutinis žodis – po jos sekė prisikėlimas. Tai primena, kad net tamsiausiose gyvenimo akimirkose galima atrasti vilties.
Meilės galia
Jėzaus savanoriška auka dėl žmonijos išganymo yra aukščiausias meilės pavyzdys. Tai kvietimas tikintiesiems siekti tokios pat nesavanaudiškos meilės savo gyvenimuose.
Didysis penktadienis kaip dvasinio atsinaujinimo galimybė
Nors Didysis penktadienis yra gedulo diena, jis taip pat suteikia unikalią galimybę dvasiniam augimui ir atsinaujinimui. Susitelkimas į Kristaus kančią ir mirtį padeda tikintiesiems geriau suprasti savo tikėjimo esmę ir Jo begalinę meilę žmonijai.
Ši diena taip pat kviečia apmąstyti savo gyvenimą, pripažinti nuodėmes ir trūkumus, ir ieškoti atleidimo. Tai puikus metas vidiniam apsivalymui ir pasiruošimui Velykų džiaugsmui, kai minimas Kristaus triumfas prieš mirtį ir nuodėmę.
Didysis penktadienis – tai gilių apmąstymų ir dvasinio susikaupimo diena, kviečianti tikinčiuosius prisiminti Jėzaus Kristaus kančią ir mirtį. Nors kupina liūdesio ir gedulo, ši diena taip pat neša viltį ir pažadą apie artėjantį prisikėlimą. Ji primena, kad po tamsos visada ateina šviesa, o po mirties – naujas gyvenimas.
Tuščias tabernakulis, kryžiaus pagerbimas ir kiti šios dienos simboliai bei apeigos padeda tikintiesiems giliau įsijausti į tikėjimo paslaptis ir pasirengti didžiausiai krikščionių šventei – Velykoms, Kristaus prisikėlimo šventei.