Balandžio 1-oji – ta diena, kai net patys rimčiausi žmonės gali sau leisti truputį pajuokauti. Iš pažiūros tai tiesiog pokštų šventė, bet iš tiesų – sena tradicija, kuri per šimtmečius kito ir įgavo naujas formas. Kodėl ši diena tapo melagių fiesta? Ir ar tikrai viskas apsiriboja tik nekaltais pokštais?
Ištakos: kaip viskas prasidėjo?
Balandžio 1-osios kilmė apipinta įvairiais pasakojimais. Istorikai ginčijasi, tačiau populiariausios versijos tokios:
- Viduramžių Europa: Kai kuriose šalyse šią dieną buvo rengiamos keistos šventės – išrinktas „kvailių karalius“, kuris galėjo daryti bet ką, o žmonės vieni kitus apgaudinėjo ir tai buvo laikoma normalu.
- Romėnų Hilaria festivalis: Senovės romėnai šventė Hilaria – džiaugsmo dieną, kai buvo galima iškrėsti įvairių išdaigų.
- Prancūzijos kalendoriaus reforma: 1564 m. karalius Karolis IX perkėlė Naujuosius metus iš balandžio 1-osios į sausio 1-ąją. Konservatyvesni žmonės ir toliau šventė „senąją“ Naujųjų metų datą, todėl buvo vadinami „balandžio kvailiais“.
Kaip ši tradicija paplito pasaulyje?
Balandžio 1-oji prigijo įvairiose šalyse, bet kiekviena kultūra ją interpretuoja savaip:
- Jungtinėje Karalystėje pokštai priimtini tik iki vidurdienio – po to pats juokdarys tampa apgaulės auka.
- Ispanijoje analogas šiai dienai yra gruodžio 28-oji, kai taip pat krėtė išdaigas.
- JAV ir Kanada balandžio 1-oji tapo įspūdingų žiniasklaidos pokštų diena – nuo feikinių naujienų iki masinio žmonių mulkinimo.
Įspūdingiausi balandžio 1-osios pokštai istorijoje
Kai kurios išdaigos tapo legendomis:
- BBC „skraidančios spagečių medžiai“ (1957 m.) – reportaže buvo rodoma, kaip Šveicarijoje ūkininkai nuima spagečių derlių tiesiai nuo medžių. Žmonės skambino BBC prašydami patarimų, kaip užsiauginti makaronų!
- Google „Google Nose“ (2013 m.) – buvo paskelbta, kad dabar galima užuosti kvapus tiesiai iš kompiuterio ekrano. Kai kurie net bandė.
- Burger King „Left-Handed Whopper“ (1998 m.) – restoranų tinklas paskelbė apie specialų mėsainį kairiarankiams, kurio ingredientai „prisitaiko“ prie valgymo ranka.
- Sidnėjaus operos teatro „sugriovimas“ (1992 m.) – Australijos laikraštis pranešė, kad dėl konstrukcinių problemų operos teatras turi būti nugriautas. Žmonės pasipiktino ir puolė skambinti valdžiai.
- Švedijos televizija ir „spalvotas televizorius“ (1962 m.) – buvo paskelbta, kad uždėję nailoninę kojinę ant televizoriaus ekrano, žmonės galės matyti spalvotą vaizdą. Tūkstančiai bandė šį „triuką“.
- Taco Bell „Laisvės varpo įsigijimas“ (1996 m.) – greito maisto tinklas paskelbė, kad nupirko Filadelfijos Laisvės varpą ir pervadino jį į „Taco Liberty Bell“. Žmonės patikėjo ir skundėsi institucijoms.
Geriausi lietuviški balandžio pirmosios pokštai
1. „Nemokami koncertai Vilniaus centre“
2019 m. Vilniaus miesto savivaldybė socialiniuose tinkluose paskelbė, kad balandžio 1-ąją Katedros aikštėje vyks pasaulinio lygio žvaigždžių – Beyoncé, Ed Sheeran ir Drake – koncertas visiškai nemokamai. Įrašas greitai išplito, o kai kurie žmonės net atėjo į aikštę patikrinti, ar tai tiesa.
2. „Skelbimas apie parduodamą Gedimino pilį“
Vienas nekilnojamojo turto skelbimų puslapis kartą paskelbė apie „išskirtinį“ objektą – parduodamą Gedimino pilį su nuostabiu vaizdu į Vilnių ir „galimybe įrengti prabangų restoraną“. Žmonės ėmė skambinti, norėdami pasidomėti kaina, kol suprato, jog tai pokštas.
3. „Spalvotas vanduo iš čiaupo“
Viena savivaldybė balandžio 1-ąją paskelbė, kad dėl remonto darbų mieste vanduo laikinai bus mėlynos spalvos, tačiau visiškai saugus naudoti. Kai kurie gyventojai net tikrino savo čiaupus, kol suprato, kad buvo apgauti.
4. „Žiema grįžta – orų anomalija“
Lietuvos orų prognozių puslapiai ne kartą balandžio 1-ąją yra paskelbę netikėtas žinias, pavyzdžiui, apie „staiga artėjantį žiemos sugrįžimą“ arba „vasaros pradžią jau kitą savaitę“. Vienais metais buvo paskelbta, kad per Velykas snigs tiek, jog galėsime lipdyti Velykų bobas!
5. „Lietuvoje atidarytas Disneilendas“
Socialiniuose tinkluose ne kartą pasirodė „naujienos“ apie tai, kad Lietuvoje, netoli Kauno, atidaromas pirmasis Baltijos šalyse „Disneilendas“. Prie įrašų buvo pridėtos redaguotos nuotraukos su Disnėjaus pilimi, o žmonės komentaruose nuoširdžiai džiaugėsi… kol suprato, kad tai tik Melagių dienos pokštas.
Kodėl žmonės mėgsta būti apgauti?
Atrodytų, kad melas neturėtų būti patrauklus, bet psichologai sako kitaip – gerai suplanuotas pokštas stiprina socialinius ryšius, leidžia atsipalaiduoti ir ugdo kritinį mąstymą. Išmoksti patikrinti informaciją, nebūti patiklus.
Kaip pokštauti atsakingai?
Kad balandžio 1-oji nekeltų nemalonumų, verta prisiminti keletą taisyklių:
- Neperženk ribų. Jei pokštas įžeidžia ar žeidžia kitą žmogų – tai jau nebe linksmybės.
- Venkite pavojingų ar dezinformuojančių pokštų. Per pastaruosius metus melagienos tampa vis rimtesne problema.
- Neišgąsdinkite žmonių be reikalo. Nelaimių ar ligų tematika nėra tinkama pokštams.
Balandžio 1-oji – daugiau nei juokai?
Kai kuriose šalyse ši diena turi ir edukacinį atspalvį. Pavyzdžiui, Prancūzijoje ji vadinama „Poisson d’Avril“ (balandžio žuvis) – tai simbolizuoja nekaltą melą. Kai kurios organizacijos netgi pasitelkia šią dieną, kad primintų visuomenei apie kritinio mąstymo svarbą.
Balandžio 1-oji – tai proga trumpam pabėgti nuo kasdienybės, pasijuokti ir į gyvenimą pažvelgti su lengvumu. Tad jei šiemet dar neplanuojate jokio pokšto, galbūt laikas jį sugalvoti?
