Čep čep čep – taip, sako, skamba žingsniai Čepkelių raisto pelkėje. Bet iš karto perspėjame – bandyti patiems čepsėti pelkės viduryje tikrai nepatariame. Vietoje to, geriau rinkitės Čepkelių mokomąjį taką, kuris saugiai ir patogiai atveria vieną įspūdingiausių Lietuvos gamtos pasaulių. Norintiems atrasti įdomių, dar nepažintų vietų šalyje ir sužinoti ką nors naujo apie mūsų gamtos turtus, tai – vienas geriausių pasirinkimų. Čepkelių mokomasis takas – ne tik puiki proga praleisti laiką gamtoje, bet kartu ir leistis į kelionę po vieną unikaliausių gamtinių teritorijų Baltijos šalyse.

Didžiausia aukštapelkė Lietuvoje
Čepkelių mokomasis takas atveria galimybę nors akies krašteliu žvilgtelėti į vieną vertingiausių mūsų krašto objektų – Čepkelių raistą. Jis – didžiausia aukštapelkė mūsų šalyje, apimanti beveik 8000 hektarų plotą. Raistas tęsiasi net 14 kilometrų ilgio juosta, o jei kas panorėtų jį apeiti aplink – tektų sukarti apie 83 kilometrus. Čepkelių raistas slepia daugiau nei 80 salų bei salelių, ežerėlių, bei reliktinių pelkių. Didžiausioje raisto vietoje durpių klodas siekia net 6,5 metro.
Čia saugomos ypatingos Europos svarbos buveinės, gyvenamos daugybės retų ir nykstančių rūšių. Dėl šios priežasties teritorija įtraukta į NATURA 2000 tinklą ir RAMSAR tarptautinės reikšmės šlapžemių sąrašą. Čepkelių raistą – vieną seniausių ir unikaliausių miško pelkių Lietuvoje – kartu su miškingomis žemyninėmis kopomis bei čia natūraliai gyvenančia augalija ir gyvūnija saugo Čepkelių valstybinis gamtinis rezervatas.

Ką rasite take?
Maždaug 1,5 km ilgio Čepkelių mokomasis takas – tai žiedinės formos maršrutas, vingiuojantis per žemynines kopas, smėlingą mišką ir pelkės pakraščius, leidžiantis pažinti įvairias Čepkelių rezervato buveines. Tako pradžioje į pelkę veda medinių lentelių takas, vėliau maršrutas natūraliai pereina į pramintą miško keliuką, o poroje vietų įrengti mediniai laiptai.
Maršrute įrengti informaciniai stendai, apžvalgos platforma ir daugiau nei 8 metrų aukščio medinis apžvalgos bokštas, nuo kurio atsiveria plati, atvira Čepkelių pelkės panorama. Bokšte yra dvi aikštelės – viena jų 4,2 metro aukštyje.
Tako pradžioje lankytojus pasitinka išraiškingi vartai, dekoruoti kurtinių ir spanguolių motyvais – tai Čepkelių rezervato simboliai. Tako teritorijoje įrengti mediniai takai, laiptai, informacinės pavėsinės ir mažosios architektūros elementai, padedantys geriau susipažinti su rezervato vertybėmis.
Čepkelių mokomasis takas supažindina su svarbiausiomis gamtinėmis buveinėmis: aukštapelkėmis, užpelkėjusiais ežerėliais, miškingomis kopomis, taip pat čia aptinkamomis tundrai ar stepei būdingomis augalų ir gyvūnų bendrijomis.
Tako pabaigoje, netoli pelkės gilumos, galima dar kartą stabtelėti – ne tik pasigrožėti kraštovaizdžiu, bet ir daugiau sužinoti apie rezervate saugomą gamtinį paveldą, jo svarbą ir unikalumą.

Kaip apsilankyti?
Čepkelių mokomasis takas įrengtas Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato teritorijoje, maždaug už 6 kilometrų nuo Marcinkonių gyvenvietės. Nuo kovo 1 d. iki rugpjūčio 1 d. Čepkelių mokomasis takas atviras tik edukaciniais tikslais, siekiant pažinti saugomus gamtos kompleksus ir objektus. Tokiu metu lankymas galimas tik lydint Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos specialistui.
Ekskursijos vyksta antradieniais–šeštadieniais šiomis valandomis: 10.00, 13.00 ir 15.00.
Išankstinė registracija būtina (mokama paslauga). Ji vykdoma Dzūkijos nacionalinio parko lankytojų centre Marcinkonyse:
Tel. +370 672 46388
El. paštas info@dzukijosparkas.lt
Nuo rugpjūčio 1 d. iki kovo 1 d. taku galima keliauti savarankiškai, tačiau tik neišeinant už tako ribų ir tik šviesiuoju paros metu – nuo pusantros valandos prieš saulėtekį iki pusantros valandos po saulėlydžio.

