Vos tik pasirodo pirmosios lietuviškos braškės, jos akimirksniu tampa šiltojo sezono žvaigždėmis. Ir visai ne be reikalo – šie sultingi, kvapnūs, raudoni uogų stebuklai žavi ne tik skoniu, bet ir įspūdinga nauda sveikatai. Braškių nauda neapsiriboja tik malonumu gomuriui – jos puikiai tinka sveikai mitybai, grožiui, netgi emocinei gerovei. Apžvelkime, kuo gi šios uogos tokios ypatingos.
Gausybė vitaminų ir antioksidantų
Nors braškės atrodo saldžios, jose labai mažai kalorijų – vos apie 30 kcal 100 gramų. Tačiau jos tikrai ne skurdžios maistine verte. Braškės yra puikus vitamino C šaltinis – viena porcija (apie 8–10 vidutinio dydžio uogų) patenkina net 100 % dienos normos! Vitaminas C stiprina imunitetą, padeda kovoti su virusais ir prisideda prie kolageno gamybos – tad braškės naudinga ne tik sveikatai, bet ir odos grožiui.
Be to, braškėse randama folio rūgšties, kalio, mangano, geležies bei B grupės vitaminų. Taip pat jos prisotintos antioksidantų, tarp jų – antocianinų, kurie suteikia uogoms raudoną spalvą ir padeda kovoti su laisvaisiais radikalais, lėtina senėjimo procesus, gerina širdies veiklą.

Sveika širdžiai ir kraujotakai
Daug tyrimų rodo, kad braškių vartojimas teigiamai veikia širdies sveikatą. Jose esantys flavonoidai, ypač kvercetinas ir antocianinai, mažina kraujo spaudimą, slopina uždegiminius procesus organizme. Reguliarus braškių valgymas gali padėti mažinti „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje ir kartu sumažinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
Braškių kalio kiekis taip pat padeda reguliuoti kraujospūdį ir palaikyti tinkamą elektrolitų balansą, o tai ypač svarbu karštomis vasaros dienomis, kai daugiau prakaituojame.
Ar žinote, kaip užauginti saldžias braškes? Praktiniai patarimai gardžiam derliui
Nauda virškinimui ir svoriui
Jei ieškote natūralaus būdo pagerinti virškinimą – braškės puikiai tinka. Jos turi skaidulų, kurios padeda palaikyti žarnyno veiklą, mažina pilvo pūtimą ir užkietėjimą. Skaidulos taip pat padeda ilgiau jaustis sotiems, todėl braškės – puikus pasirinkimas norintiems mažinti svorį ar tiesiog sveikiau maitintis.
Svarbu paminėti, kad uogos geriausiai veikia, kai valgomos šviežios, neperdirbtos ir be didelio kiekio cukraus – todėl vietoje uogienės ar saldinto deserto, verčiau rinkitės šviežių braškių ir natūralaus graikiško jogurto dubenėlį.
Grožiui – iš vidaus ir iš išorės
Braškių nauda pastebima ir išoriškai – jų antioksidantai bei vitaminas C padeda odai kovoti su žalingais aplinkos veiksniais, skatina kolageno gamybą, gerina odos elastingumą. Kai kurios moterys net naudoja braškes kaip natūralią veido kaukę – jų rūgštys padeda švelniai nušveisti odą, pašalinti negyvas ląsteles, o uogų sultys gali šiek tiek pašviesinti pigmentines dėmes.
Žinoma, geriausias efektas pasiekiamas tada, kai braškės vartojamos reguliariai, kaip dalis sveikos mitybos. O jų sezonas Lietuvoje – puiki proga tuo pasinaudoti!
Emocinė nauda – braškės kelia nuotaiką
Braškių kvapas, skonis ir ryški spalva neretai siejasi su džiaugsmingais vasaros prisiminimais. Ir ne be priežasties – jų sudėtyje yra natūralių cukrų, kurie, patekę į organizmą, skatina serotonino (laimės hormono) gamybą. Tai gali turėti teigiamos įtakos nuotaikai, ypač jei patiriate sezoninį nuovargį ar stresą.
O gal geriausia emocinė braškių nauda slypi pačiame uogų rinkimo procese? Braškiavimas tampa ne tik pramoga, bet ir būdu pabūti gamtoje, atsipalaiduoti ir pabėgti nuo kasdienio šurmulio.

Ką verta žinoti – saugumas ir laikymas
Nors braškės naudingos, svarbu jas vartoti atsakingai. Jos priskiriamos prie uogų, kuriose gali būti likučių pesticidų – tad pirkdami, rinkitės lietuviškas, ekologiškas uogas, o prieš vartojimą – gerai nuplaukite po tekančiu vandeniu.
Šviežias braškes geriausia suvalgyti per 1–2 dienas nuo nuskynimo. Laikykite jas šaldytuve, bet plaukite tik prieš pat valgydami – kitaip jos greičiau pradės gesti.
Pabaigai – braškėmis verta džiaugtis
Braškių nauda – tai ne tik vitaminai ar sveikatai naudingi junginiai. Tai visa vasaros nuotaika, galimybė pasimėgauti natūraliu saldumu ir šiek tiek sulėtinti laiką. Nesvarbu, ar jas valgysite šviežias, darysite šaltibarščius su braškėmis, ar kepsite pyragą – šios uogos vasarą nusipelno karalienės vardo.
Tad kol dar sezonas – mėgaukitės! Ir sveika, ir skanu.
Kai vasara pakvimpa braškėmis… 10 netikėtų idėjų patiekalams su braškėmis