Lankytinos vietos Naujienos Pamatyk!

Bernardinų sodas, Rietavo Oginskių dvaro parkas, Trakų Vokės dvaro sodybos parkas kviečia į pažintines ekskursijas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Birželio 4 – 6 dienomis Europos parkuose ir soduose vyksiančių renginių „Rendez vous aux jardins“ („Susitikime parkuose“ ar „Pasimatymai parkuose“) siekis – supažindinti visuomenę su parkų istorija, jų vertingosiomis savybėmis, kūrimu ir planavimu, augalija ir jos priežiūra, jų sukūrimą fundavusiomis asmenybėmis, kūrėjais. Šių metų renginių tema – žinių ir patirčių perdavimas. Apie 3 000 parkų ir sodų visoje Europoje ne tik atvers savo vartus lankytojams, bet ir pakvies į renginius. Europos šalis suburiantis projektas – tai daugybė susitikimų su kraštovaizdžio architektais, sodininkais, peizažistais, botanikais, menininkais, menotyrininkais ir  istorikais, kurie dalinsis žiniomis, supažindins su turtinga įvairių stilių, skirtingų epochų parkų ir sodų įvairove. Vyks specialios pamokos bei konsultacijos apie augalų priežiūrą ir auginimą.

Prancūzijos kultūros ministerijos inicijuotas renginys Prancūzijoje jau vyks 18 kartą, Europoje – 3 kartą. Šiemet į parkų dienas vėl įsijungė ir Lietuva. Birželio 4 dieną į temines ekskursijas pakvies Vilniaus Bernardinų sodas, Rietavo kunigaikščių Oginskių dvaro parkas, Trakų Vokės dvaro sodybos parkas. Tarp aštuoniolikos šiemet parkų dienų renginiuose dalyvaujančių šalių antrąkart šiame tarptautiniame renginyje dalyvauja  ir Lietuva. Šių metų šalys-dalyvės: Airija, Andora, Belgija, Estija, Ispanija, Italija, Kroatija, Lenkija, Lietuva, Monakas, Nyderlandai, Prancūzija, Portugalija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Šveicarija, Vokietija.

Kviečia atkuriami Oginskių parko gėlynai Rietave

Birželio 4 d. 16 val. į ekskursiją ir parodos atidarymą kviečiantis Rietavo Oginskių dvaro parkas akcentuos atkuriamus gėlynus, želdynus.„Pradžioje ketinome surengti tik ekskursiją „Rietavo parko gėlynų kontūrai ir spalvos“, tačiau šią dieną muziejuje atidarome dar ir parodą „Dingusio paveldo sugrįžimas“, – pasakojo Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas.

Susirinkusiesiems bus parodyta ir papasakota, kur kokie gėlynai buvo sukurti Oginskių klestėjimo laikais. Daugelis gėlynų jau atkurta ir seniai džiugina rietaviškių bei svečių akis. „Pagrindiniame pietiniame parteryje (tarp rūmų ir bažnyčios) yra buvusi didžiulė, apie 80 m skersmens apvažiuojama klomba. Dar buvo ir rytinio parterio gėlynai, išmėtyti periferijoje neišryškinant parterio struktūros. Kai mes atradome tos klombos kalnelius, buvo didžiulis džiaugsmas, – pasakojo V. Rutkauskas. – Parkas didžiulis – su septyniomis alėjomis, bendras ilgis sudaro apie 10 km. Kaip pastebėjome, pandemijos metu parkas tapo tikra brangenybe žmonėms: nuolat matydavome ten besilankančius ir rietaviškius, ir svečius. Parkas svarbus ir edukacine prasme – visuomenei svarbu suvokti, kas Rietave buvo XIX amžiuje, šiuo aristokratiškosios kultūros klestėjimo laikotarpiu. Tai vienas iš didžiųjų Lietuvos parkų (65 ha) su septynių užbaigtų tvenkinių sistema ir dar trimis Oginskių laikais neužbaigtais tvenkiniais, dirbtiniais upeliais.“

Kaip pasakojo V. Rutkauskas, Oginskių parke buvo auginama 106 rožių, 72 jurginų rūšys. Vien oranžerijose buvo priskaičiuota apie 15 000 augalų rūšių. „Vienoje buvusios oranžerijos vietoje esame iš brūzgynų atkovoję dalį ploto ir kasmet įrengiame kanų klombą, kuri iki rudens švyti savo spalvomis. Esame atkūrę ir rožyno fragmentą. Šioje rožių promenadoje pasodinta 300 žydinčių Artemis rožių. Tai istorinė, XIX a. buvusi dvarų parkuose populiari rūšis, kurią mes gavome iš istorines rožes puoselėjančio Sibirkos rožyno, – pasakojo V. Rutkauskas. – Praėjusią vasarą atsodinome rožyną ir prie Oginskių koplyčios, ten jau auga apie 150 rožių. Rožės palengva sugrįžta į parterinę dvaro sodybos erdvę. Jurginai auga viename iš periferinių rytų parterio gėlynų. Didžiojoje klomboje Oginskių laikais dominavo visžaliai augalai – buksmedžiai, lauramedžiai. Rožių čia buvo tik segmentuose. Jos dominavo jau už pagrindinės klombos žiedo, pereinant į laisvąją erdvę.“

Plačiau apie renginius:

http://www.oginskiriet.lt/index.php?2069535881

http://www.oginskiriet.lt/index.php?3743784269

Sostinės Bernardinų sode vyks išsamus šios žaliosios oazės pristatymas

VšĮ Vilniaus senamiesčio atnaujinimo agentūra drauge su VšĮ „Vilniaus miesto parkais“ jungiasi prie šio populiarėjančio tarptautinio renginio ir birželio 4 d. 17.00 val. surengs nemokamą ekskursiją šeimoms su vaikais Bernardinų sode ,,Bernardinų sodo iššūkis“.

„Parkai ir sodai – tai nuostabioji Dievo ir žmogaus kūrinijos dalis, kuriai reikia skirti daugiau dėmesio. Šiemet pasirinkome Bernardinų sodą, nes jis labiausiai išpuoselėtas ir suprantamas plačiajai visuomenei. Kitais metais dėmesį kreipsime į kitus sodus“, – pasakojo Vilniaus senamiesčio agentūros direktorius Gediminas Rutkauskas.

Bus sudarytos atskiros tėvų ir vaikų (nuo 6 iki 12 metų) grupės. Tėvų grupei apie parko plėtros istoriją, augmeniją bei priežiūrą pasakos Agentūros ir VšĮ ,,Vilniaus miesto parkai“ specialistės, o tuo pačiu metu vyks interaktyvi ekskursija su žaidimo elementais vaikams. Susirinkusieji taip pat sužinos įdomią šio sodo istoriją. Uždarame sodinukų kiemelyje birželio 4 – 6 d. ir dar keletą savaičių po renginio vyks lauko paroda ,,Vilniaus istoriniai sodai ir parkai“.

Bernardinų sodas – ypatinga miesto vieta, esanti tarp 1390 m. sudeginto ir nebeatsikūrusio ,,aukštutinio miesto“ (dabar tai Kalnų parko teritorija), ir nuo XIV a. slėnyje statyto mūrinio ,,žemutinio miesto“, dabartinio Senamiesčio. Pietinė sodo dalis nuo XV a. priklausė vienuolynui ir vadinosi Bernardinų sodu. Vienuoliai sukultūrino vietovę, įveisė čia sodus ir daržus, iškasė tvenkinius, įrengė drenažą. XVII a. palikimas – sode augantis seniausias Vilniuje 400 metų ąžuolas.

Pelkėta šiaurinė teritorijos dalis priklausė Lietuvos didžiajam kunigaikščiui. Čia buvo keli Vilnios kanalai ir užtvankos, veikė malūnai ir dirbtuvės. Šis rūmų ūkinis kvartalas sunyko po XVIII a. gaisrų. 1797 m. čia įkurtas Vilniaus universiteto Botanikos sodas, turėjęs kelių tūkstančių augalų kolekciją, šiltnamius ir oranžerijas. Sodo plane vyravo geometrinis takų išplanavimas, paįvairintas peizažinio parko elementais, kanalais, tilteliais, pavėsinėmis. Po galingo 1831 m. anticarinio sukilimo uždarius universitetą, 1842 m. uždarytas ir Botanikos sodas. Po 1863 m. sukilimo uždarius Bernardinų vienuolyną jo sodas perduotas miesto valdžiai.

Taip 1886 – 1888 m. pagal dailininko A. Strausso ir inžinieriaus Jasinskio projektą mieste įrengtas pirmas viešasis parkas. Pritaikius buvusius vienuolyno tvenkinius buvo sukurta sudėtinga neobaroko formų takų sistema su gėlynais, fontanais, suoleliais, pavėsinėmis. Parkas apjuostas medine tvora su iškilmingais ir antriniais įėjimo vartais. Parkas tapo miestiečių poilsio ir pasilinksminimo vieta.

Pokaryje parkas pertvarkytas ir pervadintas Jaunimo sodu. Parkas įgavo dominuojančią tiesią centrinę ašį – bulvaras, apsodintas liepomis, jo gale pastatytas kinoteatras ,,Vasara“, įrengti  atrakcionai vaikams, šokių aikštelės.

Naudojantis daline ES fondų parama 2013 m. Vilniaus miesto savivaldybė Bernardinų sodą iš esmės atnaujino. Atkurtas XIX a. pabaigos išplanavimas, alpinariumo, rotondos kalnelio vietos, tvenkinių formos bei tvenkinių krantus tvirtinę akmenų grindiniai. Įprasminant buvusį vienuolių sodą, įrengtas vaistažolių daržas, o VU Botanikos sodui paminėti – daugiamečių dekoratyvinių augalų lysvės su pavadinimų kortelėmis. Sodo centre rožyno apsuptyje įrengtas grojantis šviesų fontanas, daug gėlynų bei suoliukų, vaikų žaidimų aikštelės, šiuolaikinis takų ir augalų apšvietimas, atkurti šachmatininkų stalai. Šiandien tai visų miestiečių, ypač šeimų, pamėgta vieta, kur rengiamos meno parodos, tradiciniai miesto festivaliai ir vieši susibūrimai.

Plačiau apie renginius:

https://vilnius.lt/lt/2021/05/27/birzelio-4-d-ekskursija-seimoms-bernardinu-sode/

http://www.vsaa.lt/index.php/ekskursija-seimoms-bernardinu-sode/

https://www.facebook.com/senamiescioagentura

Pažintis su E. Andre parku Trakų Vokėje

Į ekskursijas kviečia ir atgimstantis Trakų Vokės dvaro sodybos parkas. Nors jame šiuo metu vyksta tvarkybos darbai, bet lankytojai tikrai nenusivils. Grafų Tiškevičių iniciatyva 1897 – 1900 m. iš Prancūzijos atvykusio architekto Edouardo Andre ir paskui prisijungusio jo sūnais Rene Andre pastangomis sukurtas parkas išlaikęs daug autentikos. Lietuvoje E. Andre, ilgą laiką buvęs vyriausiuoju Paryžiaus sodininku, projektavo Užutrakio, Lentvario Palangos ir Trakų Vokės parkus.

Registracija į nemokamas ekskursijas po Trakų Vokės dvaro sodybos parką – Trakų Vokės dvaro sodybos feisbuko paskyroje (https://www.facebook.com/TrakuVokesDvaroSodyba).

„Istoriniai parkai Lietuvoje dar mažai žinomi, nepakankamai ištyrinėti, nors jų potencialas milžiniškas. Ne visur savivaldybės jiems skiria deramą dėmesį. Tikimės, kad šios parkų dienos labiau atkreips visų dėmesį į šiuos kultūros paveldo objektus ir jie vis labiau grįš į mūsų gyvenimą. Iš naujo atradę istorinius parkus, suvokę jų vertę, suprasime, kiek jie daug mums gali duoti. Šiemet renginiuose kol kas dalyvauja tik tys Lietuvos parkai, nors iš viso Lietuvoje yra žinoma apie tūkstantis istorinių parkų, 151 iš jų įrašytas į Kultūros vertybių registrą. Tikimės, kad kitais metais projektas suburs kur kas daugiau Lietuvos parkų, pakvies visuomenę geriau juos pažinti, o savivaldybes paskatins atsigręžti į šį reikšmingą kultūros paveldą ir imtis jų tvarkybos, priežiūros, apsaugos darbų“, – sakė KPD Tarptautinių ryšių ir paveldo sklaidos skyriaus vedėjas Alfredas Jomantas.

KPD informacija

Custom Like
author avatar
We love Lithuania

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Įspūdžiai po „ARMYDAY FEST 2“: įspūdingas dronų šou, istorinės kovos ir galinga technika

Burbiškio dvaro istorijos muziejuje vyks konferencija „Istorinių želdynų paveldas ir jo apsauga“

Tado Ivanausko Obelynės sodyboje-memorialiniame muziejuje į dangų kyla 1000 paukščių

Naglių pažintinis takas – įspūdis visam gyvenimui

Sostinė pražys tūkstančiais žiedų, naujovė šįmet – valgomieji gėlynai

Du Lietuvos zoologijos sodo apuokai bus paleisti į laukinę gamtą

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"