Marijampolė Marijampolės naujienos Naujienos Pamatyk!

Atgaivintas 95 metus skaičiuojantis Vištyčio vėjo malūnas

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Vištyčio vėjo malūnas – vienintelis į Kultūros vertybių registrą įrašytas ir paskelbtas saugomu vėjo malūnas su autentiška technologine įranga bei vertingas malūnų architektūros pavyzdys Marijampolės apskrityje. Malūnas buvo pastatytas 1925m. ir veikė tris dešimtmečius. Susikūrus kolūkiui, buvo nuimti malūno sparnai ir malimo darbą atliko variklis bei elektra, o nuo 1978 metų daugiau kaip dešimtmetį malūne veikė etnografinis muziejus. 1992 metais muziejus buvo uždarytas, vietinių gyventojų surinkti eksponatai išvežti į Vilkaviškio krašto muziejų, o malūnas kartu su malūnininko namu grąžintas savininkams, kuriems deja ilgą laiką nepavyko rasti lėšų malūno tvarkybos darbams.

2015 m. Kultūros paveldo departamento ir asociacijos ,,Sūduvos kultūros fondas“ lėšomis buvo atlikti malūno architektūros, medienos ir konstrukcijų tyrimai ir jų pagrindu parengtas tvarkybos darbų projektas.  2018-aisiais Vilkaviškio rajono savivaldybė rado finansinių išteklių malūno nupirkimui, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos skyrė lėšas tvarkybos darbams, gautas iš ES struktūrinių fondų, o Vištyčio regioninio parko direkcija prisiėmė atsakomybę už sutvarkyto vėjo malūno panaudojimą. Buvo pasirašyta trišalė sutartis ir 2019 m. pradžioje pagaliau pradėti malūno tvarkybos darbai.2019-11-28 buvo priimti Vištyčio vėjo malūno pastatų komplekso vėjo malūno ( u.k.28294) tvarkybos darbų: restauravimo, remonto ir avarijos grėsmės pašalinimo darbai.

Tvarkybos darbai atlikti pagal VĮ. ,,Lietuvos paminklai“ architektės Ievos Vilytės parengtą Vištyčio vėjo malūno tvarkybos darbų: restauravimo, remonto ir avarijos grėsmės pašalinimo projektą. Tvarkybos darbais  išsaugotas malūno autentiškumas ir sutvarkytos visos malūno vertingosios savybės. Restauruoti malūno pamatai, remontuotos ir restauruotos sienų ir stogo konstrukcijos ir perdangos sijos, kepurės ir sienų  medinės lentelės. Pagal ikonografiją atkurti malūno sparnai, restauruota ,,vėjų rožė“, taip pat visi stalių gaminiai, išlikę kaltinio metalo durų vyriai, sparnų ,,ketaus galva“ ir sukimo ratas. Aplink malūną įrengta nuogrinda, elektros instaliacija, apsauginės ir gaisrinės signalizacijos, žaibosaugos sistema. Taip pat  išsaugota ir restauruota išlikusi autentiška inžinerinė ir technologinė įranga.

Vėjo malūnas bus pritaikytas lankymui ne tik kaip muziejus, bet ir kaip apžvalgos bokštas. Užlipus į malūno viršų, atsiveria Vištyčio miestelio ir kraštovaizdžio panorama. Išsaugotame ir restauruotame malūne  bus vykdoma kultūrinė veikla, vyks įvairūs kultūros paveldą populiarinantys renginiai. Įgyvendintas projektas taip pat aktualizuos  medinio paveldo, kaip sudėtinės ir pačios trapiausios Lietuvos architektūrinio paveldo dalies, turinčios gilias lietuvių liaudies amatų ir statybos tradicijas, vertę. Medinio paveldo atgaivinimas teigimai veikia Lietuvos regionų kraštovaizdžio savitumą. Įgyvendinus projektą vietos bendruomenėje bus paskatintas verslumas, susijęs su lankytojų pagausėjimu, visuomenei bus suteiktos galimybės plačiau susipažinti su unikaliu kultūros paveldo objektu, jo istorija, sukūrimo ir restauravimo metodika bei eiga.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Skuode atidaroma moderni ir šiuolaikiška nauja biblioteka

Nuo slaptavietės iki slaptavietės – Algimanto apygardos partizanų kovų takais

Kelmės dvaras – 360

Startuoja Šiaulių rajono identiteto atskleidimo projektas

Žygis Kamanų pelkėje

„Vaikų knygų fiesta“: festivalis vaikams ir visai šeimai Anykščiuose

We love Lithuania
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"