Astronomijos pasaulis: kaip šiuolaikiniai teleskopai keičia dangaus stebėjimą?
Įdomu sužinoti

Astronomijos pasaulis: kaip šiuolaikiniai teleskopai keičia dangaus stebėjimą?

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.
Custom Like

Ar svarstote apie teleskopą? Panašiai kaip ir kitos pažangios skaitmeninės technologijos, pavyzdžiui, naujos kartos išmanieji telefonai, teleskopai tapo „išmanūs“. Žinomas astronomas Bobas Bermanas teigia, kad nereikia pamiršti, jog pastaraisiais metais teleskopų kokybė gerokai pasikeitė. Tai tarsi turėti Hubble’o teleskopą savo kieme!

Teleskopų raida

Teleskopų istorija prasidėjo XVII a., kai pirmieji prietaisai buvo naudojami stebėti dangaus objektus. Nuo Galilėjaus laikų teleskopai nuėjo ilgą kelią. Pradžioje buvo naudojami lęšiniai, o vėliau atsirado veidrodiniai teleskopai, kurie gerokai pagerino vaizdo kokybę ir padidino matymo galimybes. Šiuolaikiniai teleskopai, tokie kaip Hubble’o ir Jameso Webbo, naudojasi pažangiausiomis technologijomis, leidžiančiomis fiksuoti vaizdus, kurių detalumas ir aiškumas yra sunkiai įsivaizduojamas.

Stebėjimas plika akimi

Nepaisant pažangių teleskopų, daugelis gamtos mylėtojų savo kelionę į dangaus tyrinėjimą pradėjo be jokio teleskopo. Anksčiau astronomija buvo paprasta ir prieinama. Kiekvienas galėjo džiaugtis nakties dangaus grožiu, apsieidamas be jokių teleskopų, jei tik buvo toli nuo miesto šviesų. Nuostabūs dangaus reiškiniai, tokie kaip Paukščių Takas iš šviesų neužterštos vietos, totaliniai saulės užtemimai ar auroros šokiai, visi jie gali sukelti beveik mistinius jausmus, kuriuos teikia gamtos didybė. Ir visa tai vis dar galima stebėti be jokių išlaidų.

Mokytis pažinti žvaigždes niekada nebuvo sunku. Ir vis dar nėra. Pavyzdžiui, iš visų matomų žvaigždžių tik 76 turi oficialius pavadinimus. Taigi tiek įsiminti nėra labai sudėtinga, jeigu kosmoso platybės jus domina ir traukia.

Teleskopai
Teleskopas

Naujausios teleskopų inovacijos

Tačiau per pastaruosius kelerius metus įvyko didžiuliai patobulinimai teleskopų sirtyje. Dabar paprasti astronomijos mėgėjai gali fiksuoti nuostabias nuotraukas ir net atlikti mokslinius atradimus iš savo kiemo. Šešių įmonių produkcija leido gaminti nešiojamus, vos 9 kilogramus sveriančius teleskopus su minkštais krepšiais nešimui. Tokie teleskopai leidžia lengvai keliauti ir juos naudoti bet kur, vos paspaudus kelis mygtukus savo išmaniajame telefone.

Revoliucija prasidėjo dar prieš 25 metus, kai Johnas Dobsonas sukūrė pigius tvirtinimus, leidžiančius visą biudžetą skirti optiniams komponentams. Dabar už kelis šimtus eurų galima įsigyti teleskopą, kuris nuostabiai parodo Saturno žiedus ir dar daugiau. Tai vaizdai, kurie ne tik sužavės, bet ir amžiams paliks neišdildomą įspūdį!

Nauji automatizuoti teleskopai

Automatizuoti teleskopai pakeitė astronomijos hobio pasaulį. Šie teleskopai gali nustatyti savo buvimo vietą ir automatiškai orientuotis danguje. Paspaudę mygtuką savo išmaniajame telefone, galite pasirinkti, ką norite pamatyti, ir teleskopas pats judės, kad rastų jūsų pasirinkimą.

Šie išmanieji teleskopai padeda atskleisti stebinančius vaizdus be jokių išankstinių žinių apie dangaus objektus. Be to, jie fiksuoja nuostabius vaizdus, kuriuos galite išsaugoti ir dalintis su kitais. Tuo pačiu metu, kai kurie kritikai teigia, kad stebint dangaus objektus per ekraną nepatiriate tikrojo stebėjimo džiaugsmo.

Teleskopai
Teleskopas

Šiuolaikiniai teleskopai: ypatybės

Šiuolaikiniai teleskopai išsiskiria keletu savybių, kurios juos daro unikalius:

  1. Automatizuota orientacija: dauguma šiuolaikinių teleskopų gali automatiškai nustatyti savo buvimo vietą danguje ir orientuotis į tam tikrus objektus, kas žymiai palengvina jų naudojimą.
  2. Skaitmeniniai jutikliai: dauguma teleskopų dabar turi skaitmeninius jutiklius, leidžiančius fiksuoti vaizdus skaitmeniniu formatu, o tai leidžia lengvai dalintis nuotraukomis ir atlikti tolesnes analizes.
  3. Programėlės ir nuotoliniai valdytojai: daugelis teleskopų gali būti valdomi per išmaniuosius telefonus, kas leidžia vartotojams lengvai rinktis objektus, kuriuos nori stebėti.

Ar teleskopai – vien privalumai?

Jeigu nors kiek domitės astronomija ar kartas nuo karto pakeliate akis į dangų ir susižavėję aikčiojate dėl Mėnulio dydžio, o galbūt retsykiais susimąstote, kas tas taškas danguje, matyt, galvojate, kad jums būtinai reikia įsigyti teleskopą. Tačiau prieš tai pažvelkime, kokie šiuolaikinių teleskopų pliusai ir minusai.

Pliusai:

  • Patogumas: automatiniai ir skaitmeniniai teleskopai žymiai palengvina stebėjimą, nes jums nereikia turėti specialių žinių apie dangaus objektus.
  • Kokybė: labiau nei bet kada anksčiau galima fiksuoti aukštos kokybės vaizdus, net ir pradedantiesiems astronomams.
  • Prieinamumas: teleskopai tapo prieinamesni dėl konkurencijos ir technologijų pažangos, todėl už prieinamą kainą galima gauti aukštos kokybės prietaisą.

Minusai:

  • Kaina: nors pigūs teleskopai yra prieinami, aukštos kokybės modeliai gali kainuoti tūkstančius eurų.
  • Sunkumai su transportavimu: kai kurie dideli teleskopai gali būti nepatogūs transportuoti ir naudoti, ypač keliaujant.
  • Perdėta priklausomybė nuo technologijų: kai kurie astronomai mano, kad per daug pasikliaujant technologijomis, sumažėja pats stebėjimo džiaugsmas.
Teleskopai
Teleskopas

Teleskopai: ar verta pirkti?

Taigi klausimas, ar teleskopas yra būtinas jūsų pomėgiams, priklauso nuo to, kaip giliai norite pasinerti į astronomiją. Jei nusprendėte, kad norite tuo rimtai užsiimti, privalote investuoti bent 500 eurų, kad įsigytumėte tai, kas vadinama „Dobson“ teleskopu. Tai tvirtas ir stabilus instrumentas, kuris leidžia puikiai matyti Mėnulio paviršių, Saturno žiedus ir Jupiterio juostas.

Tačiau dauguma mėgėjų astronomų greitai užsinori didesnio teleskopo, kuris atskleistų dar daugiau paslapčių, pavyzdžiui, globulinių žvaigždžių klasterių ir tolimų galaktikų. Tam reikalingas teleskopas su didesniu nei 8–10 colių skersmens veidrodžiu, kuris gali sekti dangaus objektus, kad jie neiškristų iš vaizdo, kai Žemė sukasi.

Apibendrinant, teleskopai pastaraisiais metais išgyveno revoliuciją. Jie tapo prieinamesni ir lengviau naudojami, o tai padidina žmonių susidomėjimą astronomija. Tačiau svarbu nepamiršti, kad net ir be teleskopo galima mėgautis dangaus grožiu ir mokytis apie jį.

Astronomija yra nuostabus hobis, ir nesvarbu ar renkatės teleskopą, ar liksite prie plikos akies stebėjimo, svarbiausia yra džiaugsmas, kurį suteikia nakties dangus.

Šaltiniai:

  1. https://www.almanac.com/how-telescopes-have-gotten-smarter-hubble-my-backyard
  2. https://www.space.com/best-smart-telescopes
  3. https://www.livescience.com/best-telescopes

Nuotraukos asociatyvinės © Canva.

Custom Like
author avatar
Įdomybių redaktorius

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Déjà vu jausmas: kodėl kartais atrodo, kad tai jau išgyvenome?

Kaulai: 10 netikėtų ir keistų faktų apie mūsų skeletą

Nuo ko priklauso apetitas? Naujas atliktas tyrimas keičia požiūrį į mitybą bei nutukimą

Ką daryti, jei įtariate apsinuodijimą grybais? Pirmoji pagalba ir svarbiausi patarimai

Kodėl žmonėms patinka siaubo filmai ir istorijos? Kaip tai veikia mūsų smegenis?

Ištikimybė: kodėl tai yra viena iš svarbiausių žmogaus vertybių?

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"