Kai pavasario orai įšyla, o dienos pailgėja, Lietuvoje sužydi alyvos – nepaprasto grožio ir kvapo krūmai, džiuginantys ne tik akis, bet ir sielą. Daugelis jų kvapą sieja su vaikyste, pirmąja meile, brandos egzaminais, viltimis ir svajonėmis. Tačiau už šio romantinio paveikslo slypi ir paslaptingesnė pusė – seni prietarai, įspėjimai ir liaudiški tikėjimai, kurie sako: alyvų šakelių į namus nešti nevalia. Kodėl?
Alyva – ne tik gėlė, bet ir simbolis
Alyvos nuo seno turi simbolinę reikšmę įvairiose kultūrose. Vakarų Europoje ir ypač Prancūzijoje jos siejamos su švelnumu, moteriškumu, pavasarine meile, viltimi. Lietuvoje taip pat – bet tik iš dalies. Mūsų tautosakoje ir liaudiškoje pasaulėjautoje šis augalas užima kur kas sudėtingesnę, dvilypę vietą.
Teigiama simbolika:
- Sėkmės ir laimės ženklas: rasti penkialapę alyvos žiedlapių kekę – labai palanku. Tokį žiedelį dažnas įsideda į piniginę ar knygą – tikima, kad jis pritraukia laimę.
- Namų apsauga: yra tikėjimų, kad alyvų kvapas gali apsaugoti nuo blogos energijos, atbaidyti piktąsias dvasias, apvalyti erdvę.
- Meilės pranašas: alyvos dažnai siejamos su pirmaisiais jausmais, pirmuoju bučiniu, todėl į jas dėta daug emocijų.
Tačiau yra ir kita medalio pusė.

Prietarai: kodėl negalima skinti alyvų?
- Alyvos – vienišumo simbolis
Pasak senų moterų, ypač močiučių, jaunos netekėjusios merginos neturėtų parsinešti į namus alyvų puokštės – neva tai atbaido jaunikį. Tikėta, kad skindama alyvas mergina „susiardo“ savo meilės kelią. Ypač jei žiedai džiūsta kambaryje – tai gali būti ženklas, kad širdies reikalai ims taip pat „vysti“.
- Gėlė, kuri į namus atneša nesantaiką
Alyvos neva trukdo taikai namuose. Yra įsitikinimų, kad jų skleidžiamas kvapas, nors ir labai malonus, sukuria emocinę įtampą – ypač jautriems žmonėms. Tai gali pasireikšti per dažnesnius barnius, nervingumą, net miego sutrikimus.
- Pritraukia negatyvias energijas
Kitas įdomus tikėjimas – alyvos, kai nuskintos, netenka savo gyvybinės galios ir tampa tarsi „indas“ negatyvioms energijoms. Jos ne tik nebesaugo namų, bet netgi gali nejučiomis pritraukti tai, nuo ko turėtų saugoti: blogą nuotaiką, ligas, neaiškią įtampą.
- Keičia likimo kryptį
Yra net tokių pasakojimų, kad parsineštos alyvos gali „sumaišyti“ likimą – ypač jauniems žmonėms. Neva jos gali sutrukdyti pasirinkti tinkamą gyvenimo kelią, paskatinti abejones ar netgi atitolinti svarbius gyvenimo įvykius.
Gamtiškas paaiškinimas – visai ne mistinis
Nors visi šie tikėjimai skamba mistiškai, kai kurie aiškinimai turi racionalių šaknų. Alyvos – labai kvapnūs augalai. Jų stiprus aromatas, ypač uždaroje patalpoje, gali sukelti galvos skausmą ar migreną jautresniems žmonėms. Gali būti, kad senovėje pastebėta ši sąsaja ir gėlė buvo „apauginta“ prietarais, kad tiesiog būtų vengiama skinti.
Be to, mūsų senoliai gerbė gamtą. Skinti alyvas be reikalo buvo laikoma neteisingu elgesiu su augalais. Tai, kas šiandien vadinama ekologine sąmone, anuomet buvo įvyniota į pagarbos prietarus.

Alyvos – orų pranašės
Dar vienas įdomus aspektas – orų stebėjimai. Pastebėta, kad alyvos gali „pranašauti“ vasaros pobūdį:
- Jei alyvos pražysta anksti – vasara bus trumpa.
- Jei žydi gausiai – lauk lietingos vasaros.
- Jei alyvų mažai – bus sausra.
Tokie stebėjimai buvo perduodami iš kartos į kartą, o augalas tapo svarbia gamtos kalbos dalimi. Galbūt ir dėl šios priežasties žmonės vengė skinti alyvas – tarsi bijodami sutrikdyti jų žinią.
Taigi, skinti alyvas ar ne?
Šiandien dauguma žmonių žiūri į prietarus su šypsena. Tačiau net ir skeptikai dažnai laikosi tam tikrų „tiesiog atsargumo dėlei“ tradicijų. Ir visai nebūtina tikėti, kad alyvos „atbaidys jaunikį“ ar sukels barnį. Gali būti, kad parsinešus jų puokštę nieko blogo neįvyks – priešingai, namai prisipildys šviesos, gaivos ir jaukumo.
Tačiau jeigu turite abejonių ar tiesiog jaučiate vidinį nepatogumą – galbūt ir neverta skubėti skinti. Kartais mūsų intuicija žino daugiau nei mes patys.
Alyvos – viena gražiausių pavasario dovanų, bet jos simbolika Lietuvoje išlieka dviprasmiška. Vieniems jos – meilės ir sėkmės ženklas, kitiems – įspėjimas apie tai, ko geriau nedaryti. Tikėti ar ne – kiekvieno asmeninis pasirinkimas. Bet viena aišku: mūsų tautos kultūrinis paveldas, net per paprastą gėlę, atskleidžia gilius santykius su gamta, likimu ir savimi.
Magiškos lauro lapo savybės – patikėkite, rezultatai nustebins