Medicinos istorijoje gausu neįtikėtinų, o kartais ir šiurpinančių gydymo būdų. Nors dauguma jų liko praeityje, kai kurie – nors ir pritaikyti šiuolaikinei medicinai – tebenaudojami ir šiandien. Šiame straipsnyje pažvelgsime į kai kuriuos iš jų ir sužinosime, kurie metodai vis dar taikomi šiuolaikinėje praktikoje.
-
Dėlių terapija (hirudoterapija)
Praeityje: Viduramžiais dėlių naudojimas buvo laikomas universaliu gydymo būdu. Dėlių pagalba buvo „valomas“ kraujas, gydomos įvairios ligos, nuo galvos skausmo iki aukšto kraujospūdžio.
Dabar: Hirudoterapija tebenaudojama šiandien, ypač kraujotakos sutrikimų, žaizdų gijimo ir plastinėje chirurgijoje. Dėlių seilėse yra medžiagų, mažinančių kraujo krešėjimą ir uždegimą.

-
Elektrokonvulsinė terapija (ECT)
Praeityje: Elektros šokai smegenims buvo naudojami gydyti psichines ligas, ypač šizofreniją ir depresiją. Ši terapija dažnai buvo atliekama be nuskausminimo, todėl pacientai patirdavo didžiulį skausmą.
Dabar: Modernizuota ECT vis dar taikoma gydant sunkią depresiją ar bipolinį sutrikimą. Dabar ji atliekama su anestezija ir griežtai prižiūrint gydytojams.
-
Lobotomija
Praeityje: XX a. viduryje lobotomija – smegenų dalies pašalinimas ar pažeidimas – buvo naudojama psichikos ligoms gydyti. Nors šis metodas dažnai sukeldavo negrįžtamą žalą, tuo metu tai buvo laikoma pažangiu gydymu.
Dabar: Nors lobotomija nebenaudojama, neurochirurgija evoliucionavo, ir tam tikros procedūros smegenų stimuliacijai ar traukulių gydymui dabar atliekamos moderniais metodais.
-
Gydymas gyvūnais
Praeityje: Kai kuriose kultūrose gyvatės nuodai, bitės įgėlimai ar net šunų seilės buvo naudojamos ligoms gydyti.
Dabar: Bičių terapija (apiterapija) tebenaudojama gydyti uždegiminius procesus, reumatoidinį artritą ir odos ligas. Gyvačių nuodai taip pat tiriami kaip galimi vaistai nuo vėžio ar skausmo malšinimo.

-
Išmatų transplantacija
Praeityje: Senovės Kinijoje gydytojai naudodavo „geltonąją sriubą“ – žmogaus išmatų mišinį – žarnyno ligoms gydyti. Šis metodas buvo itin neįprastas, bet kartais veiksmingas.
Dabar: Fekalijų transplantacija yra pripažintas gydymo būdas sunkiai žarnyno infekcijai – Clostridioides difficile – gydyti. Procedūra atliekama steriliomis sąlygomis, siekiant atkurti sveiką žarnyno mikroflorą.
-
Kraujas kaip terapija
Praeityje: Kraujas buvo laikomas gyvybės eliksyru. Senovės Romoje gladiatorių kraujas buvo geriamas kaip vaistas nuo epilepsijos.
Dabar: Autohemoterapija (paciento kraujo injekcijos) naudojama dermatologijoje ir imunoterapijoje. Kraujas taip pat naudojamas plazmos terapijoje, skatinant žaizdų gijimą ar atjauninant odą.

-
Gydymas šlapimu (urinoterapija)
Praeityje: Šlapimo naudojimas buvo praktikuojamas kaip universali priemonė nuo daugelio ligų. Ši terapija rėmėsi tikėjimu, kad organizmas pats išskiria gydomąsias medžiagas.
Dabar: Šlapimas kaip gydymo priemonė tebėra populiarus kai kuriose alternatyvios medicinos srityse, nors moksliniai įrodymai apie jo naudą išlieka abejotini.
-
Terapija šaltu vandeniu
Praeityje: Ledinis vanduo buvo naudojamas „karštoms“ ligoms gydyti. Pavyzdžiui, žmonės buvo priversti maudytis lediniame vandenyje ar net panardinami į jį iki sąmonės praradimo.
Dabar: Šaltų vonių ir krioterapijos nauda pripažinta reabilitacijoje, raumenų atsigavime ir net imuninės sistemos stiprinime.

-
Žolelių rūkymas
Praeityje: Tam tikrose kultūrose ligoms gydyti buvo naudojamas dūmų įkvėpimas, deginant įvairias žoleles ar net nuodingas medžiagas.
Dabar: Aromaterapija ir žolelių garinimas tapo modernia šio metodo forma, padedančia atsipalaiduoti, mažinti stresą ar gydyti kvėpavimo takų ligas.
Medicinos istorijoje daugelis gydymo būdų atrodo šiurpiai ar keistai, tačiau nemaža jų dalis prisidėjo prie šiuolaikinės medicinos raidos. Nors kai kurie metodai liko praeityje, jų modernizuotos versijos vis dar taikomos, įrodydamos, kad net ir netikėčiausi eksperimentai gali turėti mokslinį pagrindą.
Bičių nuodai – magiškas gamtos eliksyras sveikatai ir grožiui