Šliužai – viena didžiausių sodininkų ir daržininkų rykščių. Šie drėgmę mėgstantys kenkėjai gali per vieną naktį sunaikinti daržoves, gėles ir kitus augalus. Laimei, yra keletas efektyvių ir ekologiškų būdų apsaugoti savo augalus nuo šių nepageidaujamų svečių. Šiame straipsnyje pristatysime 8 patikimus metodus, kurie padės jums išspręsti šliužų problemą sode ir darže.
-
Alaus spąstai
Daugeliui ši priemonė gali pasirodyti neįprastai, tačiau alaus spąstai – vienas efektyviausių būdų kovoti su šliužais. Įkaskite nedidelį dubenėlį ar stiklainį į žemę taip, kad jo kraštas būtų maždaug 1–2 cm virš žemės paviršiaus. Įpilkite į indą alaus (gali būti ir pasenęs) – šliužai neatsispirs jo kvapui. Jie įkris į indą ir nuskęs. Spąstus reikia tikrinti ir keisti kas 2–3 dienas, ypač po lietaus.
-
Druskos barjeras
Druska – mirtina šliužams, nes sukelia jų dehidrataciją. Apibarstykite plotą aplink saugomas augalų lysves jūros druska arba specialia šliužams skirta druska. Svarbu atnaujinti barjerą po kiekvieno lietaus. Tačiau prisiminkite, kad druska gali pakenkti ir dirvožemiui, todėl naudokite ją saikingai ir tik vietose, kur nėra augalų.

-
Kavos tirščių panaudojimas
Kava – ne tik puikus gėrimas sodininkams, bet ir efektyvi priemonė nuo šliužų. Kavos tirščiai turi kofeino, kuris veikia kaip natūrali insekticido forma ir yra nuodingas šliužams. Be to, kavos tirščiai yra puiki trąša daugeliui augalų. Paskleiskite panaudotus kavos tirščius aplink augalus, kuriuos norite apsaugoti. Po kiekvieno lietaus tirščius reikia atnaujinti.
-
Kiaušinių lukštai ir riešutų kevalai
Šliužai nemėgsta šiurkščių paviršių, todėl smulkinti kiaušinių lukštai, graikinių riešutų kevalai ar net kreidos milteliai gali tapti efektyviu barjeru. Sukurkite 3–5 cm pločio juostą aplink augalus, o po lietaus būtinai ją atnaujinkite.
Kiaušinių lukštų auksas: 15 netikėtų būdų, kaip panaudoti tai, ką ruošėtės išmesti?
-
Vario juostelės
Varis sudaro elektrocheminę reakciją su šliužo gleivėmis, sukeldamas lengvą elektros šoką, kuris atbaido juos. Galite įsigyti specialias vario juosteles arba panaudoti vario vamzdžių atkarpas, kurias reikia išdėlioti aplink lysves. Varis ilgainiui oksiduojasi, todėl juosteles reikia reguliariai valyti.
-
Dėmesys laistymo režimui
Šliužai mėgsta drėgną aplinką ir dažniausiai aktyvūs naktį. Laistykite savo augalus ryte, kad dienos metu dirvožemis spėtų išdžiūti. Sausesnis dirvožemis vakare sumažins šliužų aktyvumą ir jų padaromą žalą.
-
Natūralūs priešai
Pasikvieskite į sodą šliužų priešus. Ežiai, rupūžės, antys, kai kurie vabalai ir žalčiai mielai maitinasi šliužais. Sukurkite palankią aplinką šiems gyviams – nedidelį vandens telkinį, akmenų krūvas ar medinį prieglobstį. Jie padės kontroliuoti šliužų populiaciją natūraliu būdu.
-
Biopreparatai su nematodais
Rinkoje yra biologinių preparatų, kurių sudėtyje yra nematodų (apvaliosios kirmėlės), kurios parazituoja šliužuose. Šie preparatai yra visiškai saugūs augalams, žmonėms ir naminiams gyvūnams, bet efektyviai mažina šliužų skaičių. Juos reikia įterpti į drėgną dirvožemį pagal gamintojo instrukcijas.

Ko geriau vengti?
Nors internete galima rasti įvairių liaudies priemonių nuo šliužų, kai kurios jų gali būti neefektyvios ar net žalingos:
- Pelenai ar kalkės – nors jie gali būti efektyvūs sausu oru, po lietaus šios medžiagos praranda savo veiksmingumą.
- Cheminiai šliužų nuodai – nors jie efektyvūs, daugelis jų yra toksiški ir gali pakenkti ne tik šliužams, bet ir naudingiems sodų gyventojams, augalams ar net naminiams gyvūnams.
Prevencija – geriausia apsauga
Geriausias būdas kovoti su šliužais – prevencija. Reguliariai ravėkite piktžoles, valykite nukritusius lapus ir šakeles, nes šliužai mėgsta slėptis tokiose vietose. Purkškite augalus česnakiniu tirpalu – šliužams nepatinka jo kvapas. Taip pat naudinga pakelti lysves – šliužams bus sunkiau iki jų nusigauti.
Naudodami šiuos natūralius ir ekologiškus metodus, galėsite efektyviai sumažinti šliužų populiaciją savo sode ir darže be cheminių priemonių. Svarbiausia – kantrybė ir nuoseklumas, nes norint pasiekti ilgalaikių rezultatų, šias priemones reikia taikyti reguliariai.
Sėkmės kovojant su šliužais ir gero derliaus!