Pomidorų auginimas atrodo paprastas, tačiau netgi patyrę daržininkai kartais daro klaidas, kurios gali sužlugdyti visą sezoną. Štai 10 dažniausių klaidų, kurių išvengus gausite gausų ir skanų pomidorų derlių.
-
Netinkamas sodinimo laikas – skubėjimo kaina
Klaida: Daugelis skuba pasodinti pomidorus kuo anksčiau pavasarį, tikėdamiesi gauti ankstesnį derlių.
Kodėl blogai: Pomidorai yra šilumą mėgstantys augalai. Kai dirvožemio temperatūra žemesnė nei +15 °C, šaknys neveikia normaliai, augalas sustoja augti ir gali net žūti nuo šalčio ar ligų.
Kaip taisyti: Lietuvoje pomidorus į atvirą gruntą galima sodinti tik po gegužės 15–20 d., kai praeis pavojus dėl pavasario šalnų. Į šiltnamį – 2–3 savaitėmis anksčiau.
-
Per gilus sodinimas – šaknys „dūsta“
Klaida: Manant, kad giliau pasodinti augalai bus stipresni, daržininkai kasa per gilus duobeles.
Kodėl blogai: Pomidorų šaknys mėgsta šilumą ir gerą oro cirkuliaciją. Per giliai pasodinti augalai ilgai įsišaknija, lėčiau auga ir dažniau serga.
Kaip taisyti: Sodinkite taip, kad pirmieji tikrųjų lapų būtų 2–3 cm aukštyje virš dirvožemio paviršiaus. Tik labai ištįsusius daigus galima sodinti šiek tiek giliau.

-
Neteisingas laistymas – per daug ar per mažai
Klaida: Kasdieninis paviršinis laistymas mažais kiekiais arba, atvirkščiai, retas, bet gausus laistymas.
Kodėl blogai: Paviršutiniškas laistymas skatina šaknų augimą tik viršutiniame dirvožemio sluoksnyje. Nereguliarus laistymas sukelia stresą, dėl kurio trūksta vaisiai ir vystosi ligų židiniai.
Kaip taisyti: Laistykite 2–3 kartus per savaitę, bet gausiai – kad vanduo pasiektų 20–30 cm gylį. Patikrinkite dirvožemio drėgmę pirštu – jei 5 cm gylyje sausa, reikia laistyti.
-
Laistymas ant lapų – ligų kvietimas
Klaida: Laistymas purškikliu arba laistytuvu ant visos augalo dalies.
Kodėl blogai: Drėgni lapai – ideali terpė grybų ligoms vystytis. Ypač pavojinga vakare laistyti ant lapų, nes jie nespės išdžiūti iki nakties.
Kaip taisyti: Laistykite tik po šaknimis, naudodami lašelinę laistymo sistemą arba paprastai liejant vandenį prie augalo pagrindo. Geriausias laikas – ankstus rytas.
-
Netinkamas trąšų dozavimas – „gerų norų“ klaida
Klaida: Manant, kad daugiau trąšų = didesnis derlius, augalai „perkraunami“ azotu.
Kodėl blogai: Per daug azoto skatina intensyvų lapų augimą augalams vietoj nuo žydėjimo ir vaisių mezgimo. Augalai augina žaliąją masę, bet mezga labai mažai arba visai nemezga vaisių.
Kaip taisyti: Iki žydėjimo tręškite subalansuotomis trąšomis (NPK 10-10-10), o žydėjimo metu pereikite prie fosforo ir kalio turtingų trąšų (NPK 5-10-10).

-
Ignoruojamas formavimas – „krūmynas“ vietoj augalo
Klaida: Leidžiant augalui augti laisvai, nešalinant šoninių ūglių (pažastinių).
Kodėl blogai: Neformuoti augalai eikvoja energiją į lapų augimą, o ne į vaisių formavimą. Be to, tankūs krūmai prasčiau vėdinami, dažniau serga.
Kaip taisyti: Reguliariai šalinkite pažastinius ūglius (augančius tarp stiebelio ir šakos). Paliekite 1–2 pagrindinius stiebus, pašalinkite apatinių šakų lapus.
-
Netinkamas mulčiavimas arba jo nebuvimas
Klaida: Palikimas „nuogos“ žemės aplink augalus arba mulčiavimas netinkamomis medžiagomis.
Kodėl blogai: Nemulčiuota žemė greitai džiūsta, temperatūra svyruoja, plinta piktžolės. Netinkamas mulčias (pvz., šviežiai pjauta žolė) gali pradėti pūti.
Kaip taisyti: Naudokite šiaudus, džiovintą žolę, kompostą arba specialų mulčiavimo popierių. Mulčio sluoksnis turėtų būti 5–8 cm storio
-
Nepakankama oro cirkuliacija
Klaida: Per tankus sodinimas arba auginimas uždarose, prastai vėdinamose erdvėse.
Kodėl blogai: Drėgnas, stovintis oras skatina grybinių ligų plitimą. Pomidorai mėgsta šilumą, bet ir gerą oro judėjimą.
Kaip taisyti: Tarp augalų paliekite 60–80 cm tarpus. Šiltnamyje užtikrinkite ventiliaciją – atidaryti langus ir duris karštomis dienomis. Naudokite ventiliatorius, jei reikia.
-
Nekreipiama dėmesio į dirvožemio pH
Klaida: Nepatikrinama dirvožemio rūgštumas prieš sodinimą.
Kodėl blogai: Pomidorai optimaliai auga neutraliame ar silpnai rūgščiame dirvožemyje (pH 6,0–6,8). Per daug rūgščiame dirvožemyje blogai įsisavinamas kalcis, vystosi viršūnių puvinys.
Kaip taisyti: Pamatuokite dirvožemio pH lakmusu arba specialiu matuokliu. Jei pH žemesnis nei 6,0, pavasarį įmaišykite kalkių ar dolomito miltų.

-
Nežinojimas, kada nuimti vaisius
Klaida: Laukimas, kol pomidorai bus visiškai raudoni ant augalo, arba atvirkščiai – skynimas per anksti.
Kodėl blogai: Pernokę pomidorai ant augalo gali pradėti trūkinėti, o per anksti nuimti niekada neįgaus pilno skonio.
Kaip taisyti: Skinkite pomidorus, kai jie pradeda rausti (tik nedidelė dalis dar žalia). Jie pribręs namuose kambario temperatūroje ir bus skanesni nei tie, kurie perbrendę ant augalo.
Papildomi patarimai klaidų prevencijai
Augalų rotacija: Nesodinkite pomidorų toje pačioje vietoje kasmet – taip išvengsite dirvožemio išsekimo ir ligų kaupimosi.
Profilaktinis purkšimas: Kartą per 2 savaites purkškite augalus biologiniais preparatais nuo ligų – tai kur kas geriau nei gydymas.
Stebėjimas: Kasdien apžiūrėkite augalus – anksti pastebėtos problemos lengviau išsprendžiamos.
Dienoraštis: Užsirašykite, ką ir kada darėte – tai padės išvengti tų pačių klaidų kitais metais.
Pomidorų auginimas – ne raketų mokslas, bet reikalauja dėmesio smulkmenoms. Dauguma klaidų kyla iš skubėjimo, gerų norų arba gamtos procesų nežinojimo. Išvengus šių dažniausių klaidų, pomidorų derlius bus ne tik gausus, bet ir kokybiškas.
Atminkite – geriau mažiau, bet kokybiškai, nei daug, bet netinkamai. Kiekvienas sezonas yra patirties kaupimas, todėl nebijokite eksperimentuoti ir mokytis iš savo klaidų!
Kokių augalų kaimynystės pomidorai nemėgsta? Sodininkų patarimai geresniam derliui