Naujienos Pamatyk! Rokiškis

Gatvės menas Rokiškyje: Kai piešiniai ant pastatų tampa menu, o ne vandalizmu

0,00 (0)
Turite būti prisijungę, jei norite įvertinti.

Ilgą laiką piešiniai ant pastatų buvo laikomi vandalizmo išraiška. Tačiau jau keletą metų galime džiaugtis, kad kūriniai ant pastatų pradėjo „gyvinti“ urbanistinį miesto veidą ir džiuginti praeivių akis. Rokiškis – ne išimtis.

Rokiškio miestas jau ilgą laiką garsėja kaip „Maliavotų lunginyčių“ miestas. Langinėmis papuošti pagrindinėje gatvėje esantys namai. Namų puošybos tradicijos atgaivinimo idėja kilo 2003 metais dailininkui Arūnui Augučiui, o 2005 metais langinių tapymas virto projektu, sėkmingai vykdomu jau 16 metų. Pleneruose dalyvauja menininkai iš visos Lietuvos bei kaimyninių valstybių.

Plenerų metu ištapyta daugiau nei 300 langinių. Tapytomis langinėmis papuošti Rokiškio miesto Respublikos, Kauno, Kęstučio, Ąžuolų, Sodų, Vilniaus, Mikėno gatvių bei Rokiškio rajono Jurgiškių, Kamajų, Antakriaunio, Bajorų, Salų, Šetekšnų kaimų namai.

Rokiškio mikrorajonui trūksta spalvų, meninių akcentų. Pilki daugiabučiai netgi po renovacijos tapo naujesni, tačiau ne ryškesni. Jose dominuoja prislopinti pilki, rusvi atspalviai, pastatai atrodo gremėzdiški ir monotoniški. O rokiškėnų pamėgtas Liongino Šepkos parkas, kurį puošia drožiniai, įterptas į modernų mikrorajoną, tarp didelių sovietinių monolitinių pastatų. Norėta kažkokių akcentų, jungčių, sujungiančių šias dvi tarpusavyje sunkiai derančias erdves. Todėl 2020 m. Rokiškio mieste pradėta įgyvendinti karpinių skvero idėja ir mieste atsirado pirmasis namas, puoštas karpiniu. Karpinio, pagal kurį sukurtas piešinys, autorė – talentingoji Obelių krašto menininkė Gita Kolosovienė. Karpinį ant namoperkėlė ir tematiškai pritaikė gatvės meno kūrėjos Goda Skėrytė ir Ieva Voroneckytė. (Taikos g. 5, Rokiškis)  

2021 m. Karpinių skvero idėja buvo tęsiama ir taip atsirado dar vienas karpinio piešinys, šalia jau buvusio. Karpinį mielai padovanoti sutiko tautodailininkė Gita Kolosovienė. Autorės darbą perpiešė kūrėjai „Gyva grafika“. (Taiko g. 7, Rokiškis)  

Gatvės meno galima rasti ne tik Rokiškyje, bet ir rajone. Juodupės miestelis gali pasigirti turėdamas net 3 pastatus, papuoštus piešiniais. Visus šiuos kūrinius nupiešė „Gyva grafika“. Idėja kurti galeriją po atviru dangumi kilo, nes dažnas atokesnių gyvenviečių gyventojas nepasiekia miestuose esančių galerijų ir jose veikiančių meno parodų. Tokių miestelių kaip Juodupė, didžiausią gyventojų dalį sudaro vyresnio amžiaus žmonės, neretai turintys įvairių ligų, kurios apriboja tolimesnes keliones, o ypatingai laisvalaikį, susijusį su meno galerijų lankymu ar pan. Galerija po atviru dangumi pasiekiama visais metų laikais ir bet kuriuo paros metu, atvira kiekvienam miestelio gyventojui, kita perspektyva – priartinti šiuolaikinį meną regionų periferijoms.

Pirmieji piešiniai, pasirinkti tokie „Mergaitė“ ir „Berniukas“ – kaip simboliai. Naujos pradžios, vilties, judėjimo ir augimo. O taip pat tai pasirinkimas, derintas su vietos gyventojais, kurių dauguma, susitikimo su dailininku metu, išsakė norą, kad būtų nutapyti žmonės, kad būtų emocija ir kad būtų spalvų. 

Mergaitė, lengvute vasariška suknele, prižiūri gėles – labai daug merginų ir moterų šioje mergaitėje atpažįsta save vaikystėje. Teko girdėti ne vieną nuostabą, kad nutapyta anūkė ar giminaitė arba ji pati vaikystėje. (Tekstilininkų g. Juodupė) 

Berniukas – tai draugas mergaitei, kuris su laistytuvu laisto Juodupės žemę, kuris prisideda prie vietos augimo, atsinaujinimo, atgijimo. Jis taip pat palaiko nuotaiką mergaitei. (Tekstilininkų g. Juodupė)   

Ši porelė simboliška ir kaip bendra vizija Juodupei, kaip alternatyvaus meno „priėmėjai“ ir kaip įprasminimas visų čia gyvenusių, augusių, augančių ir augsiančių vaikų istorijai.  Vaikas visuomet laisvas  (rinktis, norėti ar nenorėti, stebėtis ir kurti) vaikas, visuomet augantis, o tuo pačiu ir auginantis (tiek tėvus, tiek aplinką), vaikas visuomet yra emocija. O jos juk vedančios mūsų gyvenimus. 

Trečias piešinys atsirado dėka verslininko Algirdo Kazanavičiaus, kuris, palaikydamas bendrą Juodupės miestelio bendruomenės idėją, prisidėjo finansuodamas ir skirdamas savo įmonės UAB „Rokvesta“ pastato fasadą ištapymui. Beje, idėja buvo taip pat pastato šeimininkų. 

Akys – tai visas žmogaus pasaulis, tai mūsų mėlyna planeta ir atsakomybė prieš ją. Tai ir patirtis ir išmintis ir ramybė ir susitelkimas. (Taikos g. 3A, Juodupė) 

DCIM100MEDIADJI_0006.JPG

Patinka geros naujienos apie Lietuvą? Prisidėkite ir paremkite mus Patreon.

Rekomenduojami VIDEO

Daugiau

Panevėžys atsinaujina. Skaistakalnio parke vyksta intensyvūs darbai

We love Lithuania

Ožgavienės Plateliūs!

We love Lithuania

Marijampolės – Lietuvos kultūros sostinės miesto dienos

2023-iaisiais Vilniui – 700 metų: kviečia pažinti miesto istoriją ir dalintis idėjomis

Trijų dienų džiazo fiestos kulminacija

We love Lithuania

Kovo 11-ąją Nepriklausomybės aikštėje suplevėsuos trijų Baltijos valstybių vėliavos

Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
Sekite turizmo, laisvalaikio ir kultūros naujienas mūsų socialiniuose tinkluose
Sėkmingai užprenumeruota.
"CMP"